Oceń
Masz wolny weekend i chcesz go spędzić poza stolicą? Poznaj największe atrakcje w okolicach Warszawy.
1. Arkadia: ogród w angielskim stylu
Nie chodzi tutaj o znane warszawskie centrum handlowe. Mowa o romantycznym parku w stylu angielskim, który znajduje się niedaleko Łowicza, około 80 kilometrów od Warszawy. Park jest dziełem życia Heleny Radziwiłłowej i świadectwem potęgi jednego z najsłynniejszych szlacheckich rodów.
Stworzona pod koniec XVIII wieku Arkadia uznawana jest za perłę romantycznej architektury oraz mityczną „krainę szczęśliwości”. Tutejszy park przetrwał do czasów obecnych w niemal niezmienionym stanie. W 2008 jego teren został objęty ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia”.
- Park w Arkadii: ok. 80 km z centrum Warszawy
2. Żelazowa Wola: śladami Chopina
Dworek w Żelazowej Woli jest znany na całym świecie. To właśnie tutaj w 1810 roku przyszedł na świat słynny polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Na początku XIX wieku obiekt był typowym jak na owe czasy murowanym budynkiem. Po śmierci ostatniego właściciela dwór popadł w ruinę.
W 2010 roku miejsce to poddano gruntownej renowacji – odtworzono park oraz zgromadzono kolekcję mebli i przedmiotów z epoki, tworząc swoiste miejsce kultu polskiego kompozytora. Dziś w dworku można zobaczyć ekspozycję pamiątek po Chopinie, a w letnie niedziele posłuchać koncertu.
- Żelazowa Wola: ok. 60 km z centrum Warszawy
3. Puszcza Kampinoska: zielone Mazowsze
To drugi co do wielkości park narodowy w Polsce i największy kompleks leśny w okolicach Warszawy – zajmuje około 40 tys. ha. Rozległe lasy i bory Puszczy Kampinoskiej to jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych pod Warszawą. Na obszarze parku wytyczono aż 350 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych. Zimą – na wybranych odcinkach – dostępne są również trasy narciarskie. Dla wygody turystów na obrzeżach puszczy przygotowano liczne parkingi samochodowe, pola wypoczynkowe oraz tereny biwakowe.
- Puszcza Kampinoska: ok. 43 km z centrum Warszawy
4. Twierdza Modlin: duma Napoleona
To jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Wzniesiona z rozkazu Napoleona na samym początku XIX wieku, zajmuje obszar ponad 55 tys. ha. Obiekt stanowił istotny punkt oparcia podczas walk w obu wojnach światowych.
Najciekawszy element twierdzy Modlin to tzw. Reduta Napoleona – wieża artyleryjska zaprojektowana przez samego cesarza. Warto wybrać się też na wieżę widokową, skąd można zobaczyć przeciwległy spichlerz i miejsce, gdzie Narew wpada do Wisły.
- Twierdza Modlin: ok. 40 km z centrum Warszawy
5. Zamek w Czersku: z widokiem na Wisłę
Ta średniowieczna warownia została wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku. Dawna siedziba książąt mazowieckich, a potem królów polskich, skrywa wiele interesujących tajemnic. Do zamku prowadzi arkadowy most z XVIII wieku.
Ze średniowiecznych zabudowań odrestaurowano trzy baszty wraz z łączącym je murem. W najwyższej baszcie zachodniej mieściły się niegdyś magazyny, a wschodnia pełniła funkcję więzienia. Warto wspiąć się po stromych schodkach na górę, skąd roztacza się widok na piękną dolinę Wisły.
- Zamek w Czersku: plac Tysiąclecia 1, ok. 45 km z centrum Warszawy
7. Żyrardów: miasto-fabryka
Żyrardów to jedyny w Europie, zachowany w całości zespół urbanistyczno-architektoniczny miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku. Doskonale zachowaną osadę fabryczną, złożoną z prawie 300 ceglanych elementów, uznaje się nawet za pomnik historii. W północnej części miasta mieszczą się dawne wille dyrektorskie, a także park krajobrazowy i pałacyk właściciela fabryki Karola Dittricha.
Cały kompleks został zaprojektowany wprost z niezwykłą precyzją. Najbardziej charakterystyczna jest tu regularna siatka ulic czy wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową. XIX-wieczny Żyrardów idealnie się wpisywał w koncepcję miasta idealnego.
- Żyrardów: ok. 53 km z centrum Warszawy
Zobacz także: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Historia i ciekawostki o słynnym zabytku w Polsce
8. Zamek w Ciechanowie
Zamek w Ciechanowie jest jedną z największych warowni na Mazowszu. Obiekt powstał na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego, Janusza I Starszego. Dziś ruiny zamku są dostępne dla zwiedzających.
Największe wrażenie robią baszty i freski odkryte podczas modernizacji obiektu. W obu wieżach mieszczą się ekspozycje Muzeum Szlachty Mazowieckiej gromadzącego zbiory archeologiczne, etnograficzne i militarne związane z historią ziemi ciechanowskiej.
- Zamek książąt Mazowieckich w Ciechanowie: ok. 100 km z centrum Warszawy
Oceń artykuł