,

Nad Bałtykiem powstanie nowa plaża. Prace zakończą się przed wakacjami

20.03.2023 15:20

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników błogiego wypoczynku nad Bałtykiem - w Rewie poszerzą, a także zbudują zupełnie nową plażę. Prace mają zakończyć się jeszcze przed wakacjami.

Plaża w Rewie
fot. Grzegorz Danielewicz/REPORTER/EASTNEWS

Prace przygotowawcze do poszerzenia plaży w Rewie (woj. pomorskie) od Cypla Redłowskiego do mola rozpoczną się w połowie maja br. Samo poszerzenie ma zakończyć się przed wakacjami. W planach jest też budowa nowej plaży od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka.

- Jeszcze przed wakacjami, istniejąca plaża w Rewie zostanie poszerzona w ramach prac, prowadzonych na torze podejściowym do gdyńskiego portu. Powstanie także zupełnie nowa plaża, w miejscu, gdzie dotychczas jej nie było - podała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

Plaża nad Bałtykiem zostanie poszerzona

Kierzkowska zaznaczyła, że prace przygotowawcze na odcinku od Cypla Rewskiego do mola rozpoczną się w drugiej połowie maja br. Natomiast refulacja, czyli poszerzenie plaży, nastąpi od 1 do 15 czerwca br. Urzędniczka dodała, że po poszerzeniu plaża będzie miała szerokość od 45 do 50 metrów. Piasek ma pochodzić z dna Bałtyku. "Podczas refulacji, z końcówki rurociągu lądowego wysypuje się mieszanina wodno-piaskowa, po czym woda spływa z powrotem do morza, natomiast piasek będzie odkładał się na plaży" - mówiła.

Kierzkowska wskazała, że czas wyładunku jednej dostawy piasku będzie trwał ok. 1,5 godziny, następnie pogłębiarka odpłynie w celu pobrania kolejnego ładunku. Przewiduje się rozładunek 4-5 ładunków jednej doby. "Prace będą trwały bez przerw, przez całą dobę. Pracująca pogłębiarka generuje minimalny hałas. Pracujący sprzęt lądowy na plaży może generować czasami hałas, przy czym zadaniem wykonawcy będzie takie zorganizowanie prac, aby spowodować jak najmniej uciążliwości z tego tytułu" - zapewniła urzędniczka.

Zobacz także: Z tego muzeum w Polsce żartują na całym świecie. "Tak złe, że musicie to zobaczyć"

Oznajmiła też, że nad ułożonym na plaży rurociągiem zamontowane zostaną trzy przejścia (co ok. 200 metrów), tak aby umożliwić bezpieczne przedostanie się plażowiczów na drugą stronę rurociągu do morza. "W połowie czerwca cały odcinek plaży od cypla Rewskiego do molo powinien być zakończony, uprzątnięty, a używany sprzęt i rurociągi zabrane z plaży" - zapewniła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nowa plaża w Rewie

Po zakończeniu prac na tym odcinku rozpocznie się refulacja od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka. Na tym odcinku nie ma plaży. Kierzkowska tłumaczyła, że użyty zostanie ten sam rurociąg podwodny co dla odcinka Rewa-plaża, przy czym zostanie on przesunięty przy użyciu holowników ok. 500 metrów na północ i jego wylot znajdzie się na plaży na wysokości około połowy Cypla Rewskiego.

- W połowie lipca cały odcinek plaży od cypla Rewskiego w kierunku Rezerwatu Beka powinien być zakończony - stwierdziła urzędniczka.

Poprzez refulację w Rewie specjaliści chcą zwiększyć ochronę przeciwpowodziową. Prace we wspomnianej miejscowości, podobnie jak ma to miejsce na plażach w Babich Dołach i Mechelinkach, prowadzone będą w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia.

Zobacz także: W tym roku ruszy wyjątkowy rejs dookoła świata. W trzy lata statek dotrze do 135 krajów

loader

RadioZET.pl/PAP(Piotr Mirowicz)

Logo radiozet Dzieje się