Pasażerka zareklamowała zniszczoną walizkę. Reakcja linii lotniczej ją zaskoczyła

15.03.2023 14:50

Podczas ostatniego lotu bagaż Giséle został poważnie uszkodzony. Pasażerka postanowiła więc złożyć reklamację. Reakcja przewoźnika ją zaskoczyła.

Pasażerka zareklamowała zniszczoną walizkę. Reakcja linii lotniczej ją zaskoczyła
fot. tiktok.com/@gisele_rochefort

Podczas podróży samolotem może zdarzyć się, że nasz bagaż ulegnie zniszczeniu. Ostatnio przytrafiło się to pewnej tiktokerce. Giséle Rochefort postanowiła poinformować o incydencie linię lotniczą, która obsługiwała jej rejs. Reakcja przewoźnika ją zaskoczyła.

Pasażerka zareklamowała zniszczoną walizkę. Reakcja linii ją zaskoczyła

Giséle podzieliła się swoją historią na TikToku. Na krótkim nagraniu wyjaśniła, że podczas ostatniej podróży jej bagaż został poważnie uszkodzony. Dodała, że feralny rejs był obsługiwany przez amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines. Pasażerka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i złożyła reklamację. Na odpowiedź przewoźnika nie musiała długo czekać.

Delta Air Liner zgodziła się dostarczyć klientce nową walizkę. Jakiś czas później tiktokerka otrzymała powiadomienie, że czekają na nią "jakieś paczki". Kiedy pojechała je odebrać, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Przed nią stało dziesięć ogromnych pudeł. Szybko okazało się, że w środku znajdują się nowe walizki. Pasażerka zrozumiała, że musiało dojść do pomyłki. Przewoźnik przez przypadek wysłał jej nie jeden, a trzynaście bagaży. 

Zobacz także: LOT zmienia termin powrotu swojej najkrótszej trasy w rozkładzie. Rejsy ruszą dopiero w kwietniu

13 walizek Ricardo Beverly Hills... Myślę, że popełnili błąd - napisała podróżniczka na TikToku.

Portal nypost.com postanowił skontaktować się z amerykańskim przewoźnikiem. "Pracownicy Delta są znani z tego, że robią dla klientów wszystko, co w ich mocy, ale być może posunęliśmy się trochę za daleko. Poprosiliśmy naszego dostawcę bagażu zastępczego, aby skontaktował się z klientem w celu rozwiązania problemu. Dziękujemy klientce za współpracę i cieszymy się, że mogła wybrać jedną z 13 walizek na wymianę" - powiedział rzecznik linii, Morgan Durrant.

Nagranie z TikToka jest hitem sieci

Nagranie z TikToka błyskawicznie obiegło sieć i stało się viralem. Do tej pory zostało obejrzane ponad 2,7 mln osób. Pod wideo pojawiło się mnóstwo komentarzy. Użytkownicy aplikacji nie kryli zdziwienia. Niektórzy też napisali, że według nich Delta jest najlepszym przewoźnikiem na świecie.

"To znak, że musisz więcej podróżować", "To nie błąd. Po prostu Delta jest najlepszą linią lotniczą", "Zostaw sobie dwie, a resztę sprzedaj", "Oto dwanaście dodatkowych walizek na wypadek, jakbyśmy zniszczyli kolejne" - czytamy pod filmem. 

Zobacz także: Turkish Airlines zmienia zdanie. Poleci do Stambułu, ale z innego lotniska w Polsce

loader

RadioZET.pl/nypost.com