Obserwuj w Google News

Słowiński Park Narodowy: pustynny krajobraz nad Bałtykiem

3 min. czytania
22.05.2020 14:29
Zareaguj Reakcja

Słowiński Park Narodowy nazywany jest czasem „polską Saharą”. Wizytówką tego miejsca są ruchome wydmy tworzące jeden z najpiękniejszych krajobrazów pustynnych w Europie. Na wyjątkowość i piękno tego zakątka składają się nie tylko białe piaski, ale też płytkie jeziora, torfowiska oraz nadmorskie bory i lasy. Słowiński Park Narodowy to niezwykły punkt na mapie Polski. 

Słowiński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Słowiński Park Narodowy znajduje się na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, pomiędzy Łebą a Rowami (w województwie pomorskim). Ten niezwykły teren obejmuje ponad 30 tys. ha różnorodnego krajobrazu: piaszczyste mierzeje odcinające jeziora od Bałtyku, bagna, torfowiska i zielone tereny leśne. Nie można zapomnieć też o ruchomych wydmach będących największą osobliwością tego miejsca. W czasie jednej wizyty w tym miejscu można wędrować po pustynnych terenach, kąpać się w morzu i wypoczywać nad jeziorem. 

Park został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb tego regionu, czyli nadmorskie jeziora i ruchome wydmy, które zostały zauważone przez UNESCO i uznane za Światowy Rezerwat Biosfery.

Zobacz także:  "Polski Dubaj" przyciąga tłumy. To miejsce nad Bałtykiem jest unikatowe w skali Europy

Ruchome wydmy: fenomen na skalę Europy

Największą osobliwością Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy, które tworzą jeden z najpiękniejszych pustynnych krajobrazów w Europie. Miejsce to każdego roku odwiedza prawie 300 tys. osób. Wydmy występują przede wszystkim na mierzejach, które oddzieliły od Bałtyku dawne morskie zatoczki, tworząc m.in. jeziora Gardno i Łebsko.

Słowiński Park Narodowy
fot. Shutterstock

"Ruchome piaski" wciąż zmieniają swoje kształty i są wytrwale przesuwane przez wiatr, ziarenko po ziarenku. Przemieszczają się na wschód z prędkością 3–10 metrów na rok, zasypując las i odsłaniając martwe drzewa. 

Słowiński Park Narodowy - ruchome wydmy
fot. Shutterstock

Wydmy mogą osiągać wysokość do kilkudziesięciu metrów. Najwyższe wzniesienie to "Łącka Góra" - według różnych źródeł ma od 32 do 42 metrów wysokości. Kiedy wieją silne jesienne i zimowe wiatry, wydma ta staje się niższa niż latem. Ze szczytu widać po jednej stronie jezioro Łebsko, po drugiej Morze Bałtyckie. 

ZOBACZ TAKŻE: 

Parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Krynica Morska: wakacje na zdrowie. Odkrywamy największe atrakcje miasta

Kraina jezior Słowińskiego Parku Narodowego

Jeszcze 6000 lat temu te tereny parku były zatoką morską. Wiejące wiatry oraz fale morskie osadzające piasek z dna morza i niszczonych brzegów spowodowały utworzenie mierzei, która zamknęła zatokę. W ten sposób powstały jeziora Łebsko, Gardno, jak również Jezioro Dołgie Wielkie i Jezioro Dołgie Małe. 

Jezioro Łebsko
fot. Shutterstock

Jeziora na terenie Solińskiego Parku Narodowego są bardzo płytkie – Łebsko w najgłębszym miejscu sięga 5 metrów, a Gardno zaledwie 3 metry. Pierwszy z akwenów, rozległe i płytkie Gardno, dzięki stałym wiatrom oferuje dobre warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Wielbiciele spokojniejszego wypoczynku powinni wybrać się na pomost z ławeczką na Jeziorze Dołgie Wielkie, by tam podziwiać piękno przyrody. 

Zarośnięte brzegi jezior są rajem dla miłośników ornitologii, zwłaszcza wiosną, kiedy po powrotach z wędrówek ptaki zaczynają budować gniazda. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków, a wśród nich orły przednie, bieliki, puchacze, łabędzie, kaczki czy perkozy.

Równie bogata i zadziwiająca jest tutejsza szata roślinna. Występuje tu blisko tysiąc różnych gatunków roślin, a wśród nich storczyki i cieszący się sławą najpiękniejszej rośliny bałtyckiego wybrzeża mikołajek nadmorski.

ZOBACZ TAKŻE:  Władysławowo – co warto zobaczyć? Największe atrakcje znanego kurortu

Słowiński Park Narodowy: informacje praktyczne

Ceny biletów do parku: Za jednorazowy wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego trzeba zapłacić 7 zł od osoby (bilet ulgowy 3,5 zł). Można kupić też bilet 3-dniowy, który kosztuje 17 zł dla osoby dorosłej (8,5 zł ulgowy). Są też droższe opcje biletów 7- i 14-dniowych. 

Na terenie parku trzeba także dodatkowo zapłacić za wstęp m.in. do obiektów: Muzeum SPN w Czołpinie (10 lub 7 zł), na wieżę widokową Rowokół  (4 lub 2 zł) czy latarnię morską w Czołpinie (4 lub 2 zł). 

Szlaki rowerowe: Wielbiciele wycieczek rowerowych mogą wybrać trasę z Łeby do Rowów (prawie 37 km) albo zdecydować się na zrobienie pętli (o podobnej długości) dookoła jeziora Łebsko.

ZOBACZ TAKŻE: Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

Redakcja poleca