,

Rekordowo wysokie ceny w hotelach. "To dopiero początek"

24.05.2023 12:26

Osoby planujące wyjazd do Włoch muszą przygotować się na droższy pobyt. W popularnych miastach notuje się drastyczny wzrost cen w hotelach. W Wenecji w przedostatni weekend maja koszt noclegu sięgał 400-500 euro (1800-220 zł), a niekiedy nawet 700 euro (ponad 3000 zł). Wzrost cen – o około 40 procent – widać także w innych miejscach, np. we Florencji i Mediolanie. Z powodu tych podwyżek alarmują już obrońcy praw konsumentów.

Rekordowo drogie hotele we Włoszech
fot. LaPresse/Sipa USA/East News

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób ma już zaplanowany urlop lub dopiero szuka idealnego miejsca na wypoczynek. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków w miesiącach letnich są Włochy. Nic dziwnego, bo kraj ten oferuje przepiękne krajobrazy, zabytki, fantastyczną kuchnię i gwarancję słonecznej pogody.

Ci, którzy wybierają się na urlop do popularnych włoskich miast, muszą przygotować się na znacznie większe wydatki. Już teraz ceny noclegów w wielu miejscach są rekordowo wysokie. W szczycie sezonu może być jeszcze gorzej. 

Włochy. "Astronomiczne ceny noclegów"

Alarm w sprawie podwyżek cen noclegów podnieśli obrońcy praw konsumentów z organizacji Assoutenti. Stowarzyszenie to ostrzegło, że "historyczne miasta i miejscowości nadmorskie przygotowują się na sezon letni, podnosząc ceny w hotelach. "Ceny noclegów są "astronomiczne" – ocenił włoski dziennik "Il Messaggero".

W komentarzach zauważa się, że podwyżki cen w turystyce i gastronomii, które są jedną z sił napędowych gospodarki Włoch, mogą wręcz doprowadzić do załamania tych sektorów w najważniejszym dla nich okresie.

Według organizacji konsumenckiej ceny w hotelach w kraju wzrosły średnio o 18 procent w porównaniu z zeszłym rokiem, znacznie powyżej inflacji wynoszącej ponad 8 procent. Najwięcej zdrożały noclegi we Florencji – o 43 proc., a później w Mediolanie – o 38 proc. W Wenecji i Palermo ceny wzrosły z kolei o 25 procent. Wśród nadmorskich miejscowości największe podwyżki, o ok. 20 procent, notuje się na Sardynii.

Obrońcy praw konsumentów są bardzo zaniepokojeni obecnym trendem związanym z podwyżkami cen noclegów. "Obawiamy się, że to dopiero początek tego, co czeka Włochów tego lata" – oświadczyła organizacja Assoutenti. Jak zaznaczyła, może to oznaczać, że wiele rodzin skróci wakacje albo z nich zrezygnuje.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Polacy najchętniej planują tam wakacje. Włochy na podium

Ceny rosną, a okazuje się, że to właśnie Włochy są jednym z najchętniej wybieranych kierunków na urlop przez Polaków. Analitycy eSky.pl – platformy do organizacji podróży – przeanalizowali wyszukiwania klientów na okres czerwiec-sierpień 2023 r. i podzielili się ostatnio się prognozami na tegoroczne hity urlopowe.

Numerem jeden na wakacje są Włochy, które od lat królują wśród osób samodzielnie organizujących urlop. W analizowanym okresie wyszukiwania do tego kraju odpowiadały za 27 proc. zapytań wśród 10 najpopularniejszych kierunków podróży. To wynik o 3 punkty procentowe wyższy niż rok temu, co świadczy o tym, że z biegiem lat Italia tylko umacnia swoją pozycję na wakacyjnej mapie Polaków. Miasta, w których zaczynamy wakacyjną podróż, to głównie Rzym, Mediolan, Bari i Neapol, a także Katania i Palermo na Sycylii.

Źródło: PAP (Sylwia Wysocka)

loader

Logo radiozet Dzieje się