Obserwuj w Google News

Sondaż CBOS. Większość Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop

3 min. czytania
21.02.2023 13:59
Zareaguj Reakcja

Ponad połowa dorosłych Polaków komunikuje, że w 2023 r. zamierza wyjechać na co najmniej dwudniowy urlop. W stosunku do deklarowanych w styczniu ubiegłego roku planów na 2022 to spadek o 1 pkt proc.

Sondaż CBOS. Większość Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) postanowiło sprawdzić, czy Polacy w tym roku planują wyjechać na urlop. Sondaż "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców kraju, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zostało zrealizowane w dniach 9-22 stycznia br. i wzięło w nim udział 1028 osób.

Zobacz także:  Nowa wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew. Kolejna niezwykła atrakcja w Polsce

CBOS. Większość Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, większość Polaków, a dokładnie 55. proc., deklaruje, że w 2023 r. zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni. Brak planów wyjazdowych komunikuje 28 proc. badanych, czyli o 1 pkt proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei 17 proc. osób jeszcze nie wie, czy w tym roku gdzieś wyjedzie na minimum dwa dni.

- Dane dotyczące planów wyjazdowych w 2023 roku są niemal takie same, jak przed rokiem, i zbliżone do deklarowanych w okresie od stycznia 2013 roku, kiedy to po raz pierwszy zadaliśmy to pytanie, do stycznia 2018 roku - wskazano w podsumowaniu badania. Jak podał CBOS, w 2019 i na początku 2020 r., tj. przed pandemią COVID-19, chęć wyjazdu deklarowało po 64 proc. badanych, a w 2021 r. - 48 proc.

Redakcja poleca

Co najmniej dwudniowy wyjazd planuje większość badanych deklarujących miesięczne dochody per capita na poziomie co najmniej 2000 zł: 57 proc. z grupy o dochodach mieszczących się w przedziale od 2000 zł do 2999 zł, 72 proc. z grupy dochodowej od 3000 zł do 3999 zł i 86 proc. wśród deklarujących dochody na poziomie minimum 4000 zł. W grupie deklarujących dochody mieszczące się w przedziale od 1500 zł do 1999 zł niemal równie liczni są planujący taki wyjazd i komunikujący, że nie zamierzają wyjeżdżać (40 proc. wobec 39 proc.). Natomiast wśród respondentów deklarujących miesięczne dochody per capita niższe niż 1500 zł planujący wyjazd są w mniejszości (37 proc.).

CBOS wskazał, że tak jak w poprzednich latach, najczęściej zamiar co najmniej dwudniowego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania deklarują badani zajmujący stanowiska kierownicze i specjaliści z wyższym wykształceniem (89 proc.). Wyjechać planuje także większość ankietowanych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (75 proc.), specjalistów średniego szczebla i techników (74 proc.), uczniów i studentów (74 proc.), pracowników administracyjno-biurowych (72 proc.), robotników wykwalifikowanych (60 proc.) oraz pracowników usług (51 proc.). Najrzadziej takie wyjazdy planują renciści (29 proc.) i emeryci (34 proc.), a spośród respondentów pracujących zarobkowo - robotnicy niewykwalifikowani (41 proc.) oraz rolnicy indywidualni i pomagający im członkowie rodzin (42 proc.).

Tam Polacy podróżowali w 2022 roku

Z badania wynika też, że w roku 2022 na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechała ponad połowa (54 proc.) dorosłych Polaków, czyli o 4 pkt proc. więcej niż dwa lata temu. Z deklaracji badanych wynika, że najwięcej mieszkańców kraju w 2022 r. odwiedziło województwo małopolskie. Na drugim miejscu znalazło się woj. pomorskie, na trzecim woj. zachodniopomorskie, a na czwartym woj. warmińsko-mazurskie.

Ponadto wskazano, że w 2022 r. najbardziej popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów zagranicznych dorosłych Polaków były Włochy, które przynajmniej raz odwiedziło 17 proc. wyjeżdżających na co najmniej dwa dni w celach turystycznych za granicę, co stanowi 3 proc. ogółu dorosłych Polaków. Nieznacznie mniej osób, które wybrały kierunki zagraniczne, odwiedziło: Hiszpanię (14 proc.), Grecję (13 proc.), Turcję (12 proc.), Chorwację (11 proc.), Czechy (10 proc.) i Niemcy (9 proc.).

Zobacz także:  Ważna zmiana na lotniskach w Polsce. Ułatwi podróże rodzinom z dziećmi

RadioZET.pl/PAP(Łukasz Pawłowski)