Obserwuj w Google News

Gdzie na weekend w okolice Warszawy? Oto 8 najciekawszych miejsc

3 min. czytania
19.07.2021 12:39
Zareaguj Reakcja

Choć Mazowsze większości osób kojarzy się z Warszawą, w rzeczywistości oferuje wiele innych, przepięknych miast, kompleksów i zabytków. Arkadia z przepięknym parkiem, niesamowita Puszcza Kampinoska, Żelazowa Wola z dworkiem Chopina czy średniowieczny zamek w Czersku. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych miejsc na weekend w okolicy Warszawy.

Zamek w Czersku
fot. SHUTTERSTOCK

Masz wolny weekend i chcesz go spędzić poza stolicą? Poznaj największe atrakcje w okolicach Warszawy.

1. Arkadia: ogród w angielskim stylu

Nie chodzi tutaj o znane warszawskie centrum handlowe. Mowa o romantycznym parku w stylu angielskim, który znajduje się niedaleko Łowicza, około 80 kilometrów od Warszawy. Park jest dziełem życia Heleny Radziwiłłowej i świadectwem potęgi jednego z najsłynniejszych szlacheckich rodów.

Park Arkadia
fot. Fotolia

Stworzona pod koniec XVIII wieku Arkadia uznawana jest za perłę romantycznej architektury oraz mityczną „krainę szczęśliwości”. Tutejszy park przetrwał do czasów obecnych w niemal niezmienionym stanie. W 2008 jego teren został objęty ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia”.

  • Park w Arkadii: ok. 80 km z centrum Warszawy
Redakcja poleca

2. Żelazowa Wola: śladami Chopina

Dworek w Żelazowej Woli jest znany na całym świecie. To właśnie tutaj w 1810 roku przyszedł na świat słynny polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Na początku XIX wieku obiekt był typowym jak na owe czasy murowanym budynkiem. Po śmierci ostatniego właściciela dwór popadł w ruinę.

Żelazowa Wola
fot. Pixabay

W 2010 roku miejsce to poddano gruntownej renowacji – odtworzono park oraz zgromadzono kolekcję mebli i przedmiotów z epoki, tworząc swoiste miejsce kultu polskiego kompozytora. Dziś w dworku można zobaczyć ekspozycję pamiątek po Chopinie, a w letnie niedziele posłuchać koncertu.

  • Żelazowa Wola: ok. 60 km z centrum Warszawy

3. Puszcza Kampinoska: zielone Mazowsze

To drugi co do wielkości park narodowy w Polsce i największy kompleks leśny w okolicach Warszawy – zajmuje około 40 tys. ha. Rozległe lasy i bory Puszczy Kampinoskiej to jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych pod Warszawą. Na obszarze parku wytyczono aż 350 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych. Zimą – na wybranych odcinkach – dostępne są również trasy narciarskie. Dla wygody turystów na obrzeżach puszczy przygotowano liczne parkingi samochodowe, pola wypoczynkowe oraz tereny biwakowe.

Kampinoski Park Narodowy
fot. Shutterstock
  • Puszcza Kampinoska: ok. 43 km z centrum Warszawy
Redakcja poleca

4. Twierdza Modlin: duma Napoleona

To jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Wzniesiona z rozkazu Napoleona na samym początku XIX wieku, zajmuje obszar ponad 55 tys. ha. Obiekt stanowił istotny punkt oparcia podczas walk w obu wojnach światowych.

Twierdza Modlin
fot. Shutterstock

Najciekawszy element twierdzy Modlin to tzw. Reduta Napoleona – wieża artyleryjska zaprojektowana przez samego cesarza. Warto wybrać się też na wieżę widokową, skąd można zobaczyć przeciwległy spichlerz i miejsce, gdzie Narew wpada do Wisły.

  • Twierdza Modlin: ok. 40 km z centrum Warszawy

5. Zamek w Czersku: z widokiem na Wisłę

Ta średniowieczna warownia została wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku. Dawna siedziba książąt mazowieckich, a potem królów polskich, skrywa wiele interesujących tajemnic. Do zamku prowadzi arkadowy most z XVIII wieku.

zamek w Czersku
fot. Shutterstock

Ze średniowiecznych zabudowań odrestaurowano trzy baszty wraz z łączącym je murem. W najwyższej baszcie zachodniej mieściły się niegdyś magazyny, a wschodnia pełniła funkcję więzienia. Warto wspiąć się po stromych schodkach na górę, skąd roztacza się widok na piękną dolinę Wisły.

  • Zamek w Czersku: plac Tysiąclecia 1, ok. 45 km z centrum Warszawy
Redakcja poleca

7. Żyrardów: miasto-fabryka

Żyrardów to jedyny w Europie, zachowany w całości zespół urbanistyczno-architektoniczny miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku. Doskonale zachowaną osadę fabryczną, złożoną z prawie 300 ceglanych elementów, uznaje się nawet za pomnik historii. W północnej części miasta mieszczą się dawne wille dyrektorskie, a także park krajobrazowy i pałacyk właściciela fabryki Karola Dittricha.

Żyrardów
fot. Shutterstock

Cały kompleks został zaprojektowany wprost z niezwykłą precyzją. Najbardziej charakterystyczna jest tu regularna siatka ulic czy wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową. XIX-wieczny Żyrardów idealnie się wpisywał w koncepcję miasta idealnego.

  • Żyrardów: ok. 53 km z centrum Warszawy

Zobacz także:  Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Historia i ciekawostki o słynnym zabytku w Polsce

8. Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie jest jedną z największych warowni na Mazowszu. Obiekt powstał na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego, Janusza I Starszego. Dziś ruiny zamku są dostępne dla zwiedzających.

Zamek w Ciechanowie
fot. Shutterstock

Największe wrażenie robią baszty i freski odkryte podczas modernizacji obiektu. W obu wieżach mieszczą się ekspozycje Muzeum Szlachty Mazowieckiej gromadzącego zbiory archeologiczne, etnograficzne i militarne związane z historią ziemi ciechanowskiej.

  • Zamek książąt Mazowieckich w Ciechanowie: ok. 100 km z centrum Warszawy
Redakcja poleca