Podano datę otwarcia katedry Notre Dame w Paryżu. "Jesteśmy na dobrej drodze"

16.03.2023 15:19

Kiedy zostanie otwarta katedra Notre Dame w Paryżu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Kilka dni temu podano oficjalną datę. 

Notre Dame w Paryżu
fot. Foto Olimpik/REPORTER/EASTNEWS

Katedra Notre Dame to jeden z symboli Paryża. Obiekt, który zyskał rozpoznawalność m.in. dzięki powieści francuskiego pisarza Victora Hugo, znajduje się w czwartej dzielnicy miasta. Jego budowę rozpoczęto w XII wieku, a prace nad nim trwały niemal 200 lat.

15 kwietnia 2019 roku w godzinach wieczornych media na całym świecie obiegła szokująca wiadomość - w Notre Dame wybuchł pożar. Spowodował on ogromne zniszczenia. Na skutego rozprzestrzeniającego się ognia runęła iglica nad nawą główną; całkowicie spłonął też dach świątyni. Pożar ugaszono dopiero nad ranem. Cały czas trwa odbudowa katedry.

Paryż. Podano datę otwarcia katedry Notre Dame

Kilka dni temu podano datę ponownego otwarcia katedry Notre Dame. Wirtualna Polska Turystyka powołując się na dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformowała, że świątynia zostanie udostępniona zwiedzającym już w przyszłym roku, a dokładnie 8 grudnia 2024 r. Lokalne władze oraz firmy odpowiedzialne za remont obiektu zapewniają, że nie będzie żadnych opóźnień.

- Moim zadaniem jest być gotowym do otwarcia tej katedry w 2024 roku. I zrobimy to. Walczymy o to każdego dnia i jesteśmy na dobrej drodze. (...) Codziennie w stolicy i w całym kraju około 1000 osób pracuje nad odbudową Notre Dame - powiedział francuski generał koordynujący odbudowę katedry Jean-Louis Georgelin, cytowany przez portal france24.com.

Philippe Jost, wiceszef jednostki nadzorującej odbudowę świątyni dodał, że katedra Notre Dame będzie teraz piękniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie przed świątynią znajduje się wystawa przedstawiająca krok po kroku proces jej odbudowy.

Zobacz także: Z tego muzeum w Polsce żartują na całym świecie. "Tak złe, że musicie to zobaczyć"

Odbudowa Notre Dame

Portal turystyka.rp.pl podaje, że na odbudowę katedry udało się zebrać ponad 854 miliony euro. Zadecydowano, że do jej rekonstrukcji użyte zostaną wyłącznie oryginalne materiały. Jeszcze w 2023 roku oddana ma być sygnaturka, która w trakcie pożaru wpadła przez dach do wnętrza świątyni. Prace nad zewnętrzną częścią katedry mają być prowadzone również po jej otwarciu. Nie są one jednak związane z pożarem.

Zobacz także: Zaskakujący widok na plażach we Włoszech. Morze wyrzuca setki opakowań ketchupu i majonezu

loader

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/france24.com/turystyka.rp.pl