Obserwuj w Google News

Międzyzdroje: co warto zobaczyć? 9 największych atrakcji miasta

5 min. czytania
Aktualizacja 10.07.2023
29.04.2022 12:56
Zareaguj Reakcja

Międzyzdroje to jeden z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem. Chociaż większość osób kojarzy to miasto wyłącznie z długą plażą, molo i słynną Aleją Gwiazd, miejsce to oferuje znacznie więcej. Zachwyca już samo jego położenie na największej w Polsce wyspie Wolin. Co warto jeszcze zobaczyć? Przedstawiamy subiektywny przewodnik po największych atrakcjach Międzyzdrojów. 

Międzyzdroje
fot. Shutterstock

Międzyzdroje położone są na zachodnim krańcu Polski, w środkowej części wyspy Wolin. Miasto od wschodu i południa graniczy z terenami Wolińskiego Parku Narodowego, przez który prowadzą szlaki turystyczne. 

Chociaż ten nadmorski kurort tak naprawdę przez cały sezon cieszy się dużą popularnością wśród turystów, najbardziej oblegany jest w lipcu podczas Europejskiego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach – miasto staje się wówczas także stolicą kultury i sztuki. Odkrywamy najciekawsze atrakcje tego miejsca. 

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

Będąc w Międzyzdrojach, niemal każdy odwiedza Aleję Gwiazd. To słynna promenada spacerowa z odciskami dłoni znanych osobistości ze świata kultury, m.in. aktorów, reżyserów, artystów czy piosenkarzy. 

Promenada Gwiazd powstała w 1996 roku, kiedy podczas Festiwalu Gwiazd zasłużone dla polskiej kultury osoby odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Wzdłuż alei znajdziemy także pomniki poświęcone Andrzejowi Wajdzie i Krzysztofowi Zanussiemu, ławeczkę serialu „Kryminalni” czy monumenty upamiętniające Krzysztofa Kieślowskiego, Gustawa Holoubka i Andrzeja Łapickiego. Najsłynniejsza polska promenada wzorowana jest m.in. na Alei Sławy w Hollywood oraz Alei Gwiazd w Cannes. 

Redakcja poleca

Kawcza Góra: drewniane schody i punkt widokowy  

Nadmorski krajobraz najlepiej podziwiać z perspektywy wyjątkowej atrakcji, jaką jest Kawcza Góra, czyli imponujący punkt widokowy. Na samą górę (na wysokość 51 metrów) prowadzą najdłuższe na polskim wybrzeżu schody o długości 128,5 metra. 

Międzyzdroje - Kawcza Góra
fot. Shutterstock

Warto podjąć wysiłek i wspiąć się na szczyt – trudno o piękniejszą nagrodę niż panorama Zatoki Pomorskiej. Wejście na Kawczą Górę znajduje się niedaleko bramy do Wolińskiego Parku Narodowego.

Plaża w Międzyzdrojach

Główną atrakcją Międzyzdrojów, podobnie jak innych nadmorskich miejscowości w Polsce, jest plaża. Rozbudowana infrastruktura turystyczna, drobny piasek, czysta woda, klifowe wzgórza, pasmo wydm oddzielające plażę od miasta – nic dziwnego, że miejsce to przyciąga tłumy wypoczywających. W ubiegłych latach w sezonie wakacyjnym plażę odwiedzało prawie 100 tys. osób rocznie (głównie rodzin z dziećmi). 

Międzyzdroje plaża
fot. Shutterstock

Można tu nie tylko wypoczywać w słońcu, ale też skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych – warunki do aktywnego spędzania czasu zdecydowanie temu sprzyjają. Popularność tego miejsca sprawiła, że w sezonie letnim miejsce to bywa mocno zatłoczone. Na plaży czasem trudno znaleźć wolne miejsce na leżak. Właśnie dlatego ci, którzy preferują spokojny wypoczynek, z dala od tłumu, raczej unikają tego miejsca.

Redakcja poleca

Molo w Międzyzdrojach

Przy plaży znajduje się okazałe molo o długości 395 metrów, czyli jedna z największych atrakcji Międzyzdrojów. Prace nad tą konstrukcją trwały dziesiątki lat. Pierwsze molo w Międzyzdrojach utworzono w 1906 roku. Przez kolejne lata było na przemian odbudowywane i niszczone przez sztormy, huragany oraz wojnę.

Molo Międzyzdroje
fot. Shutterstock

Obecna konstrukcja została rozbudowana w 2004 roku i stała się przystanią morską dla statków wycieczkowych. Można stąd wypłynąć do innych miast portowych – polskich i zagranicznych. Przed molo znajduje się pasaż handlowy ze sklepami i restauracjami.

