,

To najbardziej niebezpieczne miasta Europy. Polska niczym "zielona wyspa"

23.03.2023 09:42

Serwis Numbeo przygotował ranking najbardziej niebezpiecznych miast świata. Na szczycie niechlubnej listy pojawiły się popularne kierunki turystyczne - w tym Marsylia i sycylijska Katania. Polskie miasta wypadły w tym zestawieniu wyjątkowo bezpiecznie.

Najbardziej niebezpieczne miasta w Europie
fot. Shutterstock

Eksperci z Numbeo sprawdzili, w których miastach ludzie czują się bezpiecznie, a w których wręcz przeciwnie. Serwis przeprowadził ankietę wśród 100 tysięcy mieszkańców. Na podstawie zebranych danych stworzono „Indeks przestępczości 2023”. Pod lupę wzięto 152 europejskie miasta. Gdzie można czuć się najmniej bezpiecznie?

W tych miastach mieszkańcy czują się najmniej bezpiecznie

Jak podkreślają autorzy rankingu, lista opiera się wyłącznie na subiektywnych odczuciach uczestników. "Indeks przestępczości" (Crime Index by City) to oszacowanie ogólnego poczucia bezpieczeństwa w danym mieście lub kraju. Warto podkreślić, że im niższy wynik, tym lepiej, bo to oznacza mniejsze poczucie zagrożenia.

W zestawieniu najbardziej niebezpiecznych miast Europy pierwsze miejsce zajął Bradford w Wielkiej Brytanii z wynikiem 69 punktów na 100 w skali "niebezpieczeństwa". Mieszkańcy jako największy problem wskazali tutaj handel narkotykami i kradzieże. 

Druga pozycja trafiła do francuskiej Marsylii (64,7 punktu), głównie za sprawą problemów z narkotykami i porachunków gangów. Podium zamyka Katania we Włoszech (63,9 punktu), na co ma wpływ przede wszystkim ogólnie niska ocena bezpieczeństwa. W pierwszej piątce są też Nantes we Francji oraz Birmingham.

Co dość zaskakujące, w pierwszej dwudziestce znalazły się popularne turystycznie miasta. Na 7. miejsce trafił Neapol (61,7 punktu), na 13. miejsce - Paryż z oceną 56,9 punktu. Dalej na liście są Ateny (14. miejsce, 55,9 punktu), Bruksela (17. miejsce, 54,6 punktu) i Londyn (19. miejsce, 53,8 punktu). 

Bardzo dobrze w tym zestawieniu prezentują się polskie miasta, które oceniane są raczej jako bezpieczne. Najgorzej wypadła Łódź, ale znalazła się ona dopiero na 66. pozycji (41,1 punktu). Żadne inne polskie miasto nie załapało się do pierwszej setki. Warszawa ma 128. miejsce (26,1 punktu), a Kraków jest na 129. pozycji (25,8 punktu). Nasz kraj jawi się trochę jako "zielona wyspa". 

Zobacz także: Wybrano najbardziej imprezowe miasta w Europie. W czołówce dwa miejsca z Polski

20 najniebezpieczniejszych miast w Europie

 1. Bradford, Wielka Brytania
 2. Marsylia, Francja
 3. Katania, Włochy
 4. Coventry, Wielka Brytania
 5. Nantes, Francja
 6. Birmingham, Wielka Brytania
 7. Neapol, Włochy
 8. Montpellier, Francja
 9. Liège, Belgia
 10. Nicea, Francja
 11. Mińsk, Białoruś
 12. Grenoble, Francja
 13. Paryż, Francja
 14. Ateny, Grecja
 15. Malmö, Szwecja
 16. Manchester, Wielka Brytania
 17. Bruksela, Belgia
 18. Amadora, Portugalia
 19. Londyn, Wielka Brytania
 20. Drogheda, Irlandia

Źródło: Rzeczpospolita, Business Insider

loader

Logo radiozet Dzieje się