,

Jedna z najpopularniejszych atrakcji Rzymu będzie płatna. Turyści nie będą zadowoleni

21.03.2023 11:57

Turyści planujący wycieczkę do Rzymu muszą przygotować się na zmiany. Wejście do jednej z kultowych atrakcji, a zarazem cennego zabytku w stolicy Włoch, czyli Panteonu, już niedługo będzie płatne. Znamy konkretne stawki za bilety wstępu. 

Panteon - płatny wstęp do znanej atrakcji w Rzymie
fot. Shutterstock

Rzym to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, które co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Nie ma się czemu dziwić. Takiej liczby zabytków i dzieł sztuki nie ma w jednym miejscu nigdzie indziej na świecie. W połączeniu z niesamowitym klimatem, urokliwymi uliczkami i fantastyczną kuchnią tworzy idealny kierunek na dłuższy i krótszy urlop.

W Rzymie znajdziemy wiele fantastycznych atrakcji. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Panteon. Okazuje się, że już niedługo wejście do słynnej budowli w kształcie rotundy będzie płatne. Władze podjęły już decyzję.

Bilety wstępu do Panteonu dla turystów

To będzie istotna zmiana na turystycznej mapie Wiecznego Miasta, na której Panteon widnieje jako jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków. Cenna budowla, zachowana jeszcze z czasów starożytnych, wymaga nadzwyczajnej troski, konserwacji i środków na jej utrzymanie. Dlatego po latach dyskusji ostatecznie postanowiono wprowadzić bilety wstępu dla turystów z Włoch i zagranicy (wyjątkiem są zwiedzający rzymianie).

Bilet wstępu do Panteonu ma kosztować 5 euro (ok. 23,50 zł). Osoby do 25 roku życia zapłacą 2 euro. Z opłaty zwolnione są dzieci i młodzież do 18 roku życia. Jak podkreślono, że wstęp dla zwiedzających będzie dozwolony tylko poza godzinami przeznaczonymi na uroczystości liturgiczne i aktywność duszpasterską. Wstęp będzie wtedy wolny.

Opłaty pobierane na mocy nowych przepisów mają w 70 proc. mają być przekazywane na rzecz ministerstwa kultury. Rzymska diecezja ma otrzymywać 30 proc. "W Rzymie praktyką jest to, że nie płaci się biletu wstępu do żadnego kościoła, z czym się zgadzam, ale zdaję sobie sprawę z tego, że przypadek Panteonu jest szczególny" – powiedział arcykapłan tej bazyliki ksiądz Daniele Micheletti.

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano ogłosił z kolei, że część wpływów zostanie przeznaczona na działalność dobroczynną na rzecz ubogich. Nie jest jeszcze znana konkretna data wprowadzenia tych zmian. Bilety zaczną obowiązywać, gdy tylko opracowana zostanie logistyka ich sprzedaży i kontroli. 

Panteon – najlepiej zachowany zabytek w Rzymie

Panteon jest bez wątpienia najlepiej zachowanym zabytkiem w Rzymie. Ta charakterystyczna budowla w kształcie rotundy, wsparta 16 kolumnami, ma ponad dwa tysiące lat. Pierwszą świątynię na Polu Marsowym zbudował w 27 roku p.n.e. Marek Agrypa. Po pożarze nową świątynię, w zmienionej formie, ufundował tam cesarz Hadrian około 125 roku n.e.

Na początku VII wieku cesarz Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV. Tym samym stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Również dzięki temu ocalał w przeciwieństwie do wielu świątyń starożytnego Rzymu, które zostały rozebrane.

Wnętrze Panteonu uderza prostotą i symetrią. W czasach antycznych w bocznych niszach stały posągi bóstw, obecnie są ozdobione rzeźbami i freskami o charakterze chrześcijańskim. W środku świątyni znajdują się liczne kaplice grobowe, m.in. sarkofag Rafaela Santi i władców Włoch. Panteon znajduje się w centrum Rzymu, przy popularnej ulicy Piazza della Rotonda.

Źródło: PAP, Fly4free

San Gimignano, Włochy
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Logo radiozet Dzieje się