Obserwuj w Google News

Nietypowy lot nad Polską z rosyjskimi turystami. Flightradar24 uchwycił dziwną trasę samolotu

2 min. czytania
30.08.2023 15:50
Zareaguj Reakcja

Nietypową trasę lotu miał samolot linii Turkish Airlines lecący z Bodrum do Moskwy. Maszyna przewożąca rosyjskich turystów najpierw zawróciła między Lublinem i Zamościem, później skierowała się w kierunku Rzeszowa i Krakowa, a na koniec przeleciała nad Warszawą w kierunku Moskwy. Trasa została uchwycona w serwisie Flightradar24. Dlaczego piloci musieli wykonać tak nietypowy rejs?

Nietypowy lot nad Polską z rosyjskimi turystami
fot. Shutterstock/Flightradar24

Do zdarzenia doszło we wtorek 29 sierpnia. Samolot tureckich linii lotniczych Turkish Airlines realizował wieczorny rejs o numerze TK3700 z Turcji do Rosji. Podczas przelotu nad Polską piloci natknęli się na potężny front burzowy, który zmusił ich do obrania bardzo dziwnej trasy. 

Redakcja poleca

Samolot z Turcji wykonał dziwną trasę nad Polską

Jak można zobaczyć w serwisie Flightradar24, samolot lecący z portu Bodrum (BJV) zawrócił między Lublinem i Zamościem, następnie poleciał na południe w kierunku Rzeszowa oraz Krakowa i na koniec przeleciał nad Warszawą w kierunku lotniska w Moskwie (VKO). Maszyna wylądowała w Rosji z półgodzinnym opóźnieniem. 

Na profilu na Twitterze opublikowano mapę nietypowej trasy linii Turkish Airlines. Wpis został opatrzony komentarzem: "Kreatywny sposób na uniknięcie pogody nad Polską". 

Jeden z internautów zwrócił uwagę, że nie był to jedyny samolot, który realizował we wtorek nietypową trasę nad Polską. "Loty z Rosji do Turcji mają problemy ze względu na dzisiejsze systemy burzowe nad Polską. Myślę, że to pierwszy raz, kiedy linia Southwind do/z Moskwy/Petersburga musiał lecieć daleko na zachód nad Kaliningradem" - czytamy w komentarzu.

Nietypowy lot nad Polską
fot. Flightradar24.com

Dlaczego samoloty z Rosjanami nadal latają nad Polską? 

Maszyny z Turcji nie są objęte zakazem lotów nad terytorium Unii Europejskiej, dlatego są obecne na polskim niebie. Po licznych sankcjach nałożonych przez Zachód na Rosję, ulubionym kierunkiem wakacyjnym wśród rosyjskich turystów stała się właśnie Turcja. To jednocześnie ważny punkt przesiadkowy dla rosyjskich samolotów. 

Jak podaje portal Onet Podróże, w przewożeniu gości z Rosji przodują linie Turkish Airlines. Narodowy przewoźnik Turcji lata na trasach z Petersburga i Moskwy do Antalyi, Stambułu oraz Bodrum.

Nie przegap