Samoloty Wizz Aira zderzyły się na płycie lotniska. Do sieci trafiło nagranie

15.03.2023 09:16

Na lotnisku w Suczawie w Rumunii zderzyły się dwa samoloty należące do tanich linii lotniczych Wizz Air. Jedna z maszyn węgierskiego przewoźnika niespodziewanie uderzyła w drugą zapakowaną na płycie. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale z powodu tego incydentu loty z rumuńskiego portu były mocno opóźnione.

Samoloty Wizz Aira zderzyły się na lotnisku
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Do niebezpiecznej sytuacji doszło we wtorek 14 marca na lotnisku w Suczawie, w północno-wschodniej części Rumunii. Zdarzenie miało miejsce jeszcze na płycie portu lotniczego. Teraz specjalne służby sprawdzają, jak doszło do zderzenia dwóch samolotów Wizz Aira.

Rumunia. Dwa samoloty Wizz Aira zderzyły się na lotnisku

Jak informuje portal Fly4free, powołując się na lokalne rumuńskie media, jeden z samolotów, na pokładzie którego znajdowało się 174 pasażerów, przygotowywał się do startu przed lotem do Dortmundu. Druga z maszyn Wizz Aira, która miała lecieć do Bergamo we Włoszech, stała jeszcze pusta.

Gdy pierwszy z samolotów zmierzał w kierunku pasa startowego, nagle zahaczył o drugi. Skrzydło kołującej maszyny trafiło w tylny stabilizator tej zaparkowanej. 

Zobacz także: Wizz Air zawiesza niektóre połączenia. Wśród nich jest popularna trasa z Polski

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób dokładnie mogło dojść do takiego zdarzenia. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Same maszyny również nie uległy poważnym uszkodzeniom. Niestety, samoloty nie mogły wylecieć zgodnie z planem.

Grupę 174 pasażerów zmierzających do Dortmundu ewakuowano i przeprowadzono do budynku terminala. Tam mieli oczekiwać na maszynę zastępczą lecącą do Niemiec.

Wizz Air wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

– Samolot podczas kołowania z miejsca postojowego z Suczawy w kierunku Dortmundu (nr lotu W6 4692) w dniu 14 marca 2023 r. uderzył skrzydłem o tylny stabilizator drugiej maszyny innego samolotu Wizz Air, który był zaparkowany na sąsiednim miejscu bez pasażerów na pokładzie. Wszyscy podróżni lotu Suczawa-Dortmund bezpiecznie opuścili pokład – podano w oświadczeniu. 

Do tej pory najbardziej „pechowym” lotniskiem Wizz Aira, jeśli chodzi o niebezpieczne incydenty na płycie lotniska, był port lotniczy w Gdańsku. W 2021 roku w ciągu kilku miesięcy doszło do dwóch wypadków z udziałem samolotów węgierskiej linii.

Źródło: Fly4free

loader