Odessa wpisana na listę UNESCO. Ważne wyróżnienie w czasie wojny

26.01.2023 11:04

Historyczne centrum miasta Odessa w Ukrainie zostało wpisane na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. "Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem" – powiedziała w swoim oświadczeniu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Odessa na liście UNESCO
fot. Shutterstock

Odessa to trzecie co do wielkości miasto na Ukrainie, położone nad Morzem Czarnym. Ma niewiele ponad 200 lat, w związku z czym nie da się tam odnaleźć obiektów historycznych starszych niż koniec XVIII wieku. Nie oznacza to jednak, że nie kryje niezwykłych zabytków – w Odessie znajdują się pięknie zdobione budynki i świątynie, z którymi związana jest ciekawa historia. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie miasto to, nazywane "perłą Mora Czarnego", cieszyło się sporą popularnością wśród turystów. Teraz w obliczu zagrożenia i ataków ze strony Rosji Odessa została wyróżniona przez UNESCO. 

Historyczne centrum Odessy wpisane na listę UNESCO

Podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO historyczne centrum Odessy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Audrey Azoulay podkreśliła w swoim oświadczeniu, że "Odessa, wolne miasto, miasto świata, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, znajduje się zatem pod wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej".

Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto, które zawsze przezwyciężało globalne wstrząsy, zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem – przyznała dyrektor generalna UNESCO.

Przypomnijmy, że 30 sierpnia 2022 roku organizacja poinformowała, że popiera wniosek Ukrainy o wpisanie ukraińskiej Odessy na listę światowego dziedzictwa. Przekazano wówczas, że zmobilizowano ekspertów mających wspierać wniosek Ukrainy, tak aby nominacja mogła być pilnie zbadana przez państwa członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Zobacz także: Turyści planują omijać Polskę w 2023 roku. Badanie Europejskiej Komisji Podróży może niepokoić

Historyczne centrum Odessy zostało wpisane również na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO

Czarnomorski port Odessa znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu i był on już wielokrotnie narażony na ostrzał artyleryjski – wyjaśniło UNESCO.

W wyniku działań armii rosyjskiej zniszczona została m.in. część szklanego dachu i okien Muzeum Sztuk Pięknych w Odessie, które zostało otwarte w 1899 r.

Komitet Światowego Dziedzictwa podejmuje, w przypadku standardowej procedury, decyzje o wpisie na listę światowego dziedzictwa na dorocznej sesji na podstawie rekomendacji organów doradczych. W przypadku dóbr kultury jest to Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS). Eksperci zapoznają się ze stanem obiektu na miejscu mniej więcej na rok przed terminem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, na której ma zapaść decyzja o przyjęciu, odroczeniu lub odrzuceniu kandydatury.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

loader