,

Polskie miasta wyróżnione w nietypowym rankingu. To idealne kierunki na odpowiedzialne podróże

29.03.2023 15:09

Internetowa wyszukiwarka podróży Kayak przygotowała zestawienie miast, które najlepiej nadają się na odpowiedzialne podróże. Chodzi między innymi o miejsca dbające o redukcję śladu węglowego i zrównoważoną turystykę. W rankingu znalazły się też polskie akcenty. 

Gdańsk wśród miast najlepszych na świecie na odpowiedzialne podróże
fot. Shutterstock

Wyszukiwarka podróży Kayak przeanalizowała 167 miast w 63 krajach. W tworzeniu rankingu oceniający wzięli pod uwagę 28 kryteriów. Podzielono je na cztery ogólne kategorie brane pod uwagę przy planowaniu podróży, w tym lokalny ruch uliczny, jakość powietrza, zakwaterowanie, transport i równoważony rozwój. W ten sposób wyłoniono najlepsze miasta na odpowiedzialne wyjazdy. Na listę "2023 City Index for Mindful Travellers" powołuje się portal Wirtualna Polska Turystyka. 

To najlepsze miasta dla odpowiedzialnych turystów

Pierwsze miejsce w tym nietypowym zestawieniu zajął Rotterdam w Holandii. Jak wyjaśnia Kayak, miasto to osiągnęło najwyższy wynik dzięki lotnisku z zaawansowanym systemem zarządzania emisją CO2 (certyfikowanym przez Airport Carbon Accreditation). Duże znaczenie mają również najwyższa liczba konkurencyjnych cenowo nieruchomości zakwalifikowanych przez Booking.com do programu "Zrównoważone podróże", rozbudowana sieć kolei miejskiej oraz największa liczba tras rowerowych.

Drugie miejsce również trafiło do Holandii, a dokładniej do Amsterdamu. Miasto to słynie z wielu ulic przyjaznych dla rowerzystów oraz pieszych. Plusem jest także możliwość korzystania z samochodów przyjaznych dla środowiska i dostępność dużej liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Trzecie miejsce trafiło do Graz w Austrii. Na tak wysoką pozycję tego miasta wpłynął fakt, że wyróżnia się świetnymi połączeniami kolejowymi, dużą liczbą stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta, które można zwiedzać wyłącznie pieszo.

W zestawieniu pojawiły się też polskie akcenty. Gdańsk, który zajął 42. miejsce w rankingu, według autorów zestawienia wyróżnia się sporą liczbą ścieżek przeznaczonych wyłącznie dla pieszych. Dzięki temu w czasie zwiedzania można zrezygnować z jazdy samochodem, a nawet korzystania z transportu publicznego. Dodatkowe głosy Gdańsk zdobył dzięki dużej liczbie galerii sztuki i muzeów na kilometr kwadratowy.

Na liście pojawił się też Wrocław – 50. pozycja w zestawieniu. Podobnie jak Gdańsk oferuje wiele ścieżek dla pieszych, a także dużą liczbę miejsc przystosowanych dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Atutem są liczne muzea i galerie sztuki, które zapewniają rozrywkę, a także wsparcie dla lokalnej społeczności. 

Warszawa zajęła z kolei 61. miejsce. Wszystko za sprawą wysokiej liczby tzw. second-handów, które zachęcają do zrównoważonych zakupów. Jest też Kraków, który pojawił się na 70. pozycji dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej.

Zobacz także: Wybrano najpiękniejsze plaże na świecie. W czołówce trzy miejsca z Europy

20 najlepszych miast na odpowiedzialne podróże 

 1. Rotterdam, Holandia
 2. Amsterdam, Holandia
 3. Graz, Austria
 4. Trondheim, Norwegia
 5. Monachium, Niemcy
 6. Helsinki, Finlandia
 7. Sztokholm, Szwecja
 8. Zurych, Szwajcaria
 9. Goeteborg, Szwecja
 10. Wiedeń, Austria
 11. Frankfurt nad Menem, Niemcy
 12. Hamburg, Niemcy
 13. Berlin, Niemcy
 14. Genewa, Szwajcaria
 15. Bergen, Norwegia
 16. Bruksela, Belgia
 17. Kopenhaga, Dania
 18. Praga, Czechy
 19. Malmö, Szwecja
 20. Oslo, Norwegia

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

loader

Logo radiozet Dzieje się