Obserwuj w Google News

Sąsiad Polski zapowiada zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym. Duże zmiany dla pasażerów

2 min. czytania
19.04.2023 11:41
Zareaguj Reakcja

Kolejne lotnisko w Europie, tym razem w Czechach, planuje zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym. Nowe zasady mogą wejść w życie już w 2024 roku. Początkowo nowoczesne systemy skanujące mają dotyczyć wyłącznie jednego terminalu.

Sąsiad Polski zapowiada zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym. Duże zmiany dla pasażerów
fot. Shutterstock

Coraz więcej lotnisk na świecie znosi limit płynów w bagażu podręcznym. Teraz na taki krok zdecydowało się lądowisko u naszego południowego sąsiada. Mowa tu o Porcie Lotniczym im. Václava Havla w Pradze.

Redakcja poleca

Czechy zapowiadają zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym

Rzecznika czeskiego lotniska Klára Divíšková cytowana przez portal expats.cz powiedziała, że port planuje wprowadzić nowoczesne systemy skanujące CT X-ray. Dzięki nowej technologii przestanie obowiązywać dość kłopotliwy dla turystów przepis mówiący o tym, że każdy pasażer może przewozić maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 ml. Ale to nie wszystko. Zniknie również nakaz wyjmowania płynów oraz wszelkich urządzeń elektronicznych z toreb podczas kontroli bezpieczeństwa.

- Skanowanie bagaży za pomogą tomografii komputerowej pozwoli na przechowywanie płynów i wszystkich urządzeń elektronicznych wewnątrz toreb. Dzięki tej technologii możliwe będzie również złagodzenie zasad dotyczących zgłaszania i przewozu płynów z ograniczeniem objętości do 100 mililitrów - powiedziała rzeczniczka lotniska.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. Portal expats.cz podaje, że prawdopodobnie nastąpi to w 2024 lub w 2025 roku. Divíšková zdradziła, że nowoczesne systemy skanujące, przynamniej na początku, będą obowiązywać wyłącznie w Terminalu 2, który obsługuje loty w granicach Unii Europejskiej. Z kolei do zainstalowania nowej technologii w Terminalu 1 niezbędna jest jego przebudowa.

Zobacz także:  Wznawiają jedno z najdłuższych połączeń lotniczych świata. Pasażerowie spędzą na pokładzie 15 godzin

Przypomnijmy, że lotniska wprowadziły ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego w 2006 roku. Wówczas brytyjska policja udaremniła spisek terrorystyczny mający na celu wysadzenie aż dziesięciu samolotów pasażerskich lecących do USA za pomocą płynnych materiałów wybuchowych. Początkowo planowano, że ograniczenia będą obowiązywać tylko przez pewien czas, ale ostatecznie zostały z nami na stałe.

Kolejne lotniska w Europie planują wprowadzenie nowoczesnych systemów skanujących

W kwietniu br. lotnisko London City zniosło limit płynów w bagażu podręcznym. Wcześniej na taki krok zdecydował się już m.in. port w irlandzkim mieście Shannon. Zmiany w tej kwestii zapowiadają również inne duże lądowiska.

Mowa tu o Madryt-Barajas, Barcelona El-Prat oraz Mallorca Airport. Zmiany tam mają nastąpić jeszcze pod koniec tego roku albo na początku 2024. Do wprowadzenia nowoczesnej technologii szykują się też lotniska w Maladze, Alicante oraz te położone na Wyspach Kanaryjskich - na Gran Canarii, Teneryfie, Fuerteventurze i Lanzarote.

Zobacz także:  Nowa tania linia lotnicza pojawi się w Polsce. Pierwsze loty wystartują już w czerwcu

RadioZET.pl/expats.cz/tvn24.pl/fly4free.pl