Obserwuj w Google News

Polacy już myślą o kolejnych wakacjach. Te kierunki cieszą się największą popularnością

3 min. czytania
29.09.2023 14:36
Zareaguj Reakcja

Od zakończenia tegorocznego sezonu wakacyjnego mija już prawie miesiąc. Okazuje się jednak, że zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami wcale nie spada, a wręcz rośnie. Co dla wielu osób może być zaskakujące, Polacy już myślą o kolejnym lecie, rezerwując wycieczki na 2024 rok. Dokąd najchętniej chcemy wyjechać w przyszłoroczne wakacje i jak zmieniają się turystyczne trendy?

Tam Polacy najchętniej planują kolejne wakacje
fot. Shutterstock

Biura podróży z programem na lato 2024 wyszli wcześniej niż zazwyczaj – o ile w poprzednich latach rezerwacje ruszały w połowie sierpnia, w tym roku sprzedaż została otwarta już w pierwszej połowie lipca. Okazuje się, że z tygodnia na tydzień zainteresowanie tymi ofertami rośnie.

"Ten rok ponownie pokazał, że nie warto odkładać decyzji o zakupie wyjazdu letniego na ostatnią chwilę. Wiele osób zarezerwowało wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu skorzystało z szerokiego wyboru kierunków i hoteli. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych destynacji i terminów oferta last minute była mocno ograniczona, momentami w ogóle jej brakowało" - mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.

Redakcja poleca

Polacy już planują wakacje 2024. Te kierunki będą hitami kolejnego lata

Dokąd Polacy najchętniej chcą wyjechać na przyszłoroczne wakacje? Z analizy sprzedaży Wakacje.pl wynika, że na ten moment tytuł lidera wśród krajów turystycznych trafia do Turcji. Na drugim miejscu, podobnie jak w tym roku, pojawia się Grecja. Trzecią pozycję w przedsprzedażowym rankingu zajmuje Egipt.

Pierwszą piątkę zamykają Tunezja i Hiszpania. Kolejne tygodnie pokażą, czy i jak te rankingi popularności danych kierunków będą się zmieniać. 

Najpopularniejsze kierunki na lato 2024
fot. Materiały prasowe Wakacje.pl

W kończącym się sezonie letnim do Turcji można było polecieć ze wszystkich 12 lotnisk Polski, w przyszłym sytuacja powinna wyglądać podobnie. Co więcej, touroperatorzy zapowiadają uruchomienie rejsów do lubianych kierunków z kolejnych portów regionalnych. I tak do Tunezji będzie można polecieć z dziewięciu lotnisk, w tym z Olsztyna-Mazur. Poza największymi portami kierunek w swoich rozkładach mają także Lublin, Łódź czy Rzeszów.  

W pierwszych kilkunastu tygodniach przedsprzedaży najwięcej osób zarezerwowało wyjazdy na czerwiec. To coraz popularniejszy miesiąc na letni wypoczynek – w tym czasie w basenie Morza Śródziemnego pogoda jest już gwarantowana, jednocześnie można skorzystać z nieco niższych cen niż w szczycie sezonu.

Z każdym rokiem widać, że Polacy chętnie wyjeżdżają na urlop wiosną i jesienią. Korzyści są oczywiste - wówczas nie tylko ceny są niższe, łatwiej odwiedzić lokalne zabytki i atrakcje, bo gości jest mniej, można też wypocząć w spokojniejszej atmosferze. 

Ile kosztują zorganizowane wakacje 2024?

Analiza średnich cen dla czterech standardów obiektów pokazuje, że w przypadku pobytów w hotelach trzygwiazdkowych oferta na przyszły rok jest o 25 proc. tańsza od last minute dostępnego w sezonie Lato 2023 przy Albanii, dla Portugalii różnica wynosi -16 proc. Nieco taniej jest też w Grecji (-6 proc.) i w Hiszpanii (-2 proc.).  

Przy zakwaterowaniu w czterech gwiazdkach największe różnice znów dotyczą Albanii (-20 proc.), ale też Grecji (-8 proc.), Portugalii (-7 proc.) i Chorwacji (-5 proc.). Przy obiektach o standardzie 4*+ na korzyść przedsprzedaży wobec zakupu w ostatniej chwili najlepiej wypadają Tunezja i Chorwacja (w obu przypadkach -21 proc.), Hiszpania (-10 proc.), Albania (-8 proc.), Portugalia i Bułgaria (odpowiednio -6 i -5 proc.).

Jeśli ktoś planuje wypoczywać w hotelu pięciogwiazdowym, przy wcześniejszej rezerwacji zaoszczędzi wobec tegorocznego last minute średnio 17 proc. przy Włoszech, 16 proc. przy Grecji i Chorwacji, 14 proc. przy Tunezji, 10 proc. przy Albanii i 8 proc. przy Hiszpanii. 

Nie przegap
City break w Polsce - gdzie jechać jesienią?
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock