Obserwuj w Google News

Najmniejsze lotnisko w Polsce z rekordowymi wynikami. Jest zapowiedź nowej trasy

2 min. czytania
21.11.2022 09:26
Zareaguj Reakcja

Lotnisko Zielona Góra-Babimost może pochwalić się rekordowymi wynikami. Od stycznia do października tego roku przez najmniejszy port w Polsce przewinęło się ponad 36 tys. podróżnych. W przyszłym roku te liczby mogą być jeszcze większe – planowane jest bowiem uruchomienie lotów czarterowych do Turcji. 

Lotnisko Babimost, Zielona Góra
fot. Piotr Jedzura/Reporter/East News

Port lotniczy Zielona-Góra Babimost to najmniejsze lotnisko w Polsce, gdzie przez wiele lat jedyną regularną trasą było połączenie krajowe z Warszawą. W tym roku działanie portu trochę się zmieniło, bo nawiązano współpracę z przewoźnikami czarterowymi i pojawiło się też nowe regularne połączenie – rejsy LOT-u do Gdańska. To wszystko przełożyło się na znacznie lepsze wyniki zielonogórskiego lotniska. Już wiadomo, że rok 2022 będzie najlepszym w historii tego miejsca.

Zobacz także:  Ryanair może znów latać z Lotniska Chopina. Tania linia rozważa uruchomienie 23 tras

Lotnisko Zielona Góra-Babimost z najlepszym wynikiem w historii

W ostatnim czasie Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) pochwaliło się swoimi wynikami. Okazuje się, że w minionym miesiącu port lotniczy pod Zieloną Górą odprawił 2,5 tys. pasażerów. To oznacza, że łączna liczba podróżnych od początku 2022 roku przekroczyła poziom 36 tysięcy. To najlepszy wynik w historii lotniska. 

Ostatni rekord został ustanowiony w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa. Wtedy z usług portu skorzystało 33,7 tys. pasażerów.

Redakcja poleca

W kolejnych latach te wyniki mogą być jeszcze lepsze. W sezonie wakacyjnym 2023 z portu Babimost planuje bowiem latać TUI, czyli największe biuro podróży w Polsce. Loty czarterowe do Antalyi w Turcji mają wystartować 6 czerwca (rejsy raz w tygodniu, w środy).

Warto przypomnieć, że do tureckiego kurortu z Zielonego Góry loty organizuje już biuro Coral Travel. Jednocześnie pod koniec tego roku mają ruszyć rejsy czartery do egipskiej Taby dla klientów Itaki.

Port w Babimoście był wojskowym lotniskiem po II wojnie światowej. Od marca 2001 do września 2004 roku istniało regularne połączenie pasażerskie z Warszawą z międzylądowaniem w Poznaniu. Po 15 miesiącach przerwy wznowiono loty pod koniec listopada 2005, dwa razy dziennie. W czerwcu 2019 odbył się pierwszy w historii lotniska lot czarterowy. Miejscem docelowym tego lotu była turecka Antalya.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Fly4free