Obserwuj w Google News

Menu z Titanica sprzedane na aukcji za 400 tys. zł. Wiadomo, co jedli pasażerowie I klasy

3 min. czytania
13.11.2023 11:41
Zareaguj Reakcja

W miniony weekend odbyła się aukcja przedmiotów, które znajdowały się na pokładzie Titanica. Spore poruszenie wywołała jedna pamiątka, a dokładniej menu z daniami serwowanymi pasażerom pierwszej klasy. Karta dotyczy konkretnej kolacji z dnia 11 kwietnia 1912 roku, czyli na niecałe cztery dni przed zatonięciem statku. Kwota, za którą zostało sprzedane to niezwykłe menu, może zaskoczyć. 

Menu z Titanica sprzedane na aukcji za 400 tys. zł
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News, Ferrari Press/East News

Organizowana przez dom aukcyjny Henry Aldridge & Sons w Wielkiej Brytanii aukcja przedmiotów związanych z Titanikiem odbyła się w sobotę (11 listopada). Jak podaje BBC, na sprzedaż wystawiono między innymi koc z pokładu słynnego liniowca, zegarek kieszonkowy jednego z pasażerów czy plakat reklamujący miejsca w trzeciej klasie.

Na aukcji znalazło się też menu z daniami, które były serwowane w restauracji dla pierwszej klasy. Karta z posiłkami została sprzedana za gigantyczną kwotę. Dzięki tej pamiątce możemy się dowiedzieć, co jedli pasażerowie legendarnego statku.

Redakcja poleca

Menu Titanica sprzedane na aukcji. Kosztowało ponad 400 tys. zł

Menu dla pasażerów pierwszej klasy ze statku Titanic sprzedano na aukcji za 84 tys. funtów, co stanowi równowartość 425 tys. złotych. Jak powiedział Andrew Aldridge z brytyjskiego domu aukcyjnego, wspomniana karta jest "wyjątkowa". Wszystko z powodu daty. To jedyne znane menu z pokładu statku datowane na drugi dzień jego dziewiczego rejsu. Wszystkie inne ocalałe egzemplarze menu ze statku noszą datę 14 kwietnia, czyli dnia, w którym Titanic zderzył się z górą lodową. "Pasażerowie mieli je w kieszeniach płaszczów" - poinformowano na stronie aukcyjnej. 

Nie jest jasne, w jaki sposób sprzedane w ostatnich dniach menu z 11 kwietnia 1912 roku ocalało. Wiadomo natomiast, że zostało znalezione w albumie fotograficznym z lat 60. przez córkę i zięcia nieżyjącego już kanadyjskiego historyka Lena Stephensona.

Podczas aukcji udało się też sprzedać wspomniany szwajcarski zegarek kieszonkowy należący do jednego z pasażerów drugiej klasy (za 97 tys. funtów, czyli 492 tys. zł) i koc pokładowy dla pasażerów pierwszej klasy, który mógł być używany podczas akcji ratunkowej (za 96 tys. funtów, czyli 487 tys. zł).

Titanic. Wiadomo, co jedli pasażerowie pierwszej klasy

Na odnalezionej karcie o wymiarach 15,9 na 10,8 cm znajduje się lista dań oferowanych pasażerom pierwszej klasy wieczorem. Dzięki temu można zobaczyć, co jedzono na pokładzie legendarnego Titanica.

W menu wśród dań głównych znalazły się m.in. krem ze szparagów, ostrygi, wiosenna jagnięcina z sosem miętowym, polędwica wołowa z kremem chrzanowym czy kaczka krzyżówka z sosem z wina porto. Jako dodatki do posiłku proponowano puree z pasternaku i gotowane młode ziemniaki. Można było zamówić również deser. Tu do wyboru były morelowa tarta Bourdaloue czy lody francuskie. 

Na zachowanej karcie zwraca uwagę logo linii żeglugowej White Star Line, która była właścicielem Titanica — czerwona flaga z białą gwiazdą. Pierwotnie znajdowały się tam także złotego koloru napisy OSNC (Ocean Steamship Navigation Company) i RMS Titanic, ale te wyblakły wskutek zamoczenia w wodzie.

Titanic wyruszył w swój dziewiczy rejs z Southampton w kierunku Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Do katastrofy doszło już po kilku dniach podróży – w nocy z 14 na 15 kwietnia. Transatlantyk zderzył się z górą lodową i w ciągu niecałych trzech godzin zatonął. Spośród ponad 2200 osób na pokładzie (pasażerów i członków załogi - ich liczba nie została dokładnie określona) zginęło około półtora tysiąca. Wrak Titanica został odnaleziony w 1985 roku.

Źródło: Radio ZET/PAP/TVN24/BBC

Nie przegap