Obserwuj w Google News

Polak chciał lecieć do Londynu. Przez jeden błąd nie wpuszczono go do samolotu

2 min. czytania
23.11.2023 12:43
Zareaguj Reakcja

22-letni obywatel Polski miał wykupiony bilet na lot do Londynu. Na lotnisku w Katowicach okazało się jednak, że mężczyzna ma uszkodzony paszport. Finalnie Straż Graniczna odmówiła pasażerowi przekroczenia granicy. 

Polak chciał lecieć do Londynu. Przez jeden błąd nie wpuszczono go do samolotu
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER/EASTNEWS

Uszkodzony paszport uniemożliwia przekroczenie granicy. Ostatnio przekonał się o tym pewien obywatel Polski. O sprawie informuje Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu na swojej stronie internetowej.

Redakcja poleca

Polak chciał lecieć do Londynu. Nie wpuszczono go do samolotu

W poniedziałek 20 listopada Polak stawił się na lotnisku w Katowicach, a następnie udał się do punktu kontroli paszportowej. Krok ten był niezbędny, ponieważ mężczyzna wybierał się do Londynu. Mężczyzna podał funkcjonariuszom Straży Granicznej swój dokument i czekał na zezwolenie na wylot z kraju. Niestety w trakcie analizy paszportu mundurowi spostrzegli, że jest on uszkodzony. Strona personalizcyjna była częściowo oderwana, a ponadto brakowało kilku stron wizowych. 

22-latek wyjaśnił, że dokument zniszczyły jego dzieci. Pasażer dodał, że był świadomy, w jakim stanie jest jego paszport, ale nie wiedział, że może to być przeszkodą w podróżowaniu. Ostatecznie funkcjonariusze odmówili mężczyźnie przekroczenia granicy. Polak został także pouczony, że zgodnie z art. 62 ust 1 Ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych posiadacz paszportu zobowiązany jest zgłosić niezwłocznie fakt uszkodzenia paszportu do dowolnego wojewody lub konsula oraz że takim dokumentem nie może się posługiwać - podał Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych

Straż Graniczna regularnie apeluje do pasażerów, aby przed wybraniem się w podróż za granicę, dokładnie sprawdzali swoje dokumenty. Należy zwrócić uwagę m.in. na to, czy paszport lub dowód osobisty nie jest uszkodzony oraz jaką ma datę ważności. Warto również sprawić, czy dokument nie został unieważniony. Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji.

"Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. (...) Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane" - ostrzegła Straż Graniczna. 

Źródło: Radio ZET/slaski.strazgraniczna.pl

Nie przegap