Obserwuj w Google News

Narty w Polsce: dokąd warto się wybrać? 10 ciekawych propozycji na zimowy wypoczynek

6 min. czytania
Aktualizacja 15.03.2023
13.12.2021 14:24
Zareaguj Reakcja

Sezon narciarski wystartował już w wielu miejscach w Polsce. W najbliższym czasie zostaną otwarte kolejne kurorty, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników zimowego szaleństwa. Wiele osób zastanawia się jednak, dokąd warto wybrać się na narty w Polsce. Przedstawiamy przewodnik po 10 najciekawszych ośrodkach narciarskich w Polsce.

Jaworzyna Krynicka
fot. Shutterstock

Planujesz w tym sezonie zimowym narty w Polsce? Podpowiadamy, które ośrodki warto wybrać na zimowe szaleństwo. Na liście znajdą się jedne z najpopularniejszych stacji narciarskich w Polsce, jak również mniej oczywiste miejsce na aktywny urlop na stoku. 

Białka Tatrzańska: jeden skipass, bogactwo tras

Na narty w Polsce wiele osób wybiera Białkę Tatrzańską. Ten kultowy już ośrodek na Podhalu łączy trzy stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę i Kotelnicę. Na jednym karnecie można szusować łącznie po 22 trasach. Ośrodek dysponuje jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemem naśnieżania tras. 

Białka Tatrzańska uchodzi za doskonałą bazę dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. W ośrodku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Początkujący mogą skorzystać z pomocy instruktorów.

Białka Tatrzańska - narty
fot. Shutterstock

Ciekawą opcją jest karnet Tatry SuperSki. Dzięki niemu można skorzystać z wyciągów nie tylko w Białce Tatrzańskiej, ale też w kilku innych ośrodkach w Polsce (Czarna Góra, Jurgów, Szczawnica, Zakopane czy Bukowina Tatrzańska) oraz dwóch na terenie Słowacji (Bachledova Dolina i Oravice). To gwarancja niezapomnianych wrażeń na stoku. 

 • Długość tras w samej Białce Tatrzańskiej: ok. 16 km
 • Poziom trudności tras: głównie dla początkujących
Redakcja poleca

Zieleniec: narty w alpejskim klimacie

To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, doceniany przez wielbicieli zimowego szaleństwa. Na terenie Zieleniec Ski Arena znajdują się 34 trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 22 km. Odnajdą się tu zarówno początkujący narciarze, jak i ci doświadczeni. Większość tras dostępnych w Zieleniec Ski Arena jest doświetlana, dzięki czemu miejsce to chętnie wybierają amatorzy wieczorowej jazdy. Do dyspozycji jest także 29 wyciągów, które pozwalają na dotarcie na stok.

Ski Arena Zieleniec - narty
fot. Gerard/Reporter/East News

Wielbiciele narciarstwa biegowego też znajdą coś dla siebie – łącznie 200-kilometrów tras. Na miejscu dostępne są też oczywiście wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie i bogata oferta apres-ski. Malownicze położenie, „głęboko” w górach sprawia, że Zieleniec porównywany jest do alpejskich miejscowości. 

 • Długość tras: 22 km
 • Poziom trudności tras: zróżnicowany

Szczyrk: narty w Polsce dla każdego

Szczyrk, zimowa stolica Beskidu Śląskiego, to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych ośrodków na narty w Polsce. Po wielu latach „zastoju”, miejsce to zaczęło prężnie się rozwijać – infrastruktura jest tu nieustannie modernizowana. Szczyrk Mountain Resort przoduje pod względem różnorodności i długości tras zjazdowych – oferuje ich aż 22 km (w tym 5 km oświetlonych), co sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Narciarze na jednym karnecie mogą dodatkowo jeździć na trasach należących do Centralnego Ośrodka Sportu i Beskid Sport Arena – to łącznie 40 km tras na jednym skipassie!

 Szczyrk Mountain Resort
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Do dyspozycji turystów są też dwa wyciągi krzesełkowe, sześć wyciągów orczykowych oraz 10-osobowa kolej gondolowa. Obiekt dysponuje parkingiem, licznymi punktami gastronomicznymi oraz wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską.

 • Długość tras w Szczyrku: jeden skipass obejmuje 40 km tras w trzech ośrodkach
 • Poziom skomplikowania tras: zróżnicowany

Szklarska Poręba: raj dla narciarzy w Karkonoszach

To prawdziwa perła narciarska w Karkonoszach. Ośrodek Ski Arena Szrenica to pięć tras o łącznej długości 12 km. Do wyboru dwie trasy trudne (zjazd ze Szrenicy i Łabskiego Szczytu), bardzo trudna (czarna) trasa FIS oraz dwie łatwe – dla początkujących narciarzy.

Wszystkie trasy w Szklarskiej Porębie są regularnie naśnieżane. Dotarcie na stok umożliwiają 2 kolejki linowe i 5 wyciągów narciarskich.

 • Długość tras: 12 km
 • Poziom trudności: trasy trudne, bardzo trudne i łatwe
Redakcja poleca

Jaworzyna Krynicka: narty w Polsce z niezwykłym widokiem

Gdzie jeszcze warto wybrać się na narty w Polsce? Na przykład do Jaworzyny Krynickiej. Wizytówką tego miejsca jest kolej gondolowa pokonująca trasę o długości ponad 2,2 km - w siedem minut można przemierzyć odcinek Czarny Potok-Jaworzyna Krynicka. Po drodze czekają przepiękne widoki na Beskid Sądecki. Równie piękne krajobrazy można podziwiać szczytu Góry Parkowej. W ośrodku funkcjonuje też osiem wyciągów orczykowych i dwie kolejki krzesełkowe.

