Obserwuj w Google News

To miejsce nazywane "polską Ibizą". Turyści kochają ten nadmorski kurort

5 min. czytania
07.07.2023 16:10
Zareaguj Reakcja

Mielno jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich miasteczek w Polsce. Przez wielu kojarzone głównie z bogatym życiem nocnym, przez co zyskało miano „polskiej Ibizy”. Ale Mielno to nie tylko kluby i zabawa. To również piaszczysta plaża, długa promenada, jezioro Jamno, domki na wodzie oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna. Odkrywamy mniej imprezowe oblicze Mielna.

Mielno - atrakcje
fot. Shutterstock

Mielno, położone w województwie zachodniopomorskim, wraz z sąsiednimi Mielenkiem i Unieściem tworzy znany kompleks wypoczynkowy. Jako jedno z niewielu miasteczek nadmorskich ma dostęp jednocześnie do Bałtyku i jeziora. Do tego trzeba dodać rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, liczne kluby, bary, smażalnie ryb i restauracje. Chociaż z pewnością nie zabraknie tutaj atrakcji, w sezonie letnim trzeba przygotować się sporą liczbę wypoczywających.

Redakcja poleca

Mielno – piaszczysta plaża i promenada

Mielno wyróżnia się specyficznym mikroklimatem i bardzo czystą, szeroką plażą, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów. Tutejszy odcinek wybrzeża jest najlepiej strzeżonym nad Morzem Bałtyckim – w sezonie bezpieczeństwa wypoczywających pilnuje około 60 ratowników. Przy plaży znajdziemy wiele sklepów, barów, kawiarenek, smażalni ryb i restauracji.  Nic dziwnego, że w sezonie letnim życie skupia się właśnie tutaj.

Plaża Mielno
fot. Shutterstock

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się piękna promenada spacerowa, latem bardzo gwarna i kolorowa. Dotrzemy nią do oddalonego o trzy kilometry Unieścia (po drodze chłonąc piękne widoki na morze). Mieleńska promenada kończy się przy Kanale zwanym Nurtem Jamneńskim. To tutaj jezioro Jamno wpływa do Morza Bałtyckiego. Prawdziwą atrakcją są imponujące zachody słońca.

Plaża w Mielnie jest popularna również zimą. Organizowane są tutaj  Międzynarodowe Zloty Morsów – miłośnicy kąpieli w lodowatej wodzie co roku się tu spotykają. Ich symbolem jest Pomnik Morsa (tuż przy głównym wejściu na plażę).

ZOBACZ TAKŻE: Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

Unieście i jezioro Jamno – spokojna strona Mielna

Ci, którzy szukają nieco spokojniejszego miejsca na wypoczynek, powinni wybrać się właśnie do sąsiadującego z rozrywkowym Mielnem Unieścia. Mimo bliskości kurortowych atrakcji jest tu cicho i spokojnie. Turyści mogą wypoczywać na jednej z najstarszych plaż w Polsce (szerokiej, otoczonej wydmami) lub skorzystać z wód jeziora Jamno. To niezwykłe, że w jednym mieście mamy dostęp do morza i jeziora!

Jezioro Jamno
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Jamno powstało w miejscu dawnej zatoki morskiej. Stworzono tu idealne zaplecze dla miłośników sportów wodnych – z wypożyczalnią jachtów, kajaków, rowerów wodnych, łodzi wiosłowych i motorówek. W sezonie można wyruszyć też w rejs widokowy po wodach akwenu. W samej miejscowości jest kilka szlaków rowerowych. Jeden z nich, o długości 14 km, ciągnie się równolegle z krajową drogą prowadzącą do Koszalina.

Prawdziwie morski klimat Unieścia da się poczuć w znajdującej się tu przystani morskiej, gdzie można podziwiać tradycyjne rybackie łodzie i przyglądać się pracy rybaków. Historię lokalnych rybaków zaprezentowana jest w tutejszym skansenie – Muzeum Rybactwa Morskiego.

Redakcja poleca

Co warto zobaczyć w Mielnie i okolicach?

W samym Mielnie nie znajdziemy zbyt wielu zabytków. Największymi atrakcjami historycznymi miasta są  relikty grodziska wczesnosłowiańskiego z przełomu IX i X wieku oraz XV-wieczny kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego (przebudowany w wieku XIX). Aby odnaleźć więcej atrakcji, również przyrodniczych, warto wybrać się do pobliskich miejscowości.

