,

Panoramiczny wagon pojawi się w Polsce. Ta atrakcja przyciągnie tłumy pasażerów

05.12.2022 15:24

Na polskich torach w przyszłym roku ma pojawić się niezwykły panoramiczny wagon. Zostanie on dołączony do składu pociągów kursujących na trasie z austriackiego Grazu do Przemyśla przez Wiedeń i Kraków. To może być hit wśród pasażerów. 

Wagon panoramiczny w Polsce
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Panoramiczne wagony są tak naprawdę wizytówką Szwajcarii i tamtejszej kolei. W czasie podróży przez wielkie okna pasażerowie mogą podziwiać górskie krajobrazy, co stanowi dla wielu osób niezwykłą atrakcję. Wszystko wskazuje na to, że w sezonie letnim pociąg z takim właśnie wagonem pojawi się również w Polsce. Wielu osób już nie może się doczekać tej kolejowej nowości.

Zobacz także: Padł kolejowy rekord. Pociągami jechało najwięcej podróżnych od dekady

Wagon panoramiczny na trasie do Przemyśla 

Jak informuje "Rynek Kolejowy", w składzie pociągu EC/IC 104 Porta Moravica, który kursuje na trasie z Grazu (Austria) do Przemyśla przez Wiedeń, Ostrawę i Kraków, pojawią się trzy wagony wynajęte ze Szwajcarii. Jednym z nich ma być słynny panoramiczny wagon Apm61 Pano. Obecnie kursuje on na malowniczej linii Zurych-Graz

Pierwszy pociąg ze szwajcarskimi składami wyruszy w drogę najprawdopodobniej 11 czerwca 2023. 

– Od 11 czerwca 2023 r. trzy szwajcarskie wagony – dwa 2. klasy i jeden panoramiczny 1. klasy – będą kursowały w składzie pociągu 104/105 Porta Moravica rel. Przemyśl – Graz. O ich użyczenie zwróciły się koleje austriackie – OeBB do szwajcarskich – SBB, zgodnie z zasadami określonymi w porozumieniu międzynarodowych przewoźników RIC. Zestawienie składu zostało uzgodnione przez wszystkich przewoźników tworzących to połączenie w trakcie międzynarodowych konferencji poświęconych nowemu rozkładowi jazdy – przekazał "Rynkowi Kolejowemu" zespół prasowy PKP Intercity.

Panoramiczny pokład zapewnia podróżnym komfort i daje szansę na podziwianie widoków za szerokimi oknami (są one zdecydowanie większe niż w standardowych wagonach).

Jak podkreśla "Rynek Kolejowy", tego typu wagon był największą atrakcją Transeuropejskiego pociągu CEE, który w zeszłym roku pojawił się w Polsce. Pokazują to nagrania, które trafiły do sieci.

We wcześniejszych latach planowano zakup wagonów panoramicznych w Małopolsce, jednak żadnej przewoźnik nie zrealizował ostatecznie tego planu.

Źródło: Rynek Kolejowy

loader