Obserwuj w Google News

Wybrano najgorsze lotniska na świecie. Polskie porty wysoko na liście

3 min. czytania
22.11.2022 11:31
Zareaguj Reakcja

Portal hawaiianislands.com opracował zestawienie najbardziej zatłoczonych i najmniej przyjaznych turystom lotnisk na świecie. Ranking został podzielony według kontynentów, a o tym, czy dany port lotniczy znajdzie się na liście, decydowali podróżnicy. Jakie europejskie obiekty zostały tutaj uwzględnione? Niestety wśród nich znalazły się też te z Polski.

Lotnisko w Manchesterze
fot. Rex Features/East News

Wysokie ceny biletów, odprawa bagażowa, turbulencje, ale też długie kolejki, opóźnienia, płaczące dzieci - istnieje wiele powodów, dla których podróż samolotem może być stresująca. Niestety obecnie, kiedy świat dopiero wraca do normalności sprzed pandemii COVID-19, czynników tych jest jeszcze więcej albo już istniejące są nasilone. Wszystko przez to, że podczas szalejącej na świecie zarazy ruch pasażerski spadł o ponad połowę, a to spowodowało ogromne straty finansowe dla branży lotniczej i turystycznej. Z tym z kolei wiązały się masowe zwolnienia. Teraz - kiedy sytuacja się normuje - brakuje rąk do pracy, a na lotniskach panuje istny chaos.

Które porty lotnicze radzą sobie z tą nową rzeczywistością najgorzej? Które najbardziej przytłaczają turystów? Zestawienie takich miejsc opracował portal hawaiianislands.com. Niestety znalazły się w nim też obiekty z Polski.

Zobacz także: To najdłuższe trasy lotnicze świata. Niemal 19 godzin podróży samolotem przesiadek [LISTA]

Najgorsze lotniska na świecie. Polskie porty lotnicze wysoko na liście

Serwis HawaiianIslands.com chciał się dowiedzieć, które lotniska na całym świecie są najbardziej stresujące dla podróżnych. Aby wybrać te miejsca, pracownicy marki przeanalizowali ponad 1500 recenzji Google dla ponad 500 lotnisk na całym świecie. I tak powstał ten ranking.

Zestawienie podzielone jest na kontynenty, ale udało się także opracować je tak, aby jednoznacznie pokazać, który port lotniczy uznawany jest za najgorszy na całym świecie.

Okazuje się, że według podróżników najbardziej stresującym lotniskiem na całym globie jest lotnisko w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Aż 82,5 proc. opinii dotyczyło właśnie tego miejsca. Ogólnie aż 9 na 10 najbardziej stresujących portów lotniczych znajduje się w Europie, a aż cztery z nich to lotniska brytyjskie.

Redakcja poleca

Manchester jest trzecim co do wielkości portem lotniczym w Wielkiej Brytanii - po londyńskim Heathrow i Gatwick. Obsługuje aż 29,4 mln pasażerów rocznie. To cała masa ludzi podróżujących z jednego miejsca do drugiego. Aż 82,5% opinii zawartych w sieci wskazuje, że to właśnie to lotnisko jest najbardziej przytłaczające dla pasażerów. Turystów stresują długie kolejki i brak personelu. W recenzjach pojawiają się takie stwierdzenia, jak "niedobory", "kolejki", "farsa", "brak pomocy", "niska jakość pracy".

Co ciekawe, choć duży ruch pasażerski przyczynia się do kolejek i wielu innych problemów, najbardziej ruchliwe porty niekoniecznie są tymi, które najbardziej stresują ludzi. Z analizy wynika, że 20 lotnisk z największym ruchem pasażerskim plasuje się poza pierwszą 25 najbardziej stresujących portów. Kto zatem trafił na szczyty tego niechlubnego rankingu prócz Manchesteru?

Oto zestawienie najgorszych lotnisk na świecie:

 1. Manchester, Wielka Brytania
 2. Heraklion, Grecja
 3. Londyn Stansted, Wielka Brytania
 4. Toronto Lester B. Pearson, Kanada
 5. Bordeaux Merignac, Francja
 6. Luton, Wielka Brytania
 7. Beauvais Tille, Francja
 8. Berlin Brandenburg, Niemcy
 9. Bruksela Charleroi, Belgia
 10. Bristol, Wielka Brytania
 11. Santorini, Grecja
 12. Amsterdam Schiphol, Holandia
 13. Leeds Bradford, Wielka Brytania
 14. Albany, USA
 15. Newark Liberty, USA
 16. Dublin, Irlandia
 17. Heathrow, Wielka Brytania
 18. Tivat, Czarnogóra
 19. Oakland, USA
 20. Lizbona, Portugalia
 21. Warszawa Modlin, Polska
 22. Genewa, Szwajcaria
 23. Katowice, Polska
 24. Edynburg, Wielka Brytania
 25. Kos, Grecja

Mieliście okazję przebywać na choć jednym z tych lotnisk?

Źródło: hawaiianislands.com