Obserwuj w Google News

Ten kraj bije rekordy popularności. Większa liczba turystów niż przed wybuchem pandemii

2 min. czytania
16.11.2022 09:32
Zareaguj Reakcja

Portugalia może pochwalić się świetnymi wynikami w branży turystycznej. We wrześniu 2022 r. do portugalskich hoteli dotarło ponad 3,4 mln osób. To lepszy wynik niż w tym samym okresie 2019 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii. Sektor turystyczny zanotował również rekordowe wpływy.

Portugalia, turyści
fot. Shutterstock

Ostatnie lata nie sprzyjały branży turystycznej. Najpierw negatywny wpływ miała pandemia koronawirusa i liczne restrykcje w podróżowaniu, a później wybuch wojny w Ukrainie i rekordowa inflacja. Okazuje się jednak, że nawet w obliczu tych wszystkich problemów ostatnie miesiące dla portugalskich hotelarzy okazały się wyjątkowo dobre.

Zobacz także:  UE podjęła ważną decyzję w sprawie Chorwacji. Turystom będzie podróżowało się łatwiej

Portugalia z rekordową liczbą turystów

Z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie wynika, że we wrześniu bieżącego roku zanotowano wyższą liczbę gości oraz wykupionych noclegów w obiektach hotelowych w porównaniu z 2019 r., czyli ostatnim rokiem przed nastaniem pandemii koronawirusa. Uznawany był on dotychczas za rekordowy.

We wrześniu br., jak oszacował INE, w portugalskich hotelach zarejestrowano około 3 mln gości oraz 7,7 mln noclegów.

– W porównaniu z wrześniem 2019 r. tegoroczny wrzesień w Portugalii charakteryzował się większą liczbą gości hotelowych o 0,2 proc. oraz noclegów o 0,7 proc. – napisała w komunikacie rządowa agenda.

Nienotowany wcześniej wynik dotyczył również wpływów właścicieli hoteli działających na terenie Portugalii. We wrześniu 2022 r. zainkasowali oni 608,2 mln euro, czyli o 21,3 proc. więcej w porównaniu z uznawanym dotychczas za rekordowy wrześniem 2019 roku.

Autorzy raportu odnotowali, że we wrześniu br. 5,2 mln noclegów w portugalskich placówkach hotelowych zarezerwowanych zostało przez obcokrajowców, natomiast 2,5 mln przez rodzimych klientów.

Redakcja poleca

Portugalia: idealny kierunek na wakacje i city break

Portugalia od lat jest jednym z ulubionych kierunków urlopowych wśród turystów z Europy, również z Polski. Na miejscu warto odwiedzić nie tylko plaże, ale też obejrzeć tutejsze zabytki. Obowiązkowym punktem powinno być zwiedzanie Lizbony - pieszo oraz kultowymi żółtymi tramwajami. Trzeba też wybrać się na wycieczkę do Sintry, aby podziwiać pałace, a także na koniec Europy, czyli na przylądek Cabo da Roca. 

Na miłośników natury, relaksu, klifów, leniuchowania, ale też surfingu czekają plaże i fale w regionie Algarve czy Porto. Dolina Douro, rozciągająca się północno-wschodniej części Portugalii, zachwyci z kolei wszystkich smakoszy wina i amatorów fotografii. Nie można zapomnieć też o miejscowości Faro i sanktuarium w Fatimie. W Portugalii każdy tak naprawdę znajdzie coś dla siebie. 

Źródło: RadioZET.pl/PAP (Marcin Zatyka)