Obserwuj w Google News

Nowa atrakcja Krakowa zniszczona. Stała zaledwie kilka dni. "Polska to stan umysłu"

2 min. czytania
29.11.2023 09:24
Zareaguj Reakcja

W minionym tygodniu - w ramach tzw. smoczego szlaku w Krakowie - przy parku Bednarskiego pojawiła się figurka Smoka Turysty. Nowa atrakcja miasta stała zaledwie kilka dni, zanim została uszkodzona przez nieznanego sprawcę. "Polska to stan umysłu. Napluć, urwać, rozwalić. Bo przecież to nie moje" - komentują internauci.

Nowa atrakcja Krakowa zniszczona. Stała zaledwie kilka dni. "Polska to stan umysłu"
fot. Jan Graczynski/East News

W minionym tygodniu rozpoczął się montaż siedmiu figurek smoków w przestrzeni miejskiej Krakowa. Nową trasę turystyczną, smoczy szlak, tworzą: Smok Geodeta, Turysta, Malarz, Smok z Mapą, z Latawcem, Smok Filmowiec oraz Wodny. Rzeźby nie są duże - mierzą od około 35 do 50 centymetrów i ważą ok. 25 kilogramów. Niestety właśnie media społecznościowe obiegła informacja, że jedna z figurek została uszkodzona. 

Redakcja poleca

Nowa atrakcja Krakowa zniszczona. Stała zaledwie kilka dni

Nieznany sprawca uszkodził figurkę Smoka Turysty, która znajduje się przy parku Bednarskiego. Wandal urwał róg zdobiący łeb stwora. Urzędnicy zapewnili, że element został już odnaleziony i wkrótce będzie przymocowany na swoje miejsce. 

Na oficjalnym profilu Krakowa na Facebooku pojawiło się zdjęcie zniszczonej figurki. "Brakuje słów. Ktoś był „odważny”, bo to tylko rzeźba smoka" - napisano w poście.

Zdjęcie uszkodzonej rzeźby Smoka Turysty obiegło media społecznościowe. Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Internauci nie pozostawili na sprawcy suchej nitki. Wiele osób domaga się surowej kary dla wandala.

"To po prostu chamskie zniszczenie. Liczę, że sprawcy zostaną schwytani i poniosą konsekwencje" - napisał jeden z użytkowników Facebooka. Inny dodał: "Wszystko się należy, wszystko ma być za darmo, a nic uszanować nie potrafimy jako społeczeństwo". W kolejnych komentarzach możemy przeczytać podobne opinie: "Polska to stan umysłu. Napluć, urwać, rozwalić. Bo przecież to nie moje", "Niektórzy to nawet jakby było z tytanu, to i tak zniszczą. Żenada i ciemnogród", "To jest nieprawdopodobne, że dla niczego nie mamy szacunku… co z tymi ludźmi jest nie tak", "Bardzo przykry widok. Brak słów".

Smoczy szlak w Krakowie

Krakowski smoczy szlak, nawiązujący do szlaku z figurkami krasnali we Wrocławiu, to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby pojawiły się w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Wyposażono je w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.

Na szlaku znajdują się: Smok Geodeta na al. Dembowskiego, Smok Turysta przy parku Bednarskiego, Smok Malarz przy pl. Axentowicza, Smok z Mapą przy parku Krakowskim, Smok z Latawcem przy parku Jordana. Przy kinie Kijów stanął Smok Filmowiec, a na placu Na Groblach Smok Wodny. Zgodnie z planami w przyszłym roku w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć kolejnych, gotowych już figur smoków.

Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.

Źródło: Radio ZET/PAP/facebook.com/wwwKrakowPL

Nie przegap