Obserwuj w Google News

Polskie miasto przyciąga turystów. Rekordowa liczba gości. "Ogromna satysfakcja"

2 min. czytania
14.11.2023 09:46
Zareaguj Reakcja

Lublin odwiedziła rekordowa liczba podróżnych. W samym sezonie turystycznym było ich ponad 500 tys. Z kolei od początku roku polskie miasto przyciągnęło ponad milion osób.

Lublin przyciąga turystów. Ponad milion gości. "Bijemy kolejne rekordy"
fot. Shutterstock

Lublin położony jest w południowo-wschodniej części Polski i jest stolicą województwa lubelskiego. Miasto to cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Co więcej, ostatnio pobiło rekord. W tegorocznym sezonie turystycznym, czyli od lipca do września Lublin odwiedziło ponad 500 tysięcy podróżnych. Od początku roku liczba ta przekroczyła już milion osób. 

Redakcja poleca

Lublin przyciąga turystów. Rekordowa liczba gości

Z danych wynika, że w okresie lipiec-wrzesień do Lublina przyjechało 567 tys. podróżnych. Turyści krajowi stanowili 434 tys. osób. Pochodzili oni głównie z województwa lubelskiego, a dalej z woj. mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego oraz podlaskiego. Liczba zagranicznych gości wyniosła natomiast 133 tys. Wśród obcokrajowców najliczniejszą grupę stanowili Niemcy (53 tys. turystów), Izraelczycy (18,5 tys.) i Brytyjczycy (14,5 tys.). Lublin najchętniej odwiedzali podróżni do 35. roku życia.

Jak podano, 177 tys. obywateli Polski odwiedziło stolicę województwa lubelskiego na jeden dzień. Z kolei 257 tys. turystów skorzystało z noclegów. Połowa z nich spędziła w Lublinie od 2 do 4 nocy. Wśród najchętniej odwiedzanych przez gości miejsc były m.in. Zamek Lubelski, Stare Miasto, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście, Katedra i Wieża Trynitarska, Ogród Saski, Bazylika oo. Dominikanów, Centrum Spotkania Kultur, Zalew Zemborzycki, Państwowe Muzeum na Majdanku.

- Z dużą satysfakcją możemy powiedzieć, że bijemy kolejne rekordy. Przekroczyliśmy już milion turystów w naszym mieście od początku 2023 roku, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Przed nami dwa miesiące tego roku. Te liczby bardzo nas cieszą; to ogromna satysfakcja - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Zagraniczny dziennik zachwycony Lublinem

Warto w tym miejscu wspomnieć, że latem Lublin odwiedziła również dziennikarka Neelam Tailor z "The Guardian". Redaktorka postanowiła podzielić się wrażeniami ze swojej podróży na łamach brytyjskiego dziennika. Jak przyznała, jest zauroczona miastem. Kobietę zachwyciła przede wszystkim barwna architektura, tętniące życiem restauracje, bogata oferta kulturalna oraz niesamowity klimat. Dziennikarka określiła nawet Lublin "imprezową stolicą Polski". 

Źródło: Radio ZET/PAP(Gabriela Bogaczyk)

Nie przegap
Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock