Obserwuj w Google News

Najbardziej niezwykłe lodowiska na świecie. 8 miejsc, które warto odwiedzić

3 min. czytania
20.12.2021 16:11
Zareaguj Reakcja

Zwiedzając duże miasta, warto skorzystać również z zimowych aktywności. Niezapomnianą atrakcją będzie jazda na łyżwach, pod gołym niebem, w otoczeniu niezwykłej przyrody oraz imponujących zabytków. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych lodowisk na świecie. 

Łyżwy w Amsterdamie
fot. Shutterstock

Jazda na łyżwach po zamarzniętych kanałach w Holandii, a może na pierwszym piętrze wieży Eiffla? Przedstawiamy najbardziej niezwykłe lodowiska na świecie. 

Wiener Eistraum, Wiedeń

Co roku Plac Ratuszowy w Wiedniu (Rathausplatz) przekształca się w ogromne lodowisko o łącznej powierzchni ponad 8000 m². Zjawiskowo oświetlona fasada ratusza tworzy niezwykłe tło dla wiedeńskiej "krainy lodu". Niezapomniane wrażenia gwarantuje też Sky Rink, czyli taras z lodową taflą i 120-metrową rampą.

Przez pięknie oświetlony Park Ratuszowy prowadzi także alejka lodowa z licznymi zakrętami stanowiącymi wyzwanie nie tylko dla początkujących, ale też doświadczonych zawodowców. Wiener Eistraum należy do największych na świecie sztucznych lodowisk pod gołym niebem.

Redakcja poleca

Jazda po zamarzniętych kanałach, Amsterdam

Kiedy rozpoczyna się sezon zimowy, Holendrzy przesiadają się z rowerów na… łyżwy. Ogromną popularnością cieszą się naturalne lodowiska, czyli zamarznięte kanały w  Amsterdamie. Gdy tylko pozwala na to pogoda, łyżwy stają się środkiem komunikacji tutejszych mieszkańców. Dotarcie do pracy czy szkoły umożliwia nietypowa architektura miasta, w skład której wchodzi 150 kanałów o łącznej długości około 75 kilometrów! 

Amsterdam
fot. Fotolia

Łyżwiarstwo na naturalnym lodzie jest tak silnie zakorzenione w tożsamości niderlandzkiej, że w 2016 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego kraju.

Redakcja poleca

Lodowisko na wieży Eiffla, Paryż

Największą zaletą tej atrakcji jest oczywiście lokalizacja. Lodowisko znajduje się na pierwszym piętrze wieży Eiffla, skąd roztaczają się niesamowite widoki na okolicę. Przyjeżdżają tu zarówno zakochani, jak i rodziny z dzieci.

Wieża Eiffla - lodowisko
fot. Shutterstock

O najmłodszych łyżwiarzy obsługa lodowiska troszczy się szczególnie, ponieważ w ofercie znajduje się nauka jazdy czy zajęcia malowania po lodzie. Ogromną atrakcją lodowiska na wieży Eiffla są także coroczne, niezwykle barwne iluminacje.

Wollman Rink, Central Park, Nowy Jork

Przez wiele osób lodowisko to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie. Widok ośnieżonych drzew i migoczących w oddali drapaczy chmur tworzy niesamowitą zimową scenerię.

Wollman Rink zostało otwarte już w 1946 roku. Wiele osób kojarzy to miejsce z kultowym już filmem "Love Story" – to właśnie po tym lodowisku w jednej ze scen jeżdżą główni bohaterowie amerykańskiej produkcji. 

Kanał Rideau, Ottawa

Kanał Rideau łączy Ottawę z miastem Kingston, nad jeziorem Ontario. Zimą miejsce to przemienia się w imponujące, największe na świecie lodowisko pod gołym niebem. Przestrzeń, po której można jeździć na łyżwach, ma długość 7,8 km, co odpowiada długości dziewięciu boisk do hokeja!

Kanał Rideau, Ottawa
fot. Shutterstock

Dużą atrakcją jest możliwość napicia się kawy czy zjedzenia obiadu przy jednym z licznych stoisk znajdujących się na obrzeżach tafli lodowej. Warto wiedzieć, że w 2007 roku kanał Rideau został wpisany na listę UNESCO.

Jazda po zamarzniętym Balatonie, Węgry

To nie tylko największe, ale też najpiękniejsze naturalne lodowisko w Europie. Powstaje ono oczywiście przy minusowych temperatura - utworzeniu się lodowej pokrywy sprzyja fakt, że Balaton jest stosunkowo płytki. Po węgierskim jeziorze można nie tylko jeździć na łyżwach, ale też spacerować. To niezwykły widok, gdy popularny w sezonie wakacyjnym akwen zamienia się w mroźną krainę. 

Węgry, Balaton łyżwy
fot. Shutterstock

Lodowisko na placu Zócalo, Meksyk

Nawet w Meksyku można pojeździć na łyżwach. W Mexico City, na głównym placu Zócalo, znajduje się ogromne lodowisko pod gołym niebem zajmujące powierzchnię ponad 46 tys. metrów kwadratowych. Otwarte jest w okresie świątecznym i na początku stycznia, nawet przy temperaturze 20 st. Celsjusza.

Lodowisko na placu Zócalo, Meksyk
fot. Shutterstock

Lodowisko w kształcie wstążki, Chicago

To niezwykle lodowisko jest częścią miejskiego parku Maggie Daley. Otwarte w 2014 roku, już wpisało się na listę atrakcji, z których trzeba skorzystać w Chicago. Odwiedzający to miejsce mają zapewnione wyjątkowe widoki na perły chicagowskiej architektury. W przeciwieństwie do tradycyjnych lodowisk, tutejsza lodowa trasa ma kształt wijącej się wstęgi.

Lodowisko w kształcie wstążki, Chicago
fot. Shutterstock
Redakcja poleca

Źródło: skyscanner.pl, national-geographic.pl