Woliński Park Narodowy i żubry

To idealne miejsce tych, którzy chcąc odpocząć w otoczeniu natury. Woliński Park Narodowy obejmuje teren ochronny wyspy Wolin. Miejsce to zachwyca niesamowitymi walorami przyrodniczymi – obszarem dobrze zachowanych lasów bukowych oraz najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego, którym prowadzą szlaki turystyczne. Cały odcinek ma blisko 20 km, ale wystarczy przejść się niewielki kawałek, by docenić piękno tego parku narodowego.

Woliński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Jedną z atrakcji jest Zagroda Pokazowa Żubrów. W części udostępnionej turystycznie, wzdłuż ogrodzenia, znajdują się widokowe pomosty i tablice poglądowe o poszczególnych gatunkach żubrów. To popularna atrakcja wśród rodzin z dziećmi.

Jezioro Turkusowe

To miejsce od lat niczym magnes przyciąga turystów i wielbicieli fotografii. Jezioro Turkusowe usytuowane jest kilka kilometrów na południe od ścisłego centrum Międzyzdrojów, na terenie wspomnianego wyżej Wolińskiego Parku Narodowego. Kolor wody przywodzi na myśl rajską wyspą. Nad samym jeziorem znajduje się punkt widokowy Góra Piaskowa, z którego rozciąga się przepiękna panorama całej okolicy.

Skąd taki rajski kolor jeziora? Zbiornik zawdzięcza swoją barwę dużej zawartości węglanu wapnia – jezioro powstało bowiem w miejscu dawnego wyrobiska kopalni kredy. Ze względu na obecność składników chemicznych w wodzie, w Jeziorze Turkusowym nie wolno się kąpać. Warto jednak zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Redakcja poleca

Oceanarium w Międzyzdrojach

Ta atrakcja Międzyzdrojów jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi. W zajmującym 3 tys. m oceanarium z 34 akwariami można podziwiać gatunki ryb z najdalszych zakątków świata (m.in. rekiny, meduzy, płaszczki, ośmiornice czy kolorowe błazenki). Dużą atrakcją obiektu jest także 16-metrowy szklany półtunel. Zwiedzanie jest urozmaicone dzięki wykorzystaniu m.in. projekcji laserowych, monitorów 4K oraz technologii wykrywania ruchu. Oceanarium w Międzyzdrojach znajduje się w samym centrum miasta (przy ul. Bohaterów Warszawy).

Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach

To niezwykłe miejsce szczególnie dla rodzin z dziećmi. W parku znajduje się sztucznie utworzony zbiornik wodny, będący miniaturą Bałtyku w skali 1:45 000, z zachowaną linią brzegową. Wokół wody poustawiane są charakterystyczne budowle ze wszystkich nadbałtyckich krajów (w tym m.in. Polski, Niemiec, Szwecji, Finlandii czy Łotwy). Można zobaczyć latarnie morskie, pałace, zamki oraz Dar Pomorza. Na miejscu przygotowano też specjalną strefę dla małych dzieci z placem zabaw i kolejkami. Obiekt jest otwarty cały rok. 

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach 

Muzea Figur Woskowych znajdziemy w wielu zakątkach świata. Nie mogło zabraknąć też w Polsce, a dokładniej w Międzyzdrojach. W tutejszej galerii znajduje się około 100 figur woskowych stworzonych przez rosyjską firmę.

Można tu zobaczyć znane na całym świecie postacie jak np. Albert Einstein, Leonardo da Vinci czy Jan Paweł II. Są też figury znanych ze świata kultury osób, jak Freddie Mercury, Angelina Jolie czy Elton John. Znajdzie się też coś dla najmłodszych – umieszczono tu figury woskowe postaci z "Epoki lodowcowej", "Shreka" czy "Asterixa i Obelixa".

Międzyzdroje: kamera na żywo i pogoda

Aby sprawdzić pogodę, warto skorzystać z  kamery internetowej z widokiem na plażę w Międzyzdrojach

Kiedy warto jechać do Międzyzdrojów? Umiarkowanie ciepły klimat tego kurortu połączony jest z dość dużą roczną liczbą dni deszczowych. Najlepszej pogody i najwyższych temperatur można spodziewać się w sezonie letnim – w lipcu i sierpniu średnia temperatura powietrza wynosi około 21 st. Celsjusza. Międzyzdroje nawiedzają silne wiatry i częste sztormy. Zimy są raczej łagodne i bezśnieżne. 

Redakcja poleca