Koniecznie trzeba zobaczyć XIX-wieczną latarnię morską w Gąskach.  To drugi pod względem wielkości tego typu obiekt w Polsce (ma 50 metrów wysokości). Aby móc podziwiać panoramę Morza Bałtyckiego i okolic, najpierw trzeba pokonać 190 schodów. Widoki roztaczające się z tarasu na latarni, warte są jednak wszelkiego wysiłku. Gąski znajdują się w odległości ok. 13 km od Mielna – spokojnie można tam dotrzeć rowerem.

Bliżej, bo niecałe 6 kilometrów od Mielna, znajdują się Chłopy – jedyna wieś w Polsce wpisana do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady. Można tu zobaczyć XIX-wieczne domy utrzymane w szachulcowym stylu.  W Chłopach znajdują się też dwupoziomowe molo oraz przystań, z której każdego dnia rybacy wyruszają na połów. Nietypową atrakcją wioski jest 16 południk geograficzny – miejsce to jest oznakowane pomnikiem z tablicą informacyjną.

Niezwykłym miejscem, które gwarantuje ucieczkę od tłumów, jest też Sarbinowo (oddalone od Mielna ok. 7 km). Specyficzną cechą klimatu tej miejscowości jest duża ilość jodu w powietrzu.  Funkcję swoistej promenady, będącej jedną z głównych atrakcji Sarbinowa, pełni mur, który ponad sto lat temu uratował miejscowość przed zalaniem. Tutejsza plaża jest znacznie spokojniejsza od tych znajdujących się w Mielnie.

Warto wybrać się też do oddalonego około 11 km Koszalina. Mimo że nie ma dostępu do morza, to jest nierozerwalnie związane z wodą i śmiało może konkurować z sąsiednimi kurortami. Miasto leży nad dwoma jeziorami (Jamno oraz Lubiatowo Północne) i obejmuje swą powierzchnią zalew Wodna Dolina. Mamy zagwarantowane miejsce zarówno do wypoczynku na piaszczystej plaży, jak również uprawiania sportów wodnych. 

Koszalin
fot. Shutterstock

Koszalin nazywany jest też najbardziej zielonym miastem w Polsce. Ponad 40 proc. powierzchni miasta zajmują lasy oraz parki – w samym centrum miasta znajdują się aż cztery. Jednym z najpopularniejszych jest Park Książąt Pomorskich „A". Chociaż w mieście nie zachowało się wiele zabytków, jest jednak kilka miejsc, które warto uwzględnić w czasie zwiedzania. Warto wymienić gotycką katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, modernistyczny Ratusz oraz Domek Kata (czyli najstarszą gotycką kamieniczkę).  

ZOBACZ TAKŻE:  Najpiękniejsze plaże w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

Domki na wodzie w Mielnie – niezwykłe miejsce na urlop

HT Houseboats, jak nazwano mieleńskie domki na wodzie, znajdują się na jeziorze Jamno. To tak naprawdę dwie wioski na wodzie - jedna z nich znajduje się w Mielnie (i obejmuje 10 domków), a druga (z 4 domkami) w Unieściu. 

"Zostaw miejski zgiełk na brzegu, a codziennie o poranku obudzi cię delikatny szum fal. Przez przeszklone ściany możesz do woli podziwiać panoramę jeziora Jamno, w odległości 300 metrów od morza" - tak właściciele domków na wodzie zachęcają do wizyty w tym miejscu. 

Największą zaletą tego miejsca są oczywiście widoki – każdy z domków ma ogromną szybę tworzącą frontową ścianę z niesamowitym widokiem na jezioro. Bezpośrednio z tarasu domku można wskoczyć do wody. Co więcej, zaledwie 60 metrów od apartamentów znajduje się plaża Morza Bałtyckiego.

Zobacz także: "Polski Dubaj" przyciąga tłumy. To miejsce nad Bałtykiem jest unikatowe w skali Europy

Mielno – pogoda. Kiedy zaplanować urlop?

Mielno charakteryzuje się klimatem umiarkowanie zimnym. Opadów deszczu można spodziewać się przez cały rok, nawet w najsuchszym lutym (najbardziej mokry jest lipiec). Średnie temperatury powietrza w szczycie sezonu wakacyjnego, czyli lipcu i sierpniu, nie przekraczają 20°C.

Warto wybrać się tutaj już po sezonie i powdychać jod na plażach. W miesiącach powakacyjnych nie tylko powietrze jest lepsze dla naszego zdrowia, ale też możemy odpocząć od tłumu plażowiczów. Aby sprawdzić pogodę, można skorzystać z kamery Mielno, gdzie widać aktualną sytuację panującą na plaży. 

Nie przegap