Obserwuj w Google News

Rozdają darmowe bilety na przejazdy pociągami po Europie. Ruszyła kolejna edycja programu UE

2 min. czytania
04.10.2023 13:39
Zareaguj Reakcja

W środę 4 października wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU. Po raz kolejny UE rozda tysiące darowych biletów na przejazdy pociągami po Europie. Podczas poprzedniej odsłony akcji nagrodzonych zostało ponad 2,7 tys. Polaków.

Rozdają darmowe bilety na przejazdy pociągami po Europie. Ruszyła kolejna edycja programu UE
fot. Shutterstock

Program DiscoverEU ma na celu zachęcenie młodych ludzi, który dopiero wchodzą w dorosłość, do podróżowania, poznawania krajów Unii Europejskiej, a także tworzenia nowych znajomości z mieszkańcami Starego Kontynentu. Pierwsza edycja akcji wystartowała w 2018 roku. W ostatniej, która odbyła się w marcu br., wzięło udział niemal 10 tys. Polaków, z czego ponad 2,7 tys. zostało nagrodzonych darmowymi biletami. W środę 4 października rozpoczęła się kolejna runda programu. Co trzeba wiedzieć o najnowszej odsłonie akcji?

Redakcja poleca

UE rozdaje darmowe bilety na przejazdy pociągami po Europie

Program DiscoverEU organizowany przez Komisję Europejską skierowany jest do 18-latków. W najnowszej edycji mogą więc wziąć udział wyłącznie osoby urodzone pomiędzy 1 stycznia 2005 r. a 31 grudnia 2005 r. Uczestnik konkursu musi być obywatelem jednego z państw członkowskich UE lub jednego z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+ (Islandii, Lichtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii bądź Turcji). 

Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, muszą wysłać zgłoszenie poprzez stronę youth.europa.eu/discovereu_pl. Mają na to czas do środy 18 października do godziny 12.00. Każdy kandydat podczas rejestracji musi podać swoje dane, a także rozwiązać quiz i odpowiedzieć na pytanie dodatkowe (nie dotyczy to osób zgłaszających się jako członkowie grupy). Później trzeba czekać już tylko na rozstrzygnięcie konkursu.

DiscoverEU - szczegóły programu

Laureaci otrzymają darmowe bilety na przejazdy pociągami. Kolejowyportal.pl podaje, że wejściówka występuje w dwóch formach - elastycznej (podróżujący dokonuje zmian na bieżąco) oraz w opcji, zgodnie z którą wycieczkę należy zaplanować wcześniej. Wyjazd musi odbyć się w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2025 r. W tym czasie zwycięzcy konkursu zobowiązani są do odwiedzenia minimum 1 kraju UE, innego niż ten, w którym mieszkają. Podróż musi trwać co najmniej 1 dzień, ale nie więcej niż 30 dni.

Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że podróżować można w pojedynkę oraz - jak już wspominaliśmy - w grupie. Może w niej być jednak maksymalnie pięć osób (łącznie z nami). Wszyscy uczestnicy muszą spełnić warunki udziału w konkursie, o których informowaliśmy wyżej.

Laureaci programu otrzymają też europejską kartę młodzieżową DiscoverEU. Uprawnia ona do wielu zniżek, na przykład na wstęp do obiektów turystycznych i sportowych, przy płaceniu za kursy i warsztaty, przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie youth.europa.eu.

Nie przegap