Obserwuj w Google News

Niespodziewany trend wśród Polaków. Turyści na potęgę szukają ofert last minute

2 min. czytania
12.09.2023 11:45
Zareaguj Reakcja

Chociaż od zakończenia wakacji upłynął już ponad tydzień, to sezon dla branży turystycznej w Polsce nadal trwa. Lepsza niż na początku sierpnia pogoda, powakacyjny spokój i niższe ceny noclegów sprawiają, że turyści masowo szukają ofert wyjazdowych. W tym roku wrzesień okazał się prawdziwym hitem – Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają, a w serwisach noclegowych pojawia się coraz więcej promocyjnych ofert.

Niespodziewany trend wśród Polaków
fot. Pawel Murzyn/East News

Miniony weekend upłynął pod znakiem wysokiej temperatury i słonecznej pogody. Nic dziwnego, że w najpopularniejszych miejscowościach w Polsce pojawiły się tłumy turystów. Polacy chętnie wypoczywali zarówno nad morzem, jak i w górach. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny wrzesień będzie bardzo dobry dla rodzimej branży turystycznej. 

Redakcja poleca

Turyści szukają ofert last minute. "Koniec wakacji, ale nie koniec sezonu"

Wrzesień to dobry moment na wypoczynek w kraju dla tych, którzy unikają tłumów lub planują wyjazd z małymi dziećmi, a ich kalendarz urlopowy nie jest uzależniony od roku szkolnego. Pogoda dopisuje, nadmorskie i górskie kurorty kuszą posezonową ciszą. Nic dziwnego, że chętnych na wrześniowe wyjazdy przybywa.

"Upalny początek września z jednej strony skłania turystów do decyzji o jeszcze jednym krótkim wyjeździe, z drugiej strony zachęca właścicieli obiektów, by aktywnie powalczyć o gości i odpracować skutki słabszych wakacji" – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl. "Naszą platformę zalewają propozycje w opcji last minute, specjalne oferty dla rodzin z małymi dziećmi czy weekendowych wypadów we dwoje" – dodaje. 

Właściciele obiektów próbują przyciągnąć rodziców maluchów dodatkowymi udogodnieniami i atrakcjami takimi, jak miniplace zabaw czy dobrym, domowym jedzeniem, przygotowywanym z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych. O pary, które wolą wypoczynek w gronie dorosłych, obiekty zabiegają z kolei strefami wolnymi od dzieci i pomysłami na spędzenie czasu tylko we dwoje.

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy sami czy z dziećmi, tak jak przez całe lato, decyzję o wyjeździe podejmujemy w ostatniej chwili, a wyjazdy są krótkie – głównie są to wypady weekendowe, bo średni czas trwania wrześniowych rezerwacji to 2,77 doby – wynika z analizy Nocowanie.pl

Tam Polacy najchętniej wyjeżdżają we wrześniu

Gdzie chcemy cieszyć się babim latem? Jeśli w górach, to najchętniej wybieramy Zakopane, które podobnie jak rok temu przyciąga najwięcej wrześniowych turystów. Poza stolicą Tatr dużą popularnością cieszą się w tej chwili Karpacz i Wisła.

Powrót lata zachęca też do wyjazdów nad morze, które najwyraźniej chcemy łączyć z miejskimi atrakcjami, bo na liście najpopularniejszych nadbałtyckich kierunków znalazły się kolejno Gdańsk, Kołobrzeg i Sopot. Większego ruchu mogą spodziewać się również Kraków, Wrocław i Warszawa.

Średnia wartość wrześniowych rezerwacji to 833,76 złotych a średnia cena za osobę za noc wynosi 118 złotych, czyli trzyma poziom z wakacji. Najchętniej wybieraną formą zakwaterowania są wciąż apartamenty, nie tylko atrakcyjniejsze cenowo niż hotele, ale również dające możliwość samodzielnego przygotowania posiłków, z której Polacy, szukający oszczędności na wyjazdach coraz skwapliwiej korzystają.

Źródło: PAP/Nocowanie.pl

Nie przegap
Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce
7 Zobacz galerię
fot. Shutterstock