Obserwuj w Google News

Ogłosili upadłość dużej firmy turystycznej. Działała także w Polsce

2 min. czytania
29.09.2023 15:43
Zareaguj Reakcja

Sąd w Brabancji, na południu Holandii, ogłosił upadłość firmy Vacansoleil. Zatrudniający 300 osób touroperator był liderem na rynku wakacji kempingowych w Europie. Jeden z oddziałów znajduje się w Polsce, a dokładniej w Lublinie. 

Upadła firma turystyczna Vacansoleil
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Główna siedziba funkcjonującej od 1969 r. firmy znajduje się w Eindhoven. Zagraniczne oddziały są w siedmiu krajach – Polsce, Niemczech, Belgii, Francji, Danii, we Włoszech i na Węgrzech. Nie wiadomo, co się z nimi stanie.

Redakcja poleca

Upadła turystyczna firma Vacansoleil. Miliony euro strat

Jeszcze w tym sezonie firma chwaliła się, że oferuje kilkaset kempingów. "Posiadamy w swojej ofercie już ponad 600 kempingów, co czyni nas liderem turystyki kempingowej na rynku nie tylko w Polsce, ale i całej Europie" – napisano na stronie internetowej polskiego oddziału Vacansoleil.

Okazuje się, że w rzeczywistości firma nie radziła sobie aż tak dobrze. Dwa dni temu wystąpiła do sądu z wnioskiem o odroczenie płatności. Ostatecznie sąd zdecydował w czwartek o upadłości touroperatora.

Jak wynika z raportu rocznego firmy, w ubiegłym roku Vacansoleil poniósł stratę netto w wysokości 2,6 mln euro, rok wcześniej strata była jeszcze większa i wyniosła 5,8 mln euro.

Co z polskim oddziałem Vacansoleil?

Decyzja sądu może także wpłynąć na polski odział firmy, zarejestrowany w Lublinie. "Vacansoleil otrzymało od holenderskiego sądu decyzję o odroczeniu płatności. Oznacza to, że przyszłość naszej firmy jest obecnie niepewna" – czytamy na stronie internetowej Vacansoleil Polska. 

Sprawę skomentowała w TVN24 Biznes Agata Pogroszewska, dyrektor Vacansoleil w Polsce. "W związku z upadłością spółki w Holandii i jednocześnie właściciela marki Vacansoleil, polskie biuro na ten moment nie prowadzi sprzedaży" – powiedziała. Wyjaśniła przy tym, że trwają rozmowy z inwestorami, którzy być może zdecydują się na zakup firmy holenderskiej wraz z zagranicznymi oddziałami, "co oznaczać mogłoby tak zwany restart".

Jak podają niderlandzkie media, za granicą znajduje się obecnie kilkuset klientów firmy. Wszystkie osoby, których decyzja o upadłości firmy zastała w trakcie pobytu, mają zagwarantowane ukończenie tego urlopu.

Źródło: PAP (Andrzej Pawluszek)

Nie przegap