Oceń
Polska pełna jest magicznych zakątków i miast, które przyciągają swoją atmosferą, unikalną architekturą, niezwykłą historią zapisaną w zabytkach, przepięknymi parkami i ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Które miasta w Polsce warto odwiedzić? Oto 10 najpiękniejszych.
Na terenie Polski znajdują się łącznie 954 miasta i miasteczka. Różnią się nie tylko powierzchnią czy liczbą mieszkańców, ale też historią, zabytkami, atmosferą i oferowanymi atrakcjami.
Największym polskim miastem jest oczywiście Warszawa (z powierzchnią ponad 517 km
2), a tuż za nią Kraków, Szczecin, Łódź i Wrocław. Ale na turystycznej mapie Polski warto zwrócić też uwagę na nieco mniejsze miasteczka, które urzekają swoim klimatem i krajobrazami.
Zwiedzanie polskich miast to idealna propozycja na weekend i doskonała okazja, aby lepiej poznać nasz kraj – szczególnie w dobie pandemii, kiedy wielu z nas zdecydowało się spędzić urlop w Polsce.
Przedstawiamy subiektywny przewodnik po 10 najpiękniejszych miastach w Polsce.
Zobacz także: Lublin – atrakcje na weekend. 11 miejsc, które warto zobaczyć

KAZIMIERZ DOLNY
Jednym z najpiękniejszych miast w Polsce jest bez wątpienia Kazimierz Dolny. Kilka lat temu znalazł się nawet na prestiżowej liście CNN „najbardziej romantycznych miast w Europie Środkowej”. Na urok tego miejsca składają się stare kamieniczki, wspaniałe punkty widokowe, artystyczna atmosfera i niezwykłe położenie nad Wisłą, pośród wąwozów lessowych.
Najbardziej rozpoznawalnym punktem w Kazimierzu Dolnym jest niewielki, renesansowy Rynek, który z trzech stron otaczają zabytkowe kamienice. To bez wątpienia jedno z najchętniej fotografowanych miejsc. Aby popatrzeć na miasto z góry, warto wspiąć się na górę Trzech Krzyży – roztacza się stąd fantastyczna panorama Kazimierza Dolnego. Wśród przyrodniczych atrakcji warto wymienić wąwóz Korzeniowy Dół – to idealna propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć i przespacerować się w otoczeniu przyrody.

KRAKÓW
Kraków regularnie pojawia się w światowych zestawieniach. W ostatnim czasie znalazł się na liście najlepszych miast świata (World's Best Awards 2020). Czym może się pochwalić dawna stolica Polski? Wspaniałą architekturą, światowej klasy zabytkami, bogatym życiem kulturalnym i nocnym oraz świetnymi restauracjami. Większości osób Kraków kojarzy się z Wawelem, kościołem Mariackim czy Sukiennicami. Choć to bez wątpienia miejsca wyjątkowe, to tylko początek ogromnej liczby atrakcji czekających na miejscu.
W czasie zwiedzania miasta warto też wziąć pod uwagę żydowską dzielnicę Kazimierz, dawną Fabrykę Schindlera (obecnie muzeum), Collegium Maius (najstarszy polski uniwersytet), krakowskie Kopce (najwyższy to Kopiec Józefa Piłsudskiego) oraz Błonia, czyli wpisane do rejestru zabytków zielone pole nad brzegiem Wisły. Niezwykłym miejscem jest też opactwo benedyktynów w Tyńcu, które wznosi się na wapiennym wzgórzu od niemal tysiąca lat – właśnie tam kręcono cześć scen do filmu „Ogniem i mieczem”.
ZOBACZ TAKŻE: Okolice Krakowa: co warto zwiedzić? 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

GDAŃSK
Do Gdańska chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Majestatyczne zabytki, tętniące życiem uliczki, 1000-letnia historia i bliskość Morza Bałtyckiego tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Obowiązkowym punktem wycieczki po tym mieście jest oczywiście spacer ulicą Mariacką oraz zwiedzanie Starego i Głównego Miasta Gdańska. Nie sposób oderwać wzroku od bogato zdobionych kamienic, w których mieszczą się galerie sztuki i kawiarnie. Ogromne wrażenie robi też monumentalna Bazylika Mariacka – największa ceglana świątynia w Europie, wznoszona przez 159 lat.
Będąc w Gdańsku, warto odwiedzić ulokowane w nietuzinkowym budynku, przypominającym kadłub statku Europejskie Centrum Solidarności, a także przespacerować się „drogą do wieczności”, czyli aleją strzyżonych lip w parku Oliwskim. Nie można też zapomnieć o pamiątkowym zdjęciu przy fontannie Neptuna, będącej symbolem Gdańska.

BYDGOSZCZ
Bydgoszcz, położona nad Wisłą i Brdą, nazywana jest czasem wodną stolicą Polski lub „polskim Amsterdamem”. Nie tylko ze względu na przecinające miasto kanały, ale również unikalne zabytki oraz rozległe tereny rekreacyjne. W Bydgoszczy króluje architektura secesyjna z przełomu XIX i XX wieku – można zobaczyć liczne pałace, wille i kamienice z tego okresu.
Warto wybrać się na spacer po zabytkowej starówce – w jej sercu znajduje się Wyspa Młyńska, która wraz z ciągnącymi się wzdłuż brzegów XIX-wiecznymi kamieniczkami tworzy tzw. Wenecję Bydgoską. Miasto słynie też z licznych parków i terenów zielonych – przepięknie prezentuje się ogród botaniczny z jeziorkami oraz kaskadowymi stawami. Miasto najlepiej odkrywać z perspektywy Brdy, płynąc kajakiem lub rowerem wodnym.

POZNAŃ
Poznań w 2019 roku znalazł się na liście "Najlepszych Wschodzących Kierunków Podróżniczych". „Mimo że jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, wciąż pozostaje jednym z ostatnich prawdziwie ukrytych klejnotów Europy” – wyjaśnili twórcy europejskiego rankingu. To wyróżnienie jest zdecydowanie zasłużone, bo Poznań może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami, barwną architekturą i niezwykłym klimatem. Dużą zaletą jest to, że bogactwo miasta można podziwiać bez tłumu turystów.
Obowiązkowym punktem zwiedzania w Poznaniu powinien być Rynek (trzeci pod względem wielkości w Polsce). To tutaj znajdują się renesansowy ratusz, dwa pałace (Mielżyńskich i Działyńskich) oraz wąskie i kolorowe domki budnicze (nazywane są też domkami śledziowymi). Na mapie atrakcji miasta warto uwzględnić też bazylikę Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Zamek Cesarski wybudowany na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II. Znajdą się też piękne tereny zielone, w tym m.in. Park Cytadela oraz Palmiarnia stworzona w centrum miasta.
ZOBACZ TAKŻE: Polska jesienią: dokąd warto pojechać i co zobaczyć? 10 pomysłów na jesienny wyjazd

SANDOMIERZ
Sandomierz należy do najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Nazywany jest nawet czasem „polskim Rzymem”. I chociaż do włoskiej stolicy mu daleko, oba miasta są przepięknie położone na siedmiu wzgórzach i mogą pochwalić się ogromną liczbą zabytkowych kościołów. Do dziś w Sandomierzu zachował się średniowieczny układ miasta z ponad 120 zabytkami architektury z różnych epok.
Ogromne wrażenie robi tutejszy rynek wypełniony kolorowymi kamieniczkami. Warto zobaczyć też wzniesiony na skarpie Zamek Królewski oraz wybudowany w gotyckim stylu Dom Długosza. Najpiękniejsze widoki na miasto roztaczają się z punktu widokowego w Bramie Opatowskiej. Koniecznie trzeba też wybrać się w Góry Pieprzowe słynące z unikatowej przyrody. Jest to szereg wzgórz powstałych około 500 mln lat temu, które swym kolorem i wyglądem przypominają rozsypane ziarna pieprzu. Widoki są naprawdę niezwykłe.

TORUŃ
Pachnący piernikiem i pełen gotyckich budowli Toruń jest jednym z najchętniej odwiedzanych historycznych miast w Polsce. Od 1997 roku toruński Zespół Staromiejski, czyli Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki, został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, jeden z najtęższych umysłów w historii. Pamiątką po wielkim astronomie jest Dom Kopernika, w którym znajduje się oddział Muzeum Okręgowego.
Toruń niemal każdemu kojarzy się też z piernikami. Warto zajrzeć do Muzeum Toruńskiego Piernika. W XIX-wiecznej fabryce można nie tylko podziwiać ekspozycje muzealne, ale również wziąć udział w warsztatach z degustacjami. Świetnym punktem widokowym na panoramę całego miasta jest wieża katedralna usytuowana na Ratuszu Staromiejskim (na wysokości pond 40 metrów).

WARSZAWA
Długie i burzliwe dzieje Warszawy sprawiły, że miasto to jest zaskakująco niespójne: romantyczne zakątki sąsiadują ze szklanymi wieżowcami, a nowoczesne apartamentowce wyrastają obok szarych blokowisk. Choć dla wielu stolica Polski jest zbyt duża, zbyt tłoczna i zbyt „wyniosła”, ma wielu swoich prawdziwych miłośników. Zdecydowanie słusznie, miasto to może się bowiem pochwalić wieloma przepięknymi miejscami.
Warto wyróżnić m.in. słynne Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik czy ogrodu na dachu biblioteki uniwersyteckiej. Obowiązkowo trzeba się przespacerować po starówce. To wszystko, co dzisiaj można zobaczyć na Starym Mieście – kolorowe kamieniczki, strzeliste wieże kościołów czy imponujący Zamek Królewski – jest efektem odbudowy i rekonstrukcji stolicy po II wojnie światowej. Warszawa, jak na duże europejskie miasto, ma w swoich granicach wiele parków, gdzie można odetchnąć od miejskiego zgiełku.
ZOBACZ TAKŻE: Gdzie na weekend w okolice Warszawy? Oto 8 najciekawszych miejsc

OLSZTYN
Olsztyn, którego historia sięga 650 lat wstecz, może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Warto przespacerować się po starówce, zobaczyć zabytkowy Ratusz i otaczające go kamieniczki. Wizytówką miasta jest XIV-wieczny gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej (obecnie główna siedziba Muzeum Warmii i Mazur). Nie można pominąć też Wysokiej Bramy z fragmentami murów obronnych, bazyliki św. Jakuba Apostoła oraz stuletniego pomnika Mikołaja Kopernika. Olsztyn słynie również z drugiego co do wielkości w Polsce planetarium astronomicznego – z tarasu budynku można podziwiać panoramę miasta.
Ale Olsztyn to nie tylko ciekawe historycznie miasto, ale też przepiękny krajobrazowo obszar z 16 jeziorami (największe jest jezioro Ukiel). Jako stolica województwa warmińsko-mazurskiego jest doskonałym punktem wypadowym do poznawania jednego z najpiękniejszych regionów w Polsce.

WROCŁAW
Wrocław bardzo często pojawia się w europejskich rankingach miast wartych zobaczenia. Zachwyca przede wszystkim swoją niezwykłą architekturą, „kulturalną” atmosferą oraz rozbudowaną ofertą turystyczną. Jednym z najpopularniejszych punktów miasta jest rynek, który tętni życiem przez cały rok. Uwagę zwraca przepiękny średniowieczny ratusz wraz z otaczającymi go kolorowymi kamieniczkami – w niemal każdej znajduje się pub, kawiarnia lub restauracja.
Niezwykły miejscem jest też Ostrów Tumski, czyli najstarsza zachowana część zabytkowego Wrocławia. Warto wybrać się na spacer, by móc podziwiać średniowieczną architekturą sakralną. Ale Wrocław to też słynna Panorama Racławicka (ogromnych rozmiarów obraz umieszczony w budynku rotundy), Hala Stulecia (widniejąca na liście UNESCO), Hydropolis, słynne zoo i oczywiście... krasnale. W całym mieście znajdziemy ponad 400 krasnali – najwytrwalsi mogą spróbować odnaleźć je wszystkie dzięki specjalnej mapie.
Oceń artykuł