Obserwuj w Google News

Padł turystyczny rekord lata. W tym roku Koloseum zwiedziły miliony

2 min. czytania
29.09.2023 12:23
Zareaguj Reakcja

Turystyczny rekord padł w rzymskim Koloseum. Tego lata starożytny amfiteatr zwiedziło ponad 2,2 miliona osób. To o 16 procent więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku, przed wybuchem pandemii Covid-19 – poinformowało włoskie ministerstwo kultury.

W Koloseum padł turystyczny rekord
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Koloseum jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata i najchętniej odwiedzaną atrakcją nie tylko w Rzymie, ale też we Włoszech. Nic dziwnego - wznoszący się na wysokość 50 metrów dawny amfiteatr Flawiuszów robi ogromne wrażenie. Okazuje się, że w tym roku zainteresowanie tym cennym zabytkiem było rekordowo wysokie. 

Redakcja poleca

Koloseum. Tego lata padł turystyczny rekord

Rzymska atrakcja, od lat ciesząca się popularnością wśród zagranicznych gości, w tym roku przeżywała turystyczne oblężenie. Od początku czerwca do końca sierpnia 2023 roku Koloseum zwiedziło ponad 2,2 miliona osób. W porównaniu z latem sprzed czterech lat, czyli 2019 rokiem, sprzedano o 315 tysięcy biletów więcej. Amfiteatr Flawiuszów zwiedzało latem średnio 25 tysięcy osób dziennie.

Ogłoszone dane potwierdzają notowany od kilku miesięcy wielki turystyczny boom w Rzymie. Przypomniano też, że znaczącym wydarzeniem tego roku było otwarcie dla zwiedzających, po pół wieku przerwy, Domus Tiberiana, czyli pozostałości okazałego pałacu cesarza Tyberiusza na Palatynie, blisko Koloseum.

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano podkreślił, że Koloseum jest najważniejszym zabytkiem archeologicznym we Włoszech i jednym z najbardziej znaczących na świecie. "Mamy do czynienia z ponownym odkryciem świata starożytnego Rzymu, także dzięki dziełom filmowym, serialom, powieściom historycznym, co przekłada się także na wizyty w tym zabytku" – dodał minister.

Koloseum – jeden z siedmiu nowych cudów świata

Koloseum zostało wzniesione w latach 70-72 do 80 n.e. Słynny zabytek ma 50 m wysokości, 188 m długości i 156 m szerokości. Składa się z 80 arkad postawionych na różnych rodzajach kolumn. Widownia była w stanie pomieścić do 70 tys. osób.

Ogromny amfiteatr był miejscem, w którym od 80 roku organizowano igrzyska. Widzowie mogli oglądać walki gladiatorów, polowania na zwierzęta oraz bitwy morskie. Koloseum służyło jako miejsce spektakli do 523 roku – wówczas zorganizowano tu ostatnie igrzyska w historii. Wewnątrz budowli znajduje się krzyż upamiętniający męczenników, którzy zginęli w czasie walk w amfiteatrze. Koloseum od 2007 roku widnieje na liście siedmiu nowych cudów świata. 

Źródło: PAP (Sylwia Wysocka) 

Nie przegap