Obserwuj w Google News

Samolot pasażerski ważył za dużo. Kilka osób musiało opuścić pokład przed startem

2 min. czytania
13.03.2023 09:20
Zareaguj Reakcja

Z powodu złych warunków pogodowych na lotnisku w Londynie konieczne było zmniejszenie wagi samolotu o 700 kilogramów, aby maszyna mogła wystartować. Załoga włoskich linii ITA poprosiła w tej sytuacji kilkoro pasażerów o opuszczenie pokładu w zamian za voucher. Co było dodatkowo zaskakujące, personel nie mówił po włosku, ale po niemiecku.

Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Do zdarzenia doszło na lotnisku London-City. Kiedy wszyscy pasażerowie byli już na pokładzie i czekali na start w kierunku Mediolanu, wieża kontrolna poinformowała załogę o znacznej zmianie kierunku i siły wiatru, z powodu którego konieczna była też zmiana kierunku startu maszyny. Z tej przyczyny również należało ograniczyć ciężar samolotu o około 700 kilogramów - zaznaczyła potem linia w wydanym komunikacie. Jak dodała, niezbędne było też opuszczenie pokładu przez siedmiu pasażerów "na zasadzie dobrowolności".

Zobacz także:  Sześciu pracowników lotniska próbuje złożyć wózek dziecięcy. Nagranie hitem sieci

Samolot ważył za dużo. Kilkoro pasażerów musiało opuścić pokład

Na pokładzie samolotu byli włoscy dziennikarze i kibice klubu piłkarskiego AC Milan, wracający do Mediolanu z meczu z klubem Tottenham rozegranego w ramach Ligi Mistrzów. 

Lot ITA obsługiwała jedna z niemieckich linii z ich załogą. Ponieważ nikt nie mówił po włosku, jedna z dziennikarek przez głośniki tłumaczyła pasażerom komunikat od załogi, która szukała ochotników gotowych opuścić pokład w zamian za bon w wysokości 250 euro. Początkowo miało być ich pięciu, ostatecznie poproszono o opuszczenie samolotu siedmiu osób

Pasażerowie obecni na pokładzie zarejestrowali całe zdarzenie, a nagranie zamieścili w internecie, opisując sytuację, jako surrealistyczną.

Redakcja poleca

Prośba załogi wywołała rozbawienie i zdumienie na pokładzie. Na nagraniach słychać, jak niektórzy żartują, sugerując, by pokład opuścił kapitan i stewardessy.

"Jeżeli ochotnicy nie wyjdą, zdecyduje ITA na podstawie poniesionych kosztów biletu. Więc ci, którzy zapłacili mniej, prawdopodobnie zostaną w Londynie" – informowała na pokładzie samolotu dziennikarka, którą cytuje na swojej stronie dziennik "Corriere della Sera". Kobieta dodała, że osoby, które opuszczą pokład, zostaną przewiezione na lotnisko Heathrow, skąd polecą do Mediolanu inną maszyną.

Ostatecznie samolot wylądował na mediolańskim lotnisku Linate z prawie trzygodzinnym opóźnieniem i lżejszy o siedmioro pasażerów.

Źródło: PAP, TVN Meteo