Obserwuj w Google News

Minorka: 8 najpiękniejszych miejsc na wyspie

5 min. czytania
08.06.2021 14:33
Zareaguj Reakcja

Minorka, otoczona wodami Morza Śródziemnego, jest niezwykłym punktem na mapie Balearów. Ta kameralna wysepka zachwyca przepięknymi zatokami, urokliwymi miasteczkami z Mahón i Ciutadellą na czele oraz niespiesznym stylem życia tamtejszych mieszkańców. Minorka, pozostając w cieniu sąsiedniej, pięciokrotnie większej Majorki, do dziś zachowała swój urok i naturalne piękno. Odkrywamy największe atrakcje turystyczne Minorki.

Minorka
fot. Shutterstock

Minorka, z niemal 700 km kw. powierzchni, jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów w Hiszpanii. Miejsce to może pochwalić się niesamowitymi, dziewiczymi krajobrazami, które zresztą doceniło samo UNESCO – w 1993 roku nadano wyspie status Rezerwatu Biosfery.

Na miejscu nie znajdziemy hoteli-wieżowców i zniszczonych przez cywilizację terenów. Zamiast tego czekają przepiękne parki przyrody oraz długie, kameralne plaże. Obecny wygląd Minorki jest przede wszystkim rezultatem dyktatorskich rządów gen. Franco na początku XX wieku, który sprzeciwiał się inwestowaniu w rozwój turystyki i projektowaniu rozległych kompleksów hotelowych. Dzięki temu hiszpańska wyspa do dziś zachowała swój kameralny i niepowtarzalny charakter. Co warto zobaczyć na Minorce i z jakich atrakcji skorzystać? Podpowiadamy.

Maó (Mahón) – w stolicy Minorki

Stolica Minorki i najchętniej odwiedzane miasto na wyspie. Maó położone jest na końcu wąskiej zatoki, wysoko nad przystanią. Klifowe położenie miasta sprawia, że tamtejsze ulice zdają się wznosić i opadać. To właśnie tutaj znajduje się jeden z największych naturalnych portów na Morzu Śródziemnym (drugi po Pearl Harbour).

Mahon - Minorka
fot. Shutterstock

Wzdłuż długiego nadbrzeża ciągną się liczne restauracje, kawiarnie i bary, w których można usiąść i podziwiać przypływające statki. W Mahón, a dokładniej w XVIII-wiecznej destylarni Xoriguer, produkowany jest minorkański gin – specjalność wyspy.

Redakcja poleca

Szlak Cami de Cavalls – wędrówka dookoła Minorki

Ta atrakcja Minorki jest idealna dla wielbicieli pieszych wędrówek. Trasa Cami de Cavalls biegnie przez powstałą jeszcze w starożytności ścieżkę o długości 185 km, która ciągnie się dookoła wyspy. Szlak przecina wąwozy, doliny, skaliste strefy, obszary rolnicze i prowadzi do wielu zatoczek. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na odkrycie naturalnego bogactwa Minorki.

Cami de Cavalls - Minorka
fot. Shutterstock

Trasa Cami de Cavalls podzielona jest na 20 różnych odcinków – każdy o długości od 5 do 14 km. Każdy z nich dostępny jest także dla ruchu drogowego, co pozwala na pokonanie pieszo wybranego odcinka. Fantastyczne widoki gwarantowane.

Ciutadella – spacer po labiryncie uliczek

Ciutadella, położona na zachodnim wybrzeżu Minorki, do początku XVIII wieku była stolicą wyspy. Dziś szczyci się mianem jednego z najbardziej romantycznych miasteczek na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Spacerując labiryntem wąskich i krętych uliczek Ciutadelli, można podziwiać eleganckie, arystokratyczne rezydencje, barokowe pałace oraz średniowieczne kościoły. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest gotycka katedra wybudowana prawdopodobnie w XIII wieku. Ta okazała budowla o surowym stylu dumnie wznosi się nad miastem.

Ciutadella - Minorka
fot. Shutterstock

Ciutadellę warto odwiedzić szczególnie wieczorem. Na co dzień spokojne i leniwe miasto, zaś po zachodzie słońca ożywa. Restauracje i kawiarnie zapełniają się klientami, a w porcie można spotkać wielu spacerowiczów.

Cova d'en Xoroi – impreza w jaskini

To obowiązkowy punkt na mapie turystycznych atrakcji Minorki. Cova d'en Xoroi znajduje się we wnętrzu naturalnej jaskini, w Cala en Porter (na południowym wybrzeżu). Okna klubu znajdują się w połowie stromego, 50-metrowego klifu! Wnętrze jaskini, do której wchodzi się po wykutych w skale schodkach, zostało zaaranżowane na swoisty klub. Można tutaj wziąć udział w koncercie muzycznym lub dyskotece.

Cova den Xoroi
fot. Shutterstock

Warto odwiedzić to miejsce zarówno w dzień, jak i późnym wieczorem, kiedy z okien jaskini roztacza się widok na zachodzące nad Minorką słońce. Obowiązkowym punktem podczas wizyty w Cova d'en Xoroi jest zamówienie słynnej pomady (czyli lokalnego ginu z lemoniadą). Na miejsce można dotrzeć samochodem, autobusem lub taksówką.

Redakcja poleca

Binibeca, czyli białe miasto Minorki

Charakterystyczne białe domki, z których słynie Binibeca, to tak naprawdę część resortu Binibeca Vell wybudowanego w latach 70. XX wieku w stylu typowym dla architektury śródziemnomorskiej. Skupisko jasnych budowli o ciekawych kształtach przywodzi na myśl tradycyjną wioskę rybacką.

Binibeca
fot. Shutterstock

Domki oddzielone są wąskimi, zacienionymi uliczkami, przez które trzeba niemal przeciskać. Ale to tylko dodaje uroku temu miejscu. Binibeca, położona na południowym wybrzeżu Minorki, z pewnością spodoba się wielbicielom spokoju i ciekawej architektury.

El Toro – najlepsze widoki na Minorkę

El Toro, kolejna atrakcja Minorki, jest najwyższym szczytem wyspy wznoszącym się na wysokość 357 metrów. To jednocześnie duchowy punkt spotkań mieszkańców, niegdyś cel pielgrzymek. Na wzniesieniu znajduje się bowiem sanktuarium, ruiny XVII-wiecznego klasztoru z kościołem oraz monumentalna statua Chrystusa z rozłożonymi ramionami.

El Toro - Minorka
fot. Shutterstock

Na szczyt El Toro prowadzi kręta i stroma droga o długości 3,2 kilometrów. Z samej góry rozciąga się fantastyczny widok na wyspę. To właśnie dla tej przepięknej panoramy warto odwiedzić najwyższe na Minorce wzniesienie.

Redakcja poleca

Cap de Cavalleria – przylądek piękna

To najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy, a zarazem najwyższy klif i atrakcja Minorki. Stojąc na jego krawędzi, 100 metrów powyżej morza, można zobaczyć fale rozbijające się o skały. U stóp przylądka wyłania się też z wody niewielka, niezamieszkała wysepka Illa des Porros.

Cap de Cavalleria - Minorka
fot. Shutterstock

Przylądek Cap de Cavalleria uchodzi za najpiękniejsze krajobrazowo miejsce na Minorce. Na skraju urwiska znajduje się niewielki punkt widokowy, z którego można podziwiać północne, stargane falami morskimi wybrzeże wyspy.

Najpiękniejsze plaże i zatoki Minorki

Na całej Minorce kryje się ponad 100 urokliwych, niezwykle pięknych plaż. Najbardziej popularne jest południe z szeroki, piaszczystymi plażami. To właśnie one przyciągają w turystów z różnych części Europy. Jednym z najpiękniejszych zakątków jest położona niedaleko Ciutadelli niewielka Cala Macarelleta. Skaliste, porośnięte sosnami klify oraz jasny piasek przepięknie kontrastują z przejrzystą lazurową wodą. Pięknie prezentuje się też położona ok. 5 km na zachód Cala Galdana. Ciągnąca się u stóp klifów zatoka, zachwyca turkusowym morzem, na którym unoszą się statki. Niemal każdy, kto jest na Minorce, robi pamiątkowe zdjęcie z zatoką w tle.

Cala Galdana

Cala Galdana jest jedną z najpiękniejszych zatok na Minorce.

‧ fot. Shutterstock

Najdłuższa na wyspie jest 2,5-kilometrowa plaża Son Bou. Krystalicznie czysta woda z płytkim wejściem, delikatny, niemal biały piasek i piękne widoki – tak można najkrócej opisać to miejsce. Plaża została dodatkowo wyróżniona Błękitną Flagą za czystość i bezpieczeństwo. Popularna jest też Playa de Sant Tomas czy położona w południowo-wschodnim krańcu wyspy Punta Prima – szeroka, piaszczysta plaża, wokół której skupiają się liczne wille i sklepy. Niezwykle piękne są także ukryte w zatoczkach, dziewicze plaże tj. Cala Turqueta, Binidali czy Playa Trebaluger.

Redakcja poleca