Obserwuj w Google News

Z Krakowa nad morze w niecałe 5 godzin. PKP Intercity zapowiada "najszybszy pociąg w historii"

2 min. czytania
09.08.2023 09:05
Zareaguj Reakcja

PKP Intercity zapowiada, że po wakacjach skróci się czas przejazdów pociągiem na popularnych trasach. Przykładowo podróż z Krakowa do Gdańska potrwa tylko 4 godziny i 50 minut, dzięki czemu przewoźnik pobije rekord. Na takie zmiany pasażerowie długo czekali. 

PKP Intercity przyspiesza pociągi
fot. Marek Bakaz/East News

PKP Intercity informuje, że 3 września wejdzie w życie kolejna korekta obowiązującego rozkładu jazdy, która będzie obowiązywać do 11 listopada br. Zadaniem korekt jest m.in. dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Przewoźnik złożył też obietnicę "najkrótszych w historii czasów przejazdu" na niektórych trasach.

Redakcja poleca

PKP Intercity przyspiesza pociągi. Pasażerowie czekali na te zmiany

Skrócenie czasu podroży pociągiem na popularnych trasach z pewnością ucieszy pasażerów. Najszybszy pociąg PKP Intercity ma pokonywać trasę z Krakowa do Gdańska w 4 godziny i 50 minut. "To o 17 minut krócej niż dotychczas i o 6 minut krócej niż najlepszy w historii polskiej kolei czas jazdy" - podkreśla Cezary Nowak, rzecznik PKP Intercity.

Z Warszawy do Krakowa pasażerowie również pojadą w krótszym czasie. Dwa składy pokonają tę trasę w 2 godz. i 10 min, co stanowi kolejny rekord.

Wielu podróżnych ucieszy także lepszy czas przejazdu na trasie Warszawa Centralna – Wrocław Główny. Podróż skróci się o 16 minut - do 3 godz. i 33 min. Jednocześnie skróceniu ulegnie czas przejazdu między Warszawą Centralną a Poznaniem Głównym. Pociąg pojedzie o 20 minut szybciej.

PKP Intercity zapowiada przy tym powrót części pociągów na trasę przez Warszawę Centralną. Ruch na tej linii bardzo ogranicza modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego. Od 3 września znów będzie tamtędy kursować część pociągów w kierunku zachodnim, w tym pociągi z Warszawy do Berlina. 

Zobacz także: Lotnisko w Modlinie czekają utrudnienia. Ryanair skasuje około 140 lotów 

Graficzna rezerwacja miejsc w PKP Intercity

PKP Intercity zapowiada dodatkowo, że od 3 września zwiększy się liczba pociągów, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do listy 100 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych 18 par połączeń.

Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. Od połowy lutego tego roku rozwiązanie to dostępne jest również w wybranych składach wagonowych kategorii EIC.

Choć kolej bije w tym roku frekwencyjne rekordy - w pierwszym półroczu 2023 r. z jej usług skorzystało 181,6 mln pasażerów - przewoźnik ma duży problem z punktualnością. Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w pierwszym kwartale 2023 r. przeszło jedna czwarta pociągów PKP Intercity przyjechała do stacji docelowej z opóźnieniem większym niż 6 minut.

Źródło: PAP, rp.pl

Nie przegap