Powstaje gigantyczny park rozrywki na platformie wiertniczej. Pierwsza taka atrakcja na świecie

10.03.2023 12:16

Arabia Saudyjska planuje ogromną inwestycję, która z pewnością przyciągnie wielbicieli ekstremalnych wrażeń. Na platformie wiertniczej w Zatoce Perskiej powstaje gigantyczny park rozrywki o łącznej powierzchni 150 tys. m kw. Oprócz części rekreacyjnej na terenie obiektu mają powstać 3 hotele oraz 11 restauracji, w tym jedna pod wodą.

Park rozrywki w Arabii Saudyjskiej
fot. The Rig/Ferrari Press/East News

Arabia Saudyjska w ostatnim czasie mocno stawia na rozwój turystyki. Władze kraju zdają sobie sprawę z tego, że gigantyczne wpływy pochodzące z wydobycia ropy naftowej wcześniej czy później się skończą. Właśnie dlatego pracują nad rozwojem sektora turystycznego. Świadczą o tym m.in. plany zbudowania największego lotniska na świecie. King Salman International Airport ma mieć 6 równoległych pasów startowych i obsługiwać nawet 185 mln pasażerów rocznie.

Teraz z kolei głośno zrobiło się o kolejnym pomyśle na przyciągnięcie podróżnych. Obecnie w Arabii Saudyjskiej powstaje gigantyczny park rozrywki "The Rig". Nowa atrakcja będzie bardzo ekstremalna. 

Zobacz także: Saudyjskie linie lotnicze wprowadzają nową usługę. Będą rozdawać darmowe wizy dla turystów

W Arabii Saudyjskiej powstaje niesamowity park rozrywki

Już w 2021 roku podawano, że nowy park rozrywki powstanie w ramach przekształcenia nieczynnej platformy wiertniczej o powierzchni 150 tys. m kw. w Zatoce Perskiej. Projekt finansowany jest przez Publiczny Fundusz Inwestycyjny. 

Na „The Rig” turyści będą mogli dostać się zarówno drogą morską (jacht lub prom), jak i drogą powietrzną (powstaną specjalne lądowiska dla helikopterów). 

Dla odwiedzających zostanie przygotowanych mnóstwo atrakcji, w tym między innymi rollercoastery, zjeżdżalnie wodne czy diabelski młyn. Miłośnicy przygód będą mieli dodatkowo do wyboru skoki na bungee, skoki spadochronowe, gokarty czy wycieczki łodzią podwodną.

Będą też dostępne baseny i sprzęty do uprawiania sportów wodnych (w tym m.in. nurkowanie czy narty wodne). Wszystkie atrakcje znajdą się na połączonych ze sobą platformach.

Na terenie ogromnego obiektu na Zatoce Perskiej, oprócz centrum rekreacyjnego, mają powstać też 3 hotele i 11 restauracji - w tym jedna pod wodą.  

Data zakończenia budowy nie jest dokładnie znana. Według wstępnych planów "The Rig" ma być gotowy do 2025 roku.  Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska postawiła sobie bardzo ambitny cel przyciągnięcia 30 milionów zagranicznych turystów rocznie do 2030 roku, w ramach programu poważnych reform mających na celu zmniejszenie zależności kraju od ropy naftowej.

Władze królestwa, z myślą o obcokrajowcach, złagodziły też w ostatnich latach część restrykcji, ale utrzymały inne ograniczenia, takie jak zakaz spożywania alkoholu.

Z danych Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UNWTO) wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku do Arabii Saudyjskiej przyleciało ponad 18 milionów turystów. Najpopularniejszym celem podróżnych jest Mekka, trzecie co do wielkości miasto w kraju i najświętsze miasto muzułmanów. 

Źródło: RadioZEt.pl/ CNN, National Geographic

loader