Obserwuj w Google News

Niesamowita atrakcja w Koloseum. Turyści skorzystają z windy panoramicznej

2 min. czytania
31.05.2023 12:18
Zareaguj Reakcja

W rzymskim Koloseum została zainstalowana wyjątkowa w swoim rodzaju panoramiczna winda. Dzięki niej turyści, w tym także osoby mające trudności z poruszaniem się, będą mogły dostać się na najwyższą galerię widokową, by podziwiać stamtąd zapierający dech widok.

Winda panoramiczna w Koloseum
fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Koloseum jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata i najchętniej odwiedzaną atrakcją nie tylko w Rzymie, ale też we Włoszech. Nic dziwnego - wznoszący się na wysokość 50 metrów dawny amfiteatr Flawiuszów robi ogromne wrażenie. Teraz w budowli zamontowano ciekawe udogodnienie, a zarazem atrakcję. Chodzi o specjalną windę panoramiczną. 

Redakcja poleca

W Koloseum zainstalowano panoramiczną windę

Nowa winda panoramiczna pozwala dostać się na najwyższą galerię widokową. Z tego miejsca można podziwiać imponujący widok na Koloseum. Jak zapewniono, "urządzenie zostało zamontowane przy pełnym poszanowaniu amfiteatru Flawiuszów". Winda jest szczególnie przydatna dla osób, które mają problem z poruszaniem się.

Inauguracji przeszklonej windy towarzyszył specjalny koncert Włoskiej Orkiestry Kina, której zawdzięcza się realizację tego projektu. Po wydarzeniu charytatywnym w Koloseum pięć lat temu orkiestra ta zobowiązała się do sfinansowania zakupu i montażu windy. 

Kolejnym krokiem, który ma uczynić amfiteatr zabytkiem bez barier, będzie instalacja platformy podnośnikowej. Będzie można dostać się na niej na trzecią kondygnację – zapowiedziała dyrekcja tamtejszego parku archeologicznego.

Oglądaj

Zobacz także:  Skandaliczne zachowanie turystów w Koloseum. Teraz grozi im do 5 lat więzienia

Koloseum: jeden z siedmiu nowych cudów świata

Koloseum jest nie tylko wizytówką Rzymu, ale również jedną z najpopularniejszych budowli świata. Dawny amfiteatr Flawiuszów został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. Słynny zabytek ma 50 m wysokości, 188 m długości i 156 m szerokości. Składa się z 80 arkad postawionych na różnych rodzajach kolumn. Widownia była w stanie pomieścić do 70 tys. osób.

Ogromny amfiteatr był miejscem, w którym od 80 roku organizowano igrzyska. Widzowie mogli oglądać walki gladiatorów, polowania na zwierzęta oraz bitwy morskie. Koloseum służyło jako miejsce spektakli do 523 roku – wówczas zorganizowano tu ostatnie igrzyska w historii. Wewnątrz budowli znajduje się krzyż upamiętniający męczenników, którzy zginęli w czasie walk w amfiteatrze. Koloseum od 2007 roku widnieje na liście siedmiu nowych cudów świata. 

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Źródło: PAP