Jaworzyna Krynicka
fot. Albin Marciniak/East News

Na stokach wytyczonych jest 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km. Przeważają tu trasy czerwone – jest też jedna trasa czarna i jedna niebieska (dla początkujących). Wszystkie są naśnieżane, a cztery z nich dodatkowo oświetlane. W ośrodku działa przedszkole narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu.

 • Długość tras: 2,2 km
 • Poziom trudności: głównie trasy czerwone

Kasprowy Wierch: narty w Tatrach

Na Kasprowym Wierchu, na wysokości 1987 m n.p.m., znajdują się najwyżej położone w Polsce trasy narciarskie, na których możliwa jest jazda na naturalnym śniegu. To miejsce dla doświadczonych narciarzy – trasy oznaczone są jako „trudne” i „bardzo trudne”. Dwie z nich, Gąsienicowa i Goryczkowa, rozpoczynają się na wysokości 2 tysięcy m n.p.m. Już sam wjazd na szczyt gondolą zapewnia spektakularne widoki i wiele wrażeń.

Kasprowy Wierch - narty
fot. Shutterstock

Warto podkreślić, że ze względu na położenie ośrodka w Tatrzańskim Parku Narodowym, trasy nie są naśnieżane. Mimo wszystko miejsce to ma wielu stałych wielbicieli wśród doświadczonych narciarzy. Atutem jest fakt, że sezon trwa tutaj aż do maja. Na szczycie Kasprowego Wierchu, nazywanego „święta góra narciarzy”, znajdują się Obserwatorium Meteorologiczne i restauracja.

 • Długość tras na Kasprowym Wierchu: ok. 12 km
 • Poziom trudności tras: dla doświadczonych

Stacja narciarska Wierchomla

Właśnie tutaj działa jedna z najdłuższych w naszym kraju kolei krzesełkowych (1,6 km). Na miejscu dostępne są zróżnicowane i dośnieżane trasy zjazdowe. Chociaż infrastruktura nie jest tu tak dobrze rozwinięta jak w przypadku innych znanych ośrodków narciarskich, atutem może być brak tłumów na stoku – trasy są szerokie i mniej oblegane. Na miejscu działa też wypożyczalnia sprzętu, snowpark i szkółka narciarska. Pięknie położona stacja oferuje też wspaniałe widoki na Tatry i sporą część Beskidu Sądeckiego.

Dwie Doliny - narty
fot. Albin Marciniak/East News

Długość tras: ok. 3,7 km

Poziom trudności: trasy zróżnicowane

Redakcja poleca

Czarna Góra: narty w Polsce dla fanów szybkiej jazdy

Ten ośrodek narciarski jest ceniony za połączenie dobrze przygotowanych tras z pięknym górskim krajobrazem. Stacja Czarna Góra położona jest we wschodniej części Sudetów, w masywie Śnieżnika. Oferuje 13 tras zjazdowych obejmujących północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1 205 m n.p.m.) i Żmijowca (1 153 m n.p.m.). Do tego 6 wyciągów i 3 kolejki linowe. Atrakcją jest nowoczesna kolej linowa Luxtorpeda – już sam przejazd tą superszybką kolejką dostarcza wielu wrażeń.

W Czarnej Górze każdy znajdzie tu coś dla siebie – różnorodne trasy przypadną do gustu zarówno doświadczonym, jak i początkującym narciarzom. Ci drudzy mogą dodatkowo skorzystać z pomocy instruktorów ze szkółki narciarskiej. Część tras jest oświetlonych, co pozwala na szusowanie do późnych godzin. Fani biegówek znajdą tu ponad 400 km doskonale utrzymanych i oznakowanych szlaków. Dostępne są też tory saneczkowe.

 • Długość tras: ok. 10 km
 • Poziom trudności: trasy zróżnicowane

Bałtów: narty w Górach Świętokrzyskich

Mniej oczywistym i popularnym miejscem na narty w Polsce może być Bałtów. Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska znajduje się w Górach Świętokrzyskich, na terenie kompleksu turystycznego JuraPark Bałtów. To największy kompleks do uprawiania sportów zimowych położony najbliżej Warszawy (ok. 170 km).

Ośrodek oferuje 6 tras narciarskich o łącznej długości ok. 2,5 km (głównie to trasy niebieskie i niebiesko-czerwone). Do tego wyciąg orczykowy, dwa wyciągi krzesełkowe oraz dwa bezpodporowe. Na terenie ośrodka działa też wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarska.

 • Długość tras: 2,5 km
 • Poziom trudności: głównie trasy niebieskie i niebiesko-czerwone

Wisła: trasy narciarskie dla każdego

Narty w rodzinnej miejscowości Adama Małysza? Zdecydowanie tak. Wisła nie jest typowym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią kilku mniejszych, rozproszonych stacji (m.in. Nowa Osada, Soszów czy Stożek Wisła). Największy w Wiśle jest Soszów – do dyspozycji 6 różnorodnych tras o długości 6 km, 4-osobowa kolej linowa oraz orczyki. W Nowej Osadzie znajduje się również 6 tras, ale o łącznej długości 3,7 km. Doświadczeni narciarze najlepiej odnajdą się w ośrodku mieszczącym się na Wielkim Stożku.

Wisła narty
fot. Shutterstock
 • Długość tras: Soszów – ok. 6 km tras, Nowa Osada – ok. 3,7 km
 • Poziom trudności: trasy zróżnicowane
Redakcja poleca