,

To miejsce w Polsce zamieniło się w krainę lodu. "Zimowa magia"

02.02.2023 16:07

W południowej części Polski znów zapanowała zimowa aura. Mieszkańcy i turyści mogą dzięki temu podziwiać przepiękne, śnieżne krajobrazy. Niezwykłe widoki czekają między innymi w Gorcach, paśmie leżącym w Beskidach Zachodnich. Zdjęcia z tamtej okolicy obiegły sieć. "Zimowa magia" – piszą zachwyceni internauci. 

Wieża widokowa na Lubaniu
fot. Andrzej Jodłowski

W górnych partiach Gorców panują zimowe warunki. Jest bardzo dużo śniegu, a odczuwalna temperatura to kilkanaście stopni na minusie. W południowo-wschodniej części tego pasma znajduje się szczyt Lubań (1225 m n.p.m), który oferuje fantastyczne widoki o każdej porze roku, szczególne zimą. W ostatnich dniach jego krajobraz zamienił się w niezwykłą krainę lodu. 

Zobacz także: Gwiazdozbiór Oriona na tle Tatr. Sieć obiegło niezwykłe zdjęcie z gór 

Lubań niczym kraina lodu. Niezwykły zimowy krajobraz

Do mediów społecznościowych trafiły zdjęcia ukazujące Lubań. Okolica jest pokryta grubą warstwą białego puchu, co tworzy wyjątkowy krajobraz.

– U nas dzisiaj zima jeszcze większa. Napadało z 30 cm śniegu, jest biało i bajecznie – przyznała w rozmowie z Wirtualną Polską Agata Goldyn, miłośniczka gór i właścicielka Chatki pod Lubaniem. – Warunki zachęcają do odwiedzenia naszych gór. Mamy prawdziwą zimę, która jest wymarzonym plenerem dla dzieci do zabaw na śniegu czy na przejażdżki kuligiem – dodała.

Pod postem jedna z internautek napisała, że taki krajobraz to "zimowa magia".

To, jak mroźne warunku panują na szczycie w Gorcach, świetnie prezentują też zdjęcia wieży widokowej na Lubaniu. Fotografiami podzielił się Andrzej Jodłowski, który w ostatnich dniach odwiedził tę atrakcję.

Wieża wznosi się na 30 metrów, a na wysokości 20 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Na platformę prowadzi 138 schodów. Wieża jest monitorowana całodobowo, ale obecnie – z uwagi na bardzo niskie temperatury – kamery są oblodzone.

Wieża widokowa na Lubaniu
fot. Andrzej Jodłowski

Śnieg, mróz i wiatr sprawiły, że wieża na Lubaniu i jej okolice zamieniły się w lodową krainę. Widok jest naprawdę niezwykły, co potwierdzają opublikowane fotografie.

Wieża widokowa na Lubaniu
fot. Andrzej Jodłowski

Trudne warunki na szlakach

Jak podaje Wirtualna Polska, powołując się na informacje uzyskane od Grupy Podhalańskiej GOPR, obecnie warunki w Gorcach nie należą do łatwych. – Dla osób, które nie są zaawansowane, są to warunki trudne. Mamy duży opad świeżego śniegu, który jest mokry, więc bardzo ciężki, a szlaki są nieprzetarte – podkreślił ratownik dyżurny GOPR. 

W najbliższych dniach warunki mogą jeszcze ulec pogorszeniu. Z uwagi na zapowiadany spadek temperatury, śnieg będzie stwardniały i utrudni poruszanie się po szlakach. 

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

loader