,

Most łączący Sycylię z resztą Włoch. Kontrowersyjny projekt jest coraz bardziej realny

23.03.2023 14:49

Powrócił temat budowy mostu, który miałby połączyć Włochy kontynentalne z Sycylią. Gabinet włoskiej premier Giorgii Meloni zatwierdził w ostatnich dniach dekret otwierający plan budowy mostu biegnącego przez Cieśninę Mesyńską. Wicepremier oraz minister infrastruktury i transportu, Matteo Salvini, określił tę decyzję "historycznym dniem dla Włoch".

Most łączący Sycylię z Kalabrią we Włoszech
fot. ProCip/robertharding/East News

Wizja dotarcia na Sycylię drogą lądową staje się coraz bardziej realna. W mediach znów zrobiło się głośno na temat budowy mostu, który ma połączyć popularną włoską wyspę z Kalabrią, czyli częścią kontynentalną Włoch. Gdyby ten wielki projekt za miliardy się powiódł, byłoby to zwieńczenie planów podejmowanych od wielu lat. Marzenia o budowie mostu snuł już Benito Mussolini – podaje portal Wirtualna Polska Turystyka. 

Powstanie most łączący Sycylię z Kalabrią?

Najbliżej rozpoczęcia budowy mostu biegnącego przez Cieśninę Mesyńską było w 2009 roku. Wtedy jednak – po 4 latach działań – projekt został zawieszony ze względu na oszczędności. Teraz wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku lat most faktycznie może zostać zbudowany.

Wielkim orędownikiem tego projektu jest wicepremier Włoch i minister infrastruktury, który podzielił się tą informacją na Twitterze. „To historyczny dzień. Po tylu latach defetyzmu i nieufności rząd wznawia projekt mostu przez cieśninę, który połączy Sycylię z Kalabrią, resztą Włoch i Europą” – napisał Matteo Salvini.

Włoski minister infrastruktury dodał w nagraniu, że rząd planuje zatwierdzić projekt wykonawczy do 31 lipca 2024 roku. Następnie będzie mogła ruszyć budowa "najpiękniejszego, najbardziej zielonego i najbezpieczniejszego jednoprzęsłowego mostu na świecie". Matteo Salvini podkreślił przy tym, że konstrukcja "będzie certyfikowana przez najlepszych inżynierów z najlepszych włoskich i międzynarodowych uniwersytetów".

Zobacz także: Jedna z najpopularniejszych atrakcji Rzymu będzie płatna. Turyści nie będą zadowoleni

Most między Sycylią a Włochami kontynentalnymi

Włochy kontynentalne i Sycylia są oddzielone Cieśniną Mesyńską. Planowany most miałby połączyć miasto portowe Mesyna po stronie sycylijskiej i kalabryjskie Villa San Giovanni w kontynentalnych Włoszech. Konstrukcja ma mieć docelowo ponad około 3,6 km długości. Most nad cieśniną będzie można pokonać nie tylko samochodem, ale również pociągiem.

Władze twierdzą, że projekt ma na celu gospodarcze pobudzenie Sycylii, a także pogrążonych w kryzysie kontynentalnych południowych Włoch. Ponadto do przedostania się na wyspę nie byłyby potrzebne już promy. 

Projekt budzi jednocześnie wiele kontrowersji i ma wielu przeciwników. Krytycy twierdzą, że ogromny most byłby stratą środków publicznych i ryzykownym przedsięwzięciem w aktywnej strefie sejsmicznej, a także silnych pływów. Ekolodzy ostrzegają z kolei również przed dużym zagrożeniem dla lokalnych ekosystemów.

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

loader

Logo radiozet Dzieje się