,

Pendolino w kolejnych miastach Polski. Zaskakujące zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

21.03.2023 15:27

PKP Intercity otrzymało zgodę od Urzędu Transportu Kolejowego na wprowadzenie zmian w rozkładach jazdy. Kolejne polskie miasta będą mogły być obsługiwane przez kursy najwyższej klasy, na których jeżdżą Pendolino. To oznacza nie tylko nowe połączenia, ale też skrócenie czasu jazdy na niektórych odcinkach. 

Pendolino dojedzie do kolejnych miast w Polsce
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter/East News

PKP Intercity w ostatnim czasie ogłasza sporo zmian. Pod koniec lutego informowaliśmy, że spółka wprowadziła nowe rozwiązanie w zakresie rezerwacji miejsc w pociągach. Chodzi o pilotażowy program graficznej rezerwacji konkretnych siedzeń w składach wagonowych. Pasażerowie kupujący bilety na przejazd (na razie na wybranych trasach) mogą mieć pewność, że rezerwując kilka miejscówek, usiądą obok siebie.

Teraz szykują się kolejne zmiany. Od grudnia br. PKP Intercity uruchomi połączenia najwyższej kategorii pociągów Express InterCity Premium do podkarpackiego Przemyśla - informuje portal Wirtualna Polska Turystyka. Ta wiadomość z pewnością ucieszy wielu pasażerów. 

Pendolino dojedzie do nowych miast w Polsce

Jak wynika z decyzji Urzędu Transportu Kolejowego, Pendolino do Przemyśla rozpocznie trasę w Gdyni o godzinie 10.23 i 14.23. Pociągi Express InterCity Premium (EIP) po drodze zatrzymają się też na dworach kolejowych w Sopocie, Gdańsku, Tczewie, Malborku i Iławie i dotrą na Dworzec Centralny w Warszawie o godzinie 13.30 i 17.30. Ze stolicy Polski pociągi pojadą do Krakowa, a następnie pojawią się na stacjach w Tarnowie, Dębicy, a na końcu w Rzeszowie o godz. 16.59 i 20.59. 

Ze stolicy Podkarpacia rozpocznie się odcinek, który dotychczas nie był obsługiwany przez składy Pendolino. Od grudnia 2023 r. pociągi EIP będą mogły kursować z Rzeszowa dalej na wschód, przez Łańcut, Przeworsk i Jarosław aż po Przemyśl Główny (do stacji końcowej dotrą o godz. 18.01 i 22.01). UTK podkreśla, że podane godziny odjazdu pociągów są na razie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Oprócz długiej trasy z Gdyni do Przemyśla PKP Intercity planuje też połączenia skrócone na trasie Przemyśl-Warszawa i Kraków-Rzeszów. Podróż ze stolicy Polski do Przemyśla miałby od grudnia trwać 4,5 godz., czyli o 1,5 godz. krócej niż teraz. Z kolei z Krakowa do Rzeszowa dotarlibyśmy w niecałe 1,5 godz.

Zobacz także: Panoramiczny wagon pojawi się w Polsce. Ta atrakcja przyciągnie tłumy pasażerów

PKP Intercity. Bilety dostępne w sklepach i na stacjach paliw

PKP Intercity chce, aby bilety na pociąg można było kupić nie tylko bezpośrednio u przewoźnika, ale również w sklepach, kioskach czy na stacjach paliw. "Zaczynamy sprzedażową rewolucją" – napisano w komunikacie Polskich Kolei Państwowych. Jak ma to działać?

Nowy model skierowany jest m.in. do sieci kiosków lub saloników prasowych, sieci sklepów spożywczych, sieci stacji paliw, sieci dystrybuujących usługi hotelowe lub bilety na eventy czy usługi transportowe (z wyłączeniem kolejowych kas biletowych) – czyli wszystkich firm zainteresowanych sprzedażą usług dodatkowych w postaci biletów na pociągi PKP Intercity. Zainteresowani agenci mogą zgłaszać się do programu poprzez formularz na stronie PKP Intercity.

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka, Raport Kolejowy

loader

Logo radiozet Dzieje się