Obserwuj w Google News

Rzym: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji stolicy Włoch

6 min. czytania
Aktualizacja 20.03.2023
30.11.2021 16:00
Zareaguj Reakcja

Rzym to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Stolica Włoch nazywa jest czasem największym muzeum na świeżym powietrzu – wszystko dlatego, że może pochwalić się ogromnym bogactwem zabytków i imponujących świątyń. Do tego przepiękne place, urokliwe uliczki i klimat, jakiego nie znajdziemy w żadnym innym mieście. Odkrywamy największe atrakcje Rzymu.  

Rzym - panorama stolicy Włoch
fot. Shutterstock

Rzym, stolica i największe miasto Włoch, kryje tak wiele bogactw i zabytków, że niełatwo zwiedzić wszystkie podczas jednego wyjazdu. Takiej liczby zabytków i dzieł sztuki nie ma w jednym miejscu nigdzie indziej na świecie. Mówi się, że kto chociaż raz odwiedził "Wieczne Miasto", z pewnością do niego powróci. Co warto zobaczyć w Rzymie? Oto najciekawsze atrakcje i zabytki w stolicy Włoch. 

Koloseum: wizytówka Rzymu

Jedna z największych atrakcji Rzymu jest bez wątpienia Koloseum – antyczna arena, dawny Amfiteatr Flawiuszów, wizytówka stolicy Włoch. Aby docenić wielkość i piękno tej majestatycznej budowli, trzeba przyjrzeć się jej z bliska. Koloseum, powstałe na zlecenie cesarza Wespazjana w 80 roku, do dziś zadziwia i fascynuje. Amfiteatr zbudowano na planie elipsy o długości 180 m i szerokości 156 m. Budowla składa się z 80 arkad postawionych na różnych rodzajach kolumn. Z zewnątrz prezentuje się naprawdę imponująco.

Koloseum
fot. Shutterstock

Niegdyś arena mogła pomieścić się do 70 tys. widzów, którzy mieli okazję obserwować walki gladiatorów, polowania na zwierzęta czy bitwy morskie. Najprawdopodobniej ostatni spektakl odbył się w amfiteatrze w 523 r. Koloseum było wielokrotnie przebudowywane, w XIV wieku zniszczone z powodu trzęsienia ziemi, a w XVIII ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Od 2007 roku ten rzymski zabytek uznano za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Redakcja poleca

Panteon: najlepiej zachowany rzymski zabytek

Panteon jest bez wątpienia najlepiej zachowanym zabytkiem w Rzymie. To budowla w kształcie rotundy, wsparta 16 kolumnami i poświęcona niegdyś siedmiu bóstwom planetarnym. Obiekt powstał w 27 r. p. n.e. na zlecenie Marka Wipsaniusza Agryppy, następnie został przebudowany w latach 118-125 przez cesarza Hadriana, by w IV wieku zostać zamienioną na kościół.

Panteon w Rzymie
fot. Shutterstock

Wnętrze Panteonu uderza prostotą i symetrią. W czasach antycznych w bocznych niszach stały posągi bóstw, obecnie są ozdobione rzeźbami i freskami o charakterze chrześcijańskim. W środku świątyni znajdują się liczne kaplice grobowe, m.in. sarkofag Rafaela Santi i władców Włoch. Panteon znajduje się w centrum Rzymu, przy popularnej ulicy Piazza della Rotonda.

Forum Romanum i Palatyn

Forum Romanum to najstarszy plac miejski w kraju, a zarazem ruiny dawnych okazałych budowli, m.in. świątyni rzymskich bogów, łuków triumfalnych, kolumn i pomników, otoczone sześcioma wzgórzami. To jednocześnie serce starożytnego Rzymu i centrum ówczesnego świata. Wchodząc od zachodu na Forum Romanum, miniemy imponujące pozostałości świątyni Wenus i Romy wybudowanej w 135 roku przez cesarza Hadriana i przebudowanej w kolejnych latach. Ale to tylko początek niezwykłych ruin na tym terenie. Warto zatrzymać się również przy Bazylice Maksencjusza, ruinach świątyni Antoniny i Faustyny z II wieku (dziś pozostało 10 monolitycznych kolumn), Kurii (dawnym miejscu zebrań senatu) czy Łuku Septymiusza Sewera.

Forum Romanum w Rzymie
fot. Shutterstock

Z Forum Romanum można wybrać się na Palatyn – jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. To właśnie tutaj narodziło się Imperium Rzymskie. Jak mówi legenda, i co później potwierdziły badania archeologów, w 753 roku p.n.e. na tym wzgórzu Romulus założył pierwszą rzymską osadę. Na szczycie Palatynu zachował się kompleks zabudowań obejmujący Domus Augustana, czyli dawny, rozległy niegdyś pałac.

Zobacz także:  San Marino. Historia i atrakcje najstarszej republiki na świecie

Piazza Navona: słynny plac Rzymu

To jedno z najbardziej popularnych i romantycznych miejsc w Rzymie. Piazza Navona powstała w miejscu starożytnego stadionu Domicjana, którego pozostałości można podziwiać od strony Piazza Sant’Apollinare. Znajdziemy tu okazałe budowle, klimatyczne kawiarnie i knajpki oraz trzy charakterystyczne fontanny.

Piazza Navona w Rzymie
fot. Shutterstock

Na placu wyróżnia się budynek Palazzo Pamphilj (obecnie ambasada Brazylii przy Watykanie) oraz postawiona w samym centrum Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) dzieła Berniniego. Naprzeciw wznosi się piękny kościół di Sant'Agnese in Agone. Na Piazza Navona można podziwiać jeszcze dwie inne fontanny: zaprojektowaną również przez Berniniego Fontanę del Moro oraz del Nettuno dzieła Giacoma della Porta.

Redakcja poleca

Plac i Bazylika św. Piotra w Watykanie

Będąc w Rzymie, koniecznie trzeba odwiedzić Watykan. To tam znajduje się słynna Bazylika św. Piotra, do której prowadzi imponujący plac otoczony charakterystyczną kolumnadą składającą się z 284 kolumn i 88 filarów. Całość ozdobiona jest dodatkowo prawie 150 figurami świętych. Sama bazylika również robi ogromne wrażenie. Świątynia powstała w XV i XVI wieku w miejscu starszej, wczesnochrześcijańskiej bazyliki wybudowanej na zlecenie cesarza Konstantyna ok. 320 roku.

Watykan
fot. Shutterstock

Wewnątrz świątyni znajduje się ponad 40 ołtarzy, 11 kaplic, 395 posagów i ponad 10 tys. m2 malowideł i mozaik. Punktem centralnym jest ołtarz Świętego Piotra z baldachimem. Bazylika w Watykanie jest architektonicznym symbolem władzy papieskiej i główną świątynią Kościoła katolickiego. Zarówno plac, jak i świątynia w Watykanie, zdumiewają swą wielkością. Wizyta w tym miejscu to niezapomniane doznanie dla katolików oraz wielbicieli sztuki i architektury.

Kapitol: na rzymskim wzgórzu

To chyba najważniejsze wzgórze Rzymu, które – już od momentu założenia miasta – było jego symbolem i sanktuarium. Na Kapitolu stały najstarsze świątynie, m.in. Jowisza Feretriusa, Jowisza Kapitolińskiego, Junony czy Minerwy. Po wielu pożarach budynki na wzgórzu zostały zniszczone, a w ich miejscu powstały nowe.

Kapitol w Rzymie
fot. Shutterstock

Na Kapitol prowadzą nas wspaniałe schody (tzw. Cordonata) projektu Michała Anioła. Po ich obu stronach wznoszą się pałace (Palazzo Nuovo oraz Palazzo dei Conservatori) również dzieła włoskiego artysty. Duże wrażenie robi centralny plac z pięknym posągiem Marka Aureliusza. Z Kapitolu roztacza się fantastyczny widok na Forum Romanum.  

ZOBACZ TAKŻE:  Malta: co warto zobaczyć? Oto 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Piazza de Spagna i Schody Hiszpańskie

To jeden z najbardziej znanych punktów miasta i słynna atrakcja Rzymu. Piazza de Spagna nie byłby tym, czym jest, gdyby nie słynne Schody Hiszpańskie. To najdłuższe schody w Europie zrealizowane według projektu Francesca de Sanctisa w pierwszej połowie XVIII wieku. Prowadzą na szczyt wzgórza zwieńczonego kościołem Trinita dei Monti – jednym z najważniejszych centrów życia religijnego.

Schody hiszpańskie_Rzym
fot. Shutterstock

To miejsce niezwykłe popularne i stale zatłoczone przez turystów, szczególnie w ciągu dnia. Ze szczytu Schodów Hiszpańskich roztacza się wspaniały widok na Rzym. Z kolei u ich podnóży znajduje się niewielka fontanna Barcaccia. 

Redakcja poleca

Campo de' Fiori: tętniący życiem plac

To ulubione miejsce spotkań rzymskiej młodzieży. Zawsze tu tłoczno i gwarno, a latem ciężko przedostać się przez wielobarwny tłum. W starożytności stała tu świątynia Venus Victrix oraz Teatr Pompejusza. W XVI wieku plac stał się miejscem publicznych egzekucji, a od XIX popularnym targiem.

Campo de' Fiori w Rzymie
fot. Shutterstock

W centrum Campo de' Fiori wznosi się pomnik Giordana Bruna, oskarżonego o herezję i spalonego na tu w 1600 roku. O tym słynnym rzymskim miejscu pisał w swoim wierszu („Campo di Fiori”) sam Czesław Miłosz. Plac znajduje się w pobliżu wspomnianego wcześniej Piazza Navona.

Zobacz także:  Neapol – co warto zobaczyć i czego spróbować? Największe atrakcje włoskiego miasta

Fontanna di Trevi: najpiękniejsza fontanna

To największa i najbardziej znana na świecie fontanna, a zarazem niezwykle popularna atrakcja Rzymu. Fontanna di Trevi powstała w pierwszej połowie XVII wieku, według projektu Nicoli Salviego, a następnie Giovanni Panniniego. To barokowe dzieło przedstawia boga mórz, Neptuna, otoczonego morskimi bóstwami. Po jego obu stronach wznoszą posągi symbolizujące obfitość oraz zdrowie.

Fontanna di Trevi w Rzymie
fot. Shutterstock

Z tym miejscem wiążą się liczne tradycje. Chociażby ta, że wrzucenie do Fontanny di Trevi monety ma dawać gwarancję, że powróci się do Rzymu. A ponieważ codziennie robi to tysiące turystów, miasto zarabia na fontannie ok. 500 euro dziennie.

Trastevere: niezwykła dzielnica Rzym

Trastevere (lub też Zatybrze) jest dzielnicą mieszkalną po lewej stronie Tybru. To jedna z najstarszych części Rzymu wypełniona krętymi uliczkami, średniowiecznymi kamienicami i spacerującymi artystami i studentami. Jest imprezowym, klimatycznym centrum miasta z najlepszymi barami i restauracjami. 

Travestere w Rzymie
fot. Shutterstock

Sercem dzielnicy jest Piazza de S. Maria – plac, przy którym wznosi się jeden z najstarszych kościołów w Rzymie – Basilica di Santa Maria in Trastevere. W każdą niedzielę przy Viale Trastevere odbywa się Porta Portese – jeden z największych ulicznych targów antyków i staroci w Europie.

Redakcja poleca

 Źródło: "Spacerownik historyczny. Rzym i jego czarna arystokracja", Wojciech Ponikiewski, Warszawa 2012