Obserwuj w Google News

Pieniny – co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji

4 min. czytania
25.05.2021 12:44
Zareaguj Reakcja

Pieniny są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. To tutaj zobaczymy charakterystyczne szczyt Trzy Korony i symboliczną sosnę na szczycie Sokolicy. Tutaj też możemy wybrać się na ekscytujący spływ kajakowy Dunajcem i zobaczyć średniowieczny zamek w Niedzicy. Odkrywamy największe atrakcje Pienin.

Pieniny - atrakcje
fot. Shutterstock

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby odwiedzających zajmują drugie po Tatrach miejsce. Nic dziwnego. Ten region pełen jest różnych atrakcji. Znajdą tu coś dla siebie nie tylko miłośnicy przyrody, ale również fani aktywnego spędzania czasu oraz zabytków. Jadąc w Pieniny, warto szukać miejsc noclegowych w miejscowości Krościenko lub Szczawnicy – łatwo stamtąd dostać się do najciekawszych miejsc i atrakcji w tym regonie. Co warto zobaczyć w Pieninach

Trzy Korony: najwyższy szczyt Pienin

To bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych turystycznie punktów w Pieninach. Trzy Korony, należące do masywu o tej samej nazwie, są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, Okrąglicy (982 m n.p.m.), znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się fantastyczny widok na Dunajec, Tatry, Beskid Sądecki i Magurę Spiską.

Trzy Korony
fot. Pixabay

U południowych podnóży Trzech Koron (w Sromowcach Niżnych) znajduje się schronisko PTTK „Trzy Korony”. Na sam szczyt prowadzi kilka szlaków górskich, m.in. ze Szczawnicy, Krościenka, ze Sromowiec Niżnych i Czorsztyna. 

Redakcja poleca

Spływ Dunajcem

To jedna z największych atrakcji Pienin. Spływ Dunajcem, najpiękniejszą górską rzeką w Polsce, daje możliwość podziwiania krajobrazu pienińskiej przyrody (Trzy Korony, Sokolica), ale też zapewnia sporą dawkę wrażeń. Nurt rzeki jest rwący, a w czasie spływu trzeba przygotować się na urwiska skalne i lesiste zbocza górskie.

Dunajec
fot. Shutterstock

Nie jest to zdecydowanie rzeka dla początkujących. Po Dunajcu mogą pływać jedynie osoby doświadczone lub pod okiem instruktora. Cały szlak kajakowy ma długość 202 km i prowadzi od Nowego Targu do Ujścia Jezuickiego. Popularny jest odcinek Kąty-Szczawnica – długość spływu wynosi 18 km, a przepłynięcie tej trasy zajmuje ok. 2 godz. 20 minut. 

Sokolica: symboliczna sosna w Pieninach

Obok Trzech Koron to jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów w Pieninach. Na Sokolicę (747 m n.p.m.) prowadzi popularny szlak pieszy (niebieski) ze Szczawnicy. Nazwa szczytu wzięła się stąd, że dawniej  swoje gniazdo miały tu sokoły. Pięknu tutejszemu krajobrazowi dodaje reliktowa sosna znajdująca się pod samym szczytem.

Sokolica - Pieniny
fot. pixabay

Sokolica stanowi świetny punkt widokowy nie tylko na Pieniny i przełom Dunajca, ale również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. Wstęp na sam szczyt Sokolicy (podobnie jak na Trzy Korony) jest płatny. 

Redakcja poleca

Zamek w Niedzicy

Ta średniowieczna twierdza wyróżnia się wyjątkowym położeniem – na skalistym cyplu nad Jeziorem Czorsztyńskim, w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego. Zamek w Niedzicy (lub też Zamek Dunajec) został wzniesiony na początku XIV wieku roku z rozkazu króla węgierskiego, Karola Roberta. Na przestrzeni lat stał się potężnym obiektem obronnym. Dzisiaj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Niedzicy
fot. Pixabay

Z pałacowych tarasów roztaczają się widoki na Pieniny, zaporę na Dunajcu oraz położony niedaleko Zamek Czorsztyński. Przy odrobinie szczęścia (i dobrej widoczności) można zobaczyć nawet szczyty Tatr. Nic dziwnego, że to tak popularna atrakcja Pienin. Dla turystów ciekawy jest fakt, że w zamkowym więzieniu przebywał legendarny Janosik. 

Zobacz także:  Szczawnica: co warto zobaczyć? Największe atrakcje w mieście i okolicy

Zamek w Czorsztynie

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego znajdują się ruiny twierdzy nazwanej… zamkiem w Czorsztynie. Budowla powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV wieku i miała chronić szlak handlowy z Krakowa do węgierskiej Budy.

Zamek w Czorsztynie
fot. Flickr

Z dawnej twierdzy do dzisiaj zachowały się  jedynie ruiny. Obecnie zamek znajduje się pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Ta atrakcja Pienin jest również dostępna dla turystów.

Pieniński Park Narodowy

To jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Miejsce to swoją popularność zawdzięcza niesamowitej przyrodzie i krajobrazom – z ciekawymi formacjami wapiennymi, zielonymi łąkami, wąwozami i urwiskami. Na terenie parku wytyczono niemal 35 km szlaków turystycznych. Najpopularniejsze z nich prowadzą oczywiście na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.). 

Pieniński Park Narodowy
fot. Pixabay

Wśród atrakcji Pienińskiego Parku Narodowego trzeba wymienić spływ Dunajcem (odcinek Kąty-Szczawnica). Wstęp do parku jest bezpłatny. Trzeba jednak zapłacić za wejście na platformy widokowe na szczycie Trzech Koron oraz Sokolicy.

Redakcja poleca

Wąwóz Homole

Kolejną niezwykłą atrakcją Pienin jest wąwóz Homole, ciągnący się na długości ok. 800 metrów, znajduje się w pienińskiej wsi Jaworki, nieopodal Szczawnicy. To bez wątpienia jeden najpiękniejszych zakątków Pienin – ze wspaniałymi widokami i ze zdecydowanie mniejszą liczbą turystów niż w Tatrach. Przez wąwóz biegnie zielony szlak prowadzący na najwyższe wzniesienie całego pasma górskiego – Małych Pienin (Wysoką, 1052 metrów n.p.m.). Trasa jest łatwa, a na jej przebycie potrzeba maksymalnie dwóch godzin. 

Wąwóz_Homole_Pieniny
fot. Wikimedia Commons

Cały obiekt przyrodniczy leży na terenie Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole. Rezerwat z 1963 roku obejmuje również Czajkowa Skałę i część ładnej dolinki Potoku Koniowskiego. 

Rezerwat przyrody Biała Woda

Co jeszcze warto zobaczyć w Pieninach? Na przykład rezerwat przyrody Biała Woda położony w miejscowości Jaworki. Miejsce to słynie z malowniczego wąwozu Międzyskały - to popularna atrakcja wśród wielbicieli turystyki pieszej i rowerowej – trasy są bardzo dobrze oznakowane, nie brakuje tablic informacyjnych, jak również ławeczek dla zmęczonych wędrowców.

Rezerwat przyrody Biała Woda wyróżnia się też bogatą rzeźbę terenu oraz malowniczo położony wodospad. Można tutaj zobaczyć charakterystyczne wapienne skały, w tym m.in. Smoległowa Skała (80 metrów wysokości) czy Bazaltową Skałę o czarno-zielonym zabarwieniu. Przypadkowo porozrzucane bloki skalne zdobią tak naprawdę całą okolicę rezerwatu.

Redakcja poleca