Obserwuj w Google News

Podszywają się pod PKP i wyłudzają pieniądze. Wydano ostrzeżenie dla podróżujących

2 min. czytania
10.08.2023 07:19
Zareaguj Reakcja

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem za cel obrali sobie osoby podróżujące pociągiem. Eksperci z CERT Polska wydali ostrzeżenie dla klientów PKP Intercity. "Pod pozorem wypełnienia ankiety zadowolenia z usług przewoźnika oszuści chcą przejąć dane waszej karty kredytowej" – tłumaczą, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nowe oszustwo w PKP Intercity
fot. Shutterstock/Facebook (CERT)

Sezon wakacyjny trwa, a to oznacza wzmożony ruch turystyczny. W Polsce pociągi kursują niemal cały czas w pełni wypełnione pasażerami. Miesiące letni to idealny okres dla oszustów, którzy wykorzystując nieuważność i pośpiech osób planujących podróż, próbują wyłudzić od nich pieniądze. Tym razem podszywają się pod PKP Intercity – informuje portal Wirtualna Polska Turystyka, powołując się na apel opublikowany w sieci przez CERT. 

Redakcja poleca

Podają się za PKP Intercity. Nowe oszustwo w sieci

CERT Polska to zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Działa w strukturach NASK, czyli Państwowego Instytutu Badawczego. Tym razem jego eksperci ostrzegają przed oszustami, którzy podają się za PKP Intercity. 

Na swoim Facebooku opublikowali post opisujący nową metodę na wyłudzanie pieniędzy. Okazuje się, że oszuści wykorzystują do tego ankiety zadowolenia.

"Wakacje to czas podróży, także tych pociągami. Oszuści wykorzystują ten fakt podczas najnowszej kampanii, w której podszywają się pod PKP Intercity. Pod pozorem wypełnienia ankiety zadowolenia z usług przewoźnika, chcą przejąć dane waszej karty kredytowej. Bądźcie ostrożni" – czytamy na Facebooku.

CERT dołączył do posta screeny obrazujące proces wyłudzania pieniędzy od pasażerów PKP.  Oszuści zapewniają, że po wypełnieniu ankiety na konto osoby wypełniającej zostanie wpłacona kwota 244,21 złotych W rzeczywistości strona internetowa prosi o podanie numeru karty płatniczej oraz kliknięcie przycisku "płacę". Nieuważne osoby w pośpiechu mogą w niego kliknąć i tym samym przelać swoje pieniądze oszustom.

Pod postem pojawiły się komentarze. Internauci nie wierzą, że ktoś daje się na coś takiego oszukać. "Mogli chociaż podać okrągłą kwotę, byłoby bardziej wiarygodne"; "Serio? Są tacy, co dają się na to nabrać?" – czytamy. Niestety, wielu podróżnych w pośpiechu i nieuważności klika przycisk "płacę", tym samym udostępniając dane karty kredytowej.

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka/CERT

Nie przegap