Obserwuj w Google News

Paraliż lotniska w Berlinie. Ucierpi 35 tys. pasażerów, w tym podróżni z Polski

2 min. czytania
24.01.2023 12:45
Zareaguj Reakcja

Szykują się kolejne utrudnienia dla pasażerów. W środę (25 stycznia) może dojść do paraliżu lotniska Berlin-Brandenburg (BER). Tego dnia chcą strajkować m.in. pracownicy służb obsługi naziemnej i ochrony. Większość zaplanowanych lotów może zostać opóźnionych lub odwołanych, co zakłóci plany podróżnicze 35 tys. osób. Utrudnienia nie ominą także pasażerów z Polski. 

Lotnisko w Berlinie
fot. Shutterstock

O planowanych strajku poinformował niemiecki związek zawodowy Verdi. Jego przedstawiciele wezwali pracowników obsługi naziemnej i ochrony lotniska, a także pracowników samego portu Berlin-Brandenburg do wyrażenia sprzeciwu w sporze o wynagrodzenia. W związku z zapowiadanymi akcjami protestacyjnymi pasażerowie muszą liczyć się z zakłóceniami lotów. 

Zobacz także:  Koniec ery tanich lotów. Szef Ryanaira nie pozostawia złudzeń

Paraliż lotniska Berlin-Brandenburg. Ucierpi 35 tys. pasażerów

Niemiecki związek zawodowy Verdi przekazał, że strajk zostanie zorganizowany w środę 25 stycznia i będzie trwał od samego rana do godziny 23.59.

– W tej sytuacji należy założyć, że na lotnisku BER tego dnia nie będą mogły odbywać się żadne regularne loty pasażerskie, dlatego poinformowaliśmy również wszystkie współpracujące z nami firmy o zapowiadanym strajku ostrzegawczym – poinformowała w poniedziałek spółka lotniskowa.

Jak poinformował związek Verdi, dotychczasowe rozmowy w sprawie układów zbiorowych nie przyniosły rezultatu, w związku z czym "pasażerowie muszą spodziewać się poważnych opóźnień i odwołań lotów". 

Verdi domaga się podwyżki w wysokości 500 euro miesięcznie dla pracowników obsługi naziemnej i lotniska w przypadku umowy o pracę w okresie 12 miesięcy. Na poziomie krajowym negocjowane są również dodatkowe warunki – związkowcy chcą także podwyższenia premii za nocne i weekendowe zmiany. Negocjacje prowadzone są od dawna, ale do tej pory obu stronom nie udało się dojść do porozumienia.

Redakcja poleca

Strajk w Berlinie. LOT odwołuje loty z/do Polski

Z lotniska Berlin-Brandenburg latają także samoloty do Polski, a dokładniej do Warszawy. Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski powiedział w rozmowie z portalem Fly4free.pl, że zaplanowane na 25 stycznia rejsy na trasie Okęcie-Berlin i z powrotem zostaną odwołane.

– Loty z Berlina do Warszawy zostały odwołane po uzyskaniu potwierdzenia od władz lotniska w Berlinie. Informacje na ten temat zostały już zaktualizowane w systemach – potwierdził rzecznik Lotniska Chopina. 

Źródło: PAP/Fly4free