Polacy tłumnie odwiedzają europejską wyspę. Więcej turystów niż przed pandemią

20.02.2023 11:23

Malta zdobywa coraz większą popularność wśród turystów. W 2022 roku ten niezwykły wyspiarski kraj odwiedziło ponad 2,3 mln zagranicznych gości. Niemałą zasługę mieli tutaj Polacy, którzy znaleźli się w top 5 nacji spędzających tu urlop. 

Malta, turyści
fot. Shutterstock

Malta to wyspiarskie państwo otoczone wodami Morza Śródziemnego. Miejsce to oferuje wiele atrakcji - skaliste wybrzeża, niesamowite plaże i klify, doskonałe miejsca nurkowe, a przede wszystkim imponujące bogactwo zabytków w Valletcie. Na wyspie znajduje się aż 90 kąpielisk, wśród których z pewnością wyróżnia się Mellieha Bay (zwana też Ghadira Bay). Nie można zapomnieć też o systemie podziemnych korytarzy tuż nad taflą morza, czyli o Błękitnej Grocie. 

Okazuje się, że z każdym rokiem miejsce to staje się coraz popularniejszym kierunkiem, również wśród polskich turystów. Potwierdzają to ostatnie dane przekazane przez Maltańską Organizację Turystyczną (Malta Tourism Authority - MTA).

Malta. Polacy pokochali tę europejską wyspę

Przez cały ubiegły rok Maltę odwiedziło ponad 2,33 mln gości z całego świata. To wynik lepszy od tego, jakiego spodziewano się pierwotnie. Najpierw prognozy mówiły o 2 mln turystów. Jesienią ubiegłego roku MTA ogłosiła, że oczekuje 2,2 mln zagranicznych gości. Ostatecznie Maltę odwiedziło jeszcze więcej urlopowiczów.

– Podczas dwuletniej pandemii nasz sektor turystyczny był na pierwszej linii frontu. Musiał się on zmierzyć z nieznanymi wcześniej trudnościami wynikającymi z trwającej epidemii. To zahartowało tę gałąź gospodarki, umożliwiając jej teraz dość dynamiczny rozwój – wyjaśnił John Mary Attard, dyrektor regionalnego biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

Duże znaczenie mieli turyści z Polski. W 2022 roku na europejskiej wyspie wakacje spędziło aż 143 tys. turystów z Polski. Oznacza to wzrost o ponad 30 proc. w stosunku do liczby Polaków, którzy odwiedzili Maltę w 2019 roku – wówczas było to 104 tys. osób.

Tak pokaźny wynik sprawił, że podróżni z naszego kraju uplasowali się na piątym miejscu w rankingu państw najczęściej odwiedzających Maltę.

– Liczba turystów z Polski, którzy odwiedzili Maltę w zeszłym roku, pokazuje nam, iż warto inwestować w nowe kierunki. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie wojna w Ukrainie. Polacy lubią podróżować po świecie i poznawać nowe kraje – niemalże przez cały rok. Uwielbiają także powracać na Maltę, jak również zarażać miłością do niej swoich najbliższych – przyznaje John Mary Attard.

Zobacz także: Malta: co warto zobaczyć? Oto 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

W zestawieniu nacji najchętniej wybierających Maltę jako swój kierunek urlopowy, Polacy zostali wyprzedzeni przez Brytyjczyków (427 tys. turystów), Włochów (398 tys.), Francuzów (258 tys.) oraz naszych zachodnich sąsiadów – Niemców (169 tys.).

Z Polski na Maltę lata regularnie trzech przewoźników lotniczych – Wizz Air, Ryanair i Air Malta. "Malta to destynacja dla każdego i o każdej porze roku, nie tylko na lato" – podkreślał w tamtym roku minister turystyki Malty Clayton Bartolo.

Źródło: Materiały prasowe

loader