Obserwuj w Google News

Nietypowy trend wśród Polaków. Znaleźli sposób na tani weekend czerwcowy

2 min. czytania
05.06.2023 15:39
Zareaguj Reakcja

Długi weekend czerwcowy coraz bliżej. W tym roku wystarczy wziąć jeden dzień urlopu po Bożym Ciele, aby cieszyć się czteroma dniami wolnymi. Okazuje się, że wielu Polaków już ma zaplanowany wypoczynek w tym okresie. Największą popularnością niezmiennie cieszy się Zakopane, ale jest też kilka niespodzianek. Okazuje się, że polscy turyści – w obliczu rosnących cen – znaleźli sposób na tańszą czerwcówkę. Co zmieniło się w trendach podróżniczych Polaków?

Weekend czerwcowy w Polsce
fot. Marek Dybas/Reporter/East News

Długi weekend czerwcowy, nazywany też czerwcówką, w tym roku wypada od 8 do 11 czerwca. Jest to czas, w którym Polacy chętnie planują bliższe lub dalsze podróże po Polsce. Kilka dni wolnego, a przy tym zapowiedź bardzo dobrej pogody w tym okresie, sprzyjają dużej liczbie rezerwacji noclegów w popularnych regionach naszego kraju. Które miejscowości będą przeżywały największe oblężenie i na co stawiają Polacy? Wirtualna Polska Turystyka podaje najnowsze dane, powołując się na portal Nocowanie.pl.

Redakcja poleca

Weekend czerwcowy 2023. Nietypowy trend wśród turystów

Podczas zbliżającego się weekendu czerwcowego wyraźnie widać nowy trend, który pojawił się wśród Polaków. "O ile zainteresowanie tymi popularnymi kierunkami nie jest żadnym zaskoczeniem, to na pewno ciekawostką będzie fakt, że obserwujemy wzrost zainteresowania takimi kierunkami, które znajdują się stosunkowo blisko tych regionów, w których mieszka największa liczba osób. Ma to na pewno ścisły związek z tym, że to staycation będzie dość powszechnym trendem podczas długiego weekendu czerwcowego" – tłumaczy Karol Wiak, cytowany przez WP Turystyka. 

Staycation polega na wybieraniu noclegów i atrakcji turystycznych zlokalizowanych niedaleko domu, w odległości do dwóch godzin jazdy samochodem czy pociągiem. Z pewnością ma to związek z próbą zaoszczędzenia w obliczu rosnących cen noclegów. "Dla przykładu, województwo lubelskie i Mazury wybiera średnio o 35 proc. więcej turystów niż w 2022 r., a Mazowsze – o 15 proc. więcej osób" – podkreśla Wiak.

Zdaniem analityków z portalu Nocowanie.pl średnia cena noclegu podczas czerwcówki rozpoczyna się od 130 zł od osoby za dobę. Im później szukamy noclegu, tym wyższych cen musimy się spodziewać. 

Zobacz także:  Ta trasa rowerowa w Polsce może być hitem. Łączy najpiękniejsze miasta i jeziora w regionie

Ulubione miejsca na weekend czerwcowy

Gdzie Polacy najchętniej planują "czerwcówkę"? Okazuje się, że chętnie spędzamy urlop nie tylko w górach i nad morzem, ale częściej planujemy weekendowe wypady do znanych polskich miast. 

Jak pokazują dane portalu Nocowanie.pl, najczęściej wybieraną miejscowością na spędzenie długiego weekendu czerwcowego jest Zakopane (23,84 proc.). Drugie miejsce zajął Kraków (17,22 proc.). Podium zamyka z kolei Kołobrzeg (12,58 proc.).

Z badania wynika też, że Polacy chętnie w tym czasie odwiedzą także Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Białkę Tatrzańską, Karpacz, Biały Dunajec oraz Bukowinę Tatrzańską. "W praktycznie każdej z tych najpopularniejszych miejscowości są jeszcze wolne miejsca" - mówi Karol Wiak, ekspert z Nocowanie.pl, w rozmowie z Wirtualną Polską Turystyką. 

A jak to wygląda pod względem konkretnych regionów w Polsce? Tutaj zdecydowanym liderem jest  Małopolska, która obejmuje aż 34,64 proc. wszystkich rezerwacji w portalu. Dalej jest Pomorze z wynikiem 15,74 proc. Dużą popularnością cieszy się też Dolny Śląsk (11,92 proc.) i Pomorze Zachodnie (11,36 proc.).

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

Kaszuby
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ na zdj. Kaszuby