,

PKP Intercity obniżają ceny biletów. Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą

08.02.2023 11:07

PKP Intercity zareagowały na krytykę w związku z niedawną podwyżką cen biletów. Przewoźnik podjął decyzję o przywróceniu cennika za połączenia kolejowe do poziomu sprzed niemal miesiąca. Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą. 

PKP Intercity obniża ceny biletów
fot. Karolina Misztal/Reporter/East News

PKP Intercity w styczniu podniosło ceny biletów kolejowych. Największą podwyżkę odczuli pasażerowie Pendolino i Express InterCity – różnica w cenach w porównaniu z wcześniejszym cennikiem wyniosła prawie 18 proc.

Zmiany ogłoszone przez polskiego przewoźnika wywołały oburzenie wśród podróżnych, a potem burzę polityczną. Spółka ostatecznie wycofuje się z podwyżek i ogłasza powrót do starych cen.

Nowy cennik biletów PKP Intercity. Nie będzie podwyżek

PKP Intercity ugięły się pod naporem i zareagowały na wszechobecną krytykę. Spółka ogłosiła, że powraca do poziomu cenowego sprzed 11 stycznia. 

Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, a dla połączeń EIC i EIP – średnio o około 15 proc. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku – podała spółka w komunikacie.

Na przykładowej trasie Warszawa – Kraków bazowa cena biletu na pociąg IC/TLK będzie od 1 marca wynosić 68 zł, w pociągu EIC 149 zł, z kolei w Pendolino 169 zł (zamiast niemal 200 zł jak obecnie).

Nowy cennik z przykładowymi trasami kolejowymi został opublikowany na Facebooku PKP Intercity. 

Zobacz także: Pasażer kupił używane buty. Był w szoku, gdy celnicy prześwietlili je na lotnisku

Poza niższymi cenami bazowymi jednorazowych biletów na połączenia IC/TLK, EIC i EIP, przewoźnik poinformował również o obniżeniu cen biletów odcinkowych, Kart Intercity i opłat za przewóz bagażu, rowerów czy psa. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia, będą miały możliwość zwrotu kosztów w wysokości proporcjonalnej do liczby niewykorzystanych dni.

Jak wyjaśniła spółka w komunikacie prasowym, wprowadzenie niższych cen jest możliwe m.in. dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 r. w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych.

Źródło: RadioZET.pl/PKP Intercity

loader