Obserwuj w Google News

Wracają kontrole na naszej południowej granicy. Zmiany dotyczą także lotnisk

2 min. czytania
23.05.2023 08:41
Zareaguj Reakcja

Słowacja podjęła decyzję o przywróceniu od środy (24 maja) kontroli granicznych na wszystkich wewnętrznych granicach lądowych, tj. z Austrią, Czechami, Węgrami i z Polską. Zmiany będą dotyczyć także portów lotniczych – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wskazała przy tym, że przywrócenie kontroli potrwa do 8 czerwca.

Wracają kontrole na granicy z Polską
fot. Tomasz Rytych/Reporter/East News

Rzeczniczka Straży Granicznej podała, że kontrole graniczne będą prowadzone od 24 maja do 8 czerwca na wszystkich lądowych i lotniczych przejściach granicznych. Przywrócenie kontroli jest związane z odbywającą się w tym czasie Międzynarodową Konferencją Bezpieczeństwa Globsec 2023 Bratysława.

Redakcja poleca

Słowacja przywraca tymczasowe kontrole graniczne

W związku z wprowadzonymi kontrolami na granicy SG rekomenduje podróżnym, aby mieli przy sobie dokumenty potwierdzające ich tożsamość i obywatelstwo. "Osoby podróżujące w dniach od 24 maja do 8 czerwca bieżącego roku z Polski do Słowacji powinny pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu" – przekazała por. Anna Michalska.

Wskazała ponadto, że granicę polsko-słowacką będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. W przypadku granicy lądowej jest to 22 przejścia graniczne: Skalite — Zwardoń (autostrada), Skalite — Zwardoń, Novof-Ujsoły, Oravska Polhora — Korbielów, Bobrov — Winiarczykówka, Trstena — Chyżne, Sucha Hora — Chochołów, Ćirć — Leluchow, Kurów — Muszynka, Leśnica — Szczawnica, Łysa nad Dunajcom — Niedzica, Mniśek nad Popradom — Piwniczna, Vysny Komamik — Barwinek, Tatranska Javorina — Łysa Polana, Palota — Radoszyce, Niżna Polianka — Ożena, Podspady — Jurgów, Becherov — Konieczna.

Zobacz także:  Ambasada RP ostrzega Polaków. Wydano czerwone i pomarańczowe alerty we Włoszech

W przypadku przejść kolejowych są to: Skalite — Zwardoń, Palota — Łupków i Plavec – Muszyna. Z kolei lotnicze przejścia graniczne czynne będą na lotniskach: Bratislava, Kośice, Poprad, Pieśfany, Sliac, Żilina, Prievidza, Nitra i Jasna.

Tegoroczna 18. edycja konferencji GLOBSEC odbędzie się w Bratysławie w dniach 29–31 maja; dyskusje będą poświęcone trzem kwestiom: kontynuacji wsparcia dla Ukrainy, wzmacnianiu odporności Europy w obliczu wojny oraz łagodzeniu w dialogu globalnych konsekwencji konfliktu, w tym ekonomicznych i w dziedzinie energetyki.

Źródło: PAP

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!