Rosjanie mają nowy sposób, aby dostać się do Europy. To może być najtańsza opcja lotnicza

02.02.2023 12:41

Dla Rosjan pojawiła się nowa, być może najtańsza opcja dotarcia do Europy drogą lotniczą. Linie Uzbekistan Airways ogłosiły, że od końca marca wystartują z nowymi połączeniami z Taszkentu do Mediolanu i Paryża. Bilety są już dostępne w sprzedaży. 

Lotnisko w Moskwie
fot. Shutterstock

Po falach sankcji nałożonych przez UE za atak na Ukrainę Rosjanie mają bardzo ograniczoną liczbę kierunków podróżniczych oraz dostępnych linii lotniczych. Aby dostać się do najważniejszych miast Europy, rosyjscy podróżni mają kilka możliwości, chociaż wiąże się to oczywiście z przesiadkami i często wysokimi kosztami. Jedyną linią latającą bezpośrednio z Rosji do Europy (a dokładniej Belgradu) jest Air Serbia. Aby dostać się stamtąd np. do Włoch, trzeba przygotować się na wysoki łączny koszt podróży. Pozostałe najbardziej znane porty przesiadkowe to Stambuł, Antalya, Ankara, Dubaj czy Erywań.

Już niedługo ma pojawić się nowe, znacznie tańsze połączenie lotnicze dla Rosjan.

Nowe loty z Uzbekistanu do Włoch i Francji. Tak Rosjanie dostaną się do Europy

Jak podaje Onet, powołując się na informacje zamieszczone przez linię Uzbekistan Airways, już w marcu mają zostać wznowione loty z Taszkientu (stolicy Uzbekistanu) do Mediolanu i Paryża

Najpierw ruszą rejsy do Włoch (28 marca), a następnie do Francji (31 marca). Loty będą realizowane na pokładach samolotów Airbus 320 i 321 neo dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki. 

Koszt biletów lotniczych na tych trasach ma rozpoczynać się od 4,3 mln sumów za lot w jedną stronę (sum to uzbecka waluta), co daje ok. 1680 złotych. Bilety w obie strony będą kosztować od 2,5 tys. złotych. Obecnie na stronie internetowej Uzbekistan Airways pojawiała się informacja, że bilety można obecnie kupić z 3 proc. zniżką.

Zobacz także: Zdjęcia opuszczonej wioski w Rosji podbijają sieć. Budynki mieszkalne stoją tu niemal w morzu

Dla Rosjan jest to dobra, chociaż niebanalna opcja dotarcia do Europy. Z rosyjskich lotnisk (Moskwy, Soczi, Mineralnych Wód, Kazania, Kaliningradu i Nowosybirska) bezpośrednie loty do stolicy Uzbekistanu obsługuje bowiem kilka rosyjskich linii lotniczych, w tym narodowy Aeroflot, Nordwind Airlines, Ural Airlines, S7 Airlines, Utair oraz Azimuth.

To, że Uzbekistan po wybuchu wojny w Ukrainie jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróżniczych Rosjan, potwierdzają dane z serwisu turystycznego Tutu. Eksperci z portalu podsumowali wyniki dotyczące turystyki wyjazdowej z Rosji w 2022 roku. Okazało się, że największym zainteresowaniem wśród rosyjskich podróżnych cieszyły się bliskie kierunki zagraniczne, takie jak Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. Popularne stały się również Armenia i Azerbejdżan, które mają już pewien potencjał turystyczny. 

Źródło: kun.uz, Onet

loader