Obserwuj w Google News

Planujesz sylwestra w górach? Policja apeluje: "Nie dajmy się oszukać"

3 min. czytania
08.11.2023 16:00
Zareaguj Reakcja

Jak co roku wielu Polaków planuje spędzić Boże Narodzenie i sylwestra poza domem. Rezerwacje noclegowe na ostatnie dni w roku rosną z dnia na dzień. To idealne okres dla oszustów, którzy publikują coraz więcej fałszywych ofert w internecie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podczas poszukiwania apartamentu/pokoju, zachować czujność. Policja z Zakonnego ostrzega przed fikcyjnymi kwaterami i podpowiada, na co zwracać szczególną uwagę. 

Policja ostrzega przed fałszywymi kwaterami w Zakopanem
fot. Pawel Murzyn/East News

Co roku w okresie, kiedy zaczynamy szukać noclegów na święta oraz sylwestra, coraz głośniej robi się o tzw. kwaterach widmo, czyli fałszywych ofertach apartamentów do wynajęcia. Fikcyjne miejsca noclegowe najczęściej dotyczą miejscowości szczególnie obleganych przez turystów, czyli w polskich górach i nad morzem. Problem ten dotyczy między innymi Zakopanego. Polacy przez pośpiech i nieuwagę wielokrotnie rezerwowali przez internet nieistniejące kwatery w zimowej stolicy Tatr i tracili tym samym pieniądze. 

Funkcjonariusze policji z Zakopanego po raz kolejny ostrzegają przed "kwaterami widmo" i apelują o ostrożność. Podają też konkretne wskazówki dotyczące tego, na co zwracać uwagę przy rezerwowaniu noclegu.

Redakcja poleca

Sylwester i święta w górach. Polacy chętnie rezerwują wyjazdy

Polacy już pod koniec października zaczęli planować wypoczynek na ostatnie dni roku. Bożonarodzeniowe i sylwestrowe rezerwacje rosną z dnia na dzień, chociaż ceny nie należą do najniższych. Portal Nocowanie.pl podał, że w minionym miesiącu zarejestrowano cztery razy więcej rezerwacji niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Powody do zadowolenia mają przede wszystkim właściciele obiektów noclegowych zlokalizowanych w Zakopanem, Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej. To właśnie te miejscowości zajmują podium w kategorii najczęściej wybieranych miejscowości. Wzmożony ruch turystyczny stwarza niestety dobre okazje dla oszustów.

Policjanci z Zakopanego uczulają, żeby zachować szczególną ostrożność podczas planowania wypoczynku w górach na święta i sylwestra. Okazuje się, że  w sieci już pojawiło się wiele ogłoszeń oferujących wynajem fałszywych kwater na ten termin. Turyści, którzy nabierają się takie ogłoszenia, niestety nierzadko tracą sporo pieniędzy, które później trudno odzyskać.

Fałszywe kwatery w Polsce - jak nie dać się oszukać?

Policja z Zakopanego podaje cenne wskazówki dotyczące tego, jak nie dać się oszukać podczas rezerwacji kwater. Bardzo często turyści muszą wpłacić zaliczkę na poczet przyszłego pobytu. Funkcjonariusze podkreślają, że "wpłacenie zaliczki jest naturalną formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu, zarówno dla właściciela pensjonatu, jak i klienta". Zanim jednak zdecydujemy się na jej wpłacenie, należy dokładnie sprawdzić ofertę, aby nie paść ofiarą internetowych oszustów. Na co należy zwracać uwagę?

  • Na początek należy zweryfikować, czy dany hotel i pensjonat naprawdę istnieją. Jeśli jest podany jedynie telefon komórkowy, należy sprawdzić, czy jest też jakiś numer stacjonarny i zadzwonić na niego.
  • Legalnie działający obiekt powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta.
  • Warto też sprawdzić, czy w ogłoszeniu znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze informacje - nie tylko numery telefonów, ale też adres miejsca noclegowego, adres e-mail, strona www oraz dane kontaktowe właściciela jego imię i nazwisko. Im mniej informacji, tym ogłoszenie jest bardziej podejrzane.
  • Należy dokładnie sprawdzić podany adres (korzystając dodatkowo np. z google maps). Czasami oszuści podają lokalizację kwatery, nie wiedząc, że takie miejsce istnieje.
  • Najbezpieczniejszą opcją jest wyjazd w sprawdzone miejsce. Warto wybierać obiekty polecone przez naszych znajomych czy rodzinę.
  • Należy sprawdzić też wiarygodność wybranego obiektu w sieci. Jeżeli ma własną stronę internetową, dobre opinie od innych odwiedzających i ogłasza się na różnych serwisach noclegowych, jest bardziej prawdopodobne, że nie zostaniemy oszukani.
  • Podejrzanie niska cena powinna od razu wzbudzić naszą czujność. Oszuści z reguły próbują zebrać jak najwięcej zaliczek od potencjalnych klientów, dokonują rezerwacji-widmo często w tym samym terminie i uciekają z pieniędzmi;
  • Zaliczkę wpłacaj jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
  • Zawsze należy zachowywać całą dokumentację związaną z transakcją. Chodzi o przelewy, e-maile, które wysyłaliśmy do osoby oferującej nocleg, i te, które od niej dostaliśmy. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Źródło: Radio ZET/Policja Zakopane

Nie